Onko Ukrainan sodan syy,että taattiin Usan asetehtaiden tilauskanta?
Ei neuvoteltu loppuun asti,sodan välttämiseksi?
Ei neuvoteltu loppuun asti,sodan välttämiseksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 131
Vanhimmat
Taas yksi joka ei lukenut uutisia vuodenvaihteessa 21-22...
Putin EI HALUNNUT NEUVOTELLA! Hän HALUSI HYÖKÄTÄ! Ja HALUAA YHÄ JATKAA SOTAA!
Zele oli tosiaan valmis neuvotteluihin Krimistä ja Itä-Ukrainasta ennen sotaan ja sen alettua mutta Putler halusi minulle-kaikki-heti-nyt.
Vasta sodan jo kestettyä kun venäläisten raakuus siviilejä vastaan paljastui Zele lopetti puheet neuvotteluista kun kävi selväksi että Venäjä teki kansanmurhaa tarkoituksella kuten murhaajajoukkojen erillinen palkitseminen todisti.
Putinin kanssa käytiin jatkuvia neuvotteluja ennen hyökkäystä. Siellä kävi lähes kaikki eurooppalaiset valtioiden johtajat. Puhelinkeskusteluja käytiin jatkuvasti, myös Niinistö soitteli Putinille.
Ja täysin turhaan. Putin oli päättänyt hyökätä ja yrittää valloittaa koko Ukraina.
Putinilla ei ole mitään oikeutta vaatia keneltäkään eikä miltään valtiolta niiden luopumista itsenäisyydestä ja oikeudesta valita liittyykö Natoon tai johonkin muuhun organosaatioon, jolla pyrkii turvaamaan olemassaoloaan vai eikö liity.
Hyvä muistaa, että Venäjä oli hyökännyt Ukrainaan jo keväällä 2014 ja miehitti osan maasta ja soti siitä lähtien Ukrainan maaperällä.
Kukaan muu kuin Putin ei halua sotaa. Ja vain Venäjä käy hyökkäyssotaa Ukrainassa, Euroopassa.
Itse höpötät sekavia?
” Mitä valeita höpötät. Putinin vaati kirjallista sitoumusta,että Ukraina ei liity Natoon.”
Zelensky halusi neuvotella ja Putin eui vaan hyökkäsi uskoen vakaasti VENÄJÄN ARMEIJAN SAAVAN HELPON VOITON!
”Bide ja Zelenski uhmakkaana örisi vaan!”
Oletko sekaisin? Mitä asia Bidenille kuului , kun ei ollut edes sodan osapuoli? Ja Zelensky halusi neuvotella… Putin taas ei! Kukaan ei ”örissyt”!
”Bide kehu alkavan heikentämään Venäjää sodalla!”
Keksitkö stuja omasta päästäsi? Olet täysin sekaisin?
Putinin Venäjä oli antanut kirjallisen sitoumuksen, että Venäjä turvaa Ukrainan rajat, Ukrainan johon kuului myös Krim.
Sioumuksista puhuminen oli maskirovaa, kuten muukin paska, mitä Putin ja Lavrov syytivät ennen sotaa.
Tunnut olevan joku yksinkertainen natoseko...
Juuri näin,että Bide halusi ruveta heikentämänn Venäjää aseistamillaan ukrainalaisilla. Bide ei suostunut pysäyttää natolaajennushinkua.. Himoitsee Krimin. Klouni vain Biden käskyläinen!
Kun olet asioista noin pihalla? Älä tule valeitasi sönkkää!
JOs kaivat esiin:Putin sanoi KRIM on meidän ja sillä selvä..Sanoi 2pv ennen ettei hyökkää--Ja USA ase apu alkoi ja muidenki ku Puten piti ottta Kiew 2.-3 sisällä..huomattiin ettei pysty,,VASTA tämän jälkeen idootti trolli alkoi aseita virtaa sinne. OLta faktat handuun ensixi..Mutku trollioot Putte kurvalle niin valehtelet ku Putte kurva.. FAKTAT nääs
Natsitrolli, kerropa että miksi Ukraina ei siis ole Natossa jos kerran USA niin kovasti sellaista olisi hingunnut. Olisi ollut vuosia aikaa se toteuttaa.
He he kuka/mikä maa hyökkäsi mihin maahan..Älä unohda faktojas taskubiljardin pelaaja
>Putinin vaati kirjallista sitoumusta,että Ukraina ei liity Natoon.
Ja nyt tiedämme, että siihen suostuminen olisi Ukrainalle ollut kuin tikari sydämeen.
Niinpä Ukraina jättää hakemuksen Natoon heti kun se vain on suinkin mahdollista. Se ettei se liittynyt jo muun Itä-Euroopan mukana oli, kuten Venäjä on nyt ankarasti opettanut, kohtalokas virhe.
Olisi sinunkin kannattanut notkua enemmän koulussa ja vähemmän ostarilla.
” Mitä vääristelyä taas? Sebaristit halusi liittyä Venäjään ja Venäjä tuli avuksi Ukrainan valtausyirtystä vastaan.”
Sekoilet nyt ajallisesti? Itä-Ukraina oli vuoden 2014 rintamalinjan itåpuolella ja osin Venäjän joukkojen miehittämänä! Ei Ukraina sinne ollut hyökkäämässä!
” Bide vain röykeänä Putinille uhosi!”
Biden ei uhonnut mitään ja USA on valtameren takana eikä missään Ukrainassa!
” Tunnut olevan joku yksinkertainen natoseko...”
TODELLA! Olen asiasta eri mieltä kuin sinä!
”Juuri näin,että Bide halusi ruveta heikentämänn Venäjää aseistamillaan ukrainalaisilla.”
Etkö osaa edes kirjoittaa suomea! Miksei Ukraina, joka on itsenäinen valtio, saa muka olla aseita? Heikentääkö se muka Venäjää? Venäjä itse aseisti Itä-Ukrainan separatisteja!
”Bide ei suostunut pysäyttää natolaajennushinkua..”
Minkä Nato sille mahtaa, että sotakiimaisen Venäjän rajanaapurit mielii saada turvaa liittymällä Naton jäsenmaaksi? Eikö Ukraina olisi tarvinnutkin jäsenyyttä? Kun sitä ei ollut niin Venäjä hyökkäsi!
”Himoitsee Krimin. ”
Mikä tai kuka ”himoitsee”? Etkö osaa kirjoittaa kokonaista lausetta? Oletko Venäjän trolli?
”Klouni vain Biden käskyläinen!”
Mikä tai kuka on ”klouni”? Ja kuka on muka Bidenin ”käskyläinen”?
”Kun olet asioista noin pihalla? Älä tule valeitasi sönkkää!”
Miten niin ’pihalla’? Tämä ON keskustelupalsta, jonne kaikki (myos sinä) olet tervetullut? Et kertpnut, että mikä oli se vale? Mieti., mitä kirjoitat ja muoidosta jatkossa kokonaisia lauseita!
Kun ulkomailta tullaan neuvomaan hengessä, me tiedämme. Onkohan se oikein hyvä asetelma. Ukrainan venäläisväestö ei kiinnostanut pätkääkään.
Mihin se tikari nyt on uponnut?
Se oli ja on edelleen UKRAINAN SISÄINEN ASIA, joka EI ryssälle KUULU .... puolikkaan kopeekan vertaa.
-44.Div.-
Voi lapsi sinua... Bide oli pitkään varustsanut UKRAINAA VALTAAMAAN KRIMI USALLE!
Usa kiimassa halunnut. Muut piti naton säännöistä kiinni ja esti vielä!
Voi kaappihomon juttuja. Hyökkäys paras puolustus. Venäjä ehti enen Ukrainaa!
Höpinöistäs päätellen et tiedäkään mitään. Etkö edes Zelenskin klounia!
Sinulta ei ainakaan kysytä mitään, ei edes mielipidettä.
On aika häätää nato ja jenkit ulos Ukrainasta, toivottavasti se tapahtuu pian.
Käytännössä se on ollut natossa ja se on saanut kaiken mahdollisen ja osallistunut kaikkeen, yhdessä naton kanssa.
Nukkehallinto, joka palvoo fasismia, on vaarallinen kaikille, myös omalle kansalleen.
" Mitä valeita höpötät ?" Missä semmoinen "vaatimus" on julkaistu ? Tai niin , mahtaako tämä olla siellä Pietarissa luettavissa , sieltähän pääsee vain lähtevät viestit, ettei " länsimainen hapatus" (= todellisiin faktoihin perustuvat uutiset) leviä..
Trastui tavarits ! Annappa toveri upseerin tarkastaa oikeinkirjoituksesi ennenkuin lähetät julkaistavaksi...ja mieluusti aamupäivällä...asiasisältö naurattaa tarpeeksi , ei tarvitsisi enää kirjoitusvirheitä...
"Mitä valeita höpötät. Putinin vaati kirjallista sitoumusta,että Ukraina ei liity Natoon. Bide ja Zelenski uhmakkaana örisi vaan!"
Biden ja Zelenskyi vaativat rauhaa, mutta Putin kalsarimyrkyttäjä itse kieltäytyi neuvottelemasta rauhasta, koska hän halusi sodan.
"Bide kehu alkavan heikentämään Venäjää sodalla!"
Biden ei uhannut Venäjää sodalla, vaan sanoi, että jos Venäjä laajentaa sotaansa Ukrainassa, Venäjälle asetetaan raskaat pakotteet. Ja niinhän siinä kävikin, vaikka Putin Kalsarimyrkyttäjä toisin kuvitteli.
"Mitä vääristelyä taas? Sebaristit halusi liittyä Venäjään ja Venäjä tuli avuksi Ukrainan valtausyirtystä vastaan."
Niin sanotut separitistit eli nuo ukrainalaiset maanpetturit olivat ja ovat täysin Venäjän käskyläisiä ja tekevät juuri sen mitä Venäjää määrää. Venäjä rahoittaa, aseistaa ja käskee heitä eikä heillä ole omaa tahtoa, vaan he venäjän määräyksestä yrittivät iratautua Ukrainasta vstoin alueen asukkaiden alkuperäistä taahtoaa.
"Bide vain röykeänä Putinille uhosi!"
Se ei ollut uhoa, vaan varoittamista, että Venäjälle asetetaan raskaat pakotteet, jos se laajentaa sotaansa Ukrainassa. Ja niinhän siinä kävi. Olisi Putin Kalsarimyrkyttäjän kannattanut uskoa.
". Bide ei suostunut pysäyttää natolaajennushinkua.."
NATO:n laajenemisesta Venäjällä ei ole sananvaltaa. Ei minkäänlaista. Sen päättävät NATO:n jäsenmaat.
"Himoitsee Krimin."
?? Mistä sinä sellaista kuvittelet? Oeltko mennyt uskomaan valheita?
"Klouni vain Biden käskyläinen!"
Tarkoitat koomikkoa, joka teki Putin Kalsarimyrkyttäjästä pellen. USA on kuitenkin useaan otteeseen ilmoittanut, että se tukee Ukrainaa, mitä tahansa sen hallinto päättääkin tehdä.
Australian hallitus haluaa ottaa käyttöön sosiaalisen median passit, jotka mahdollistaisivat pääsyn sosiaaliseen mediaan. Hallituksella olisi silloin pääsy kaikkiin tileihin ja se voisi valvoa, mitä sanotaan. Kyse on kuulemma netin väärinkäytöstä. Mutta on selvää, että kyse on oikeasti tyrannian käyttöönotosta.
Ukrainan venäjänkieliset eivät kiinnosta Putin Kalsarimyrkyttäjää pätkääkään muuten kuin tykinruokana, kuten näimme esim. Mariupolin, tuon venäjänkielisen kaupungin raunioittamisesta. Hän himoitsee itä-Ukrainan maaperän rikkauksia.
"Voi lapsi sinua... Bide oli pitkään varustsanut UKRAINAA VALTAAMAAN KRIMI USALLE!"
Hahahhhaahhhaaaa. Tuollainen roska voisi mennä läpi Venäjällä, jossa kansalle on vuosikymmeniä syötetty valheita, mutta sinä kirjoitit sen suomalaiselle keskustelupalstalle Hahahahaahaa.
Ukraina vain ei ollut hyökkäämässä mihinkään.
Tiesitkö, että Venäjällä asiat ovat paljon pahemmin?
Voi pöljä! Ei Ukrsina natoa tarvi. USA tarvii laajennukseen Ukrainan. Uhatakseen Venäjää. Mikä vaikeus käsittää???
Natokiima ja Usan Krimin himo? Tuhosi turhaan Ukrainan!
Kyllä ihan länsimedia siitä puhui avoimesti,nuija. Lue vähemän pornolehtiä ,että näät uutisetkin.
Miksi natoapina vaahtoot? Kirjoita,että pöljänä et ymmärrä tekstiä totuudesta?
Oletko laittanut hyönteismyrkkyä satiaisille halpahalli kslsareisiisi,kun niistä höpötät?
Kyllä Usan sensuuritavoiteilla ei rajaa. Totuus maton alle!
Jos lukisit muutakin ,kuin homolehtiäsi? Voisit tietää tosiasioitakin!
En ole puhunut kalsareistani mitään, toisin kuin joku typerys voisi kuvitella.
En lue homolehtiä, koska olen hetero, mutta sinä et kykene kertomaan lähdettä valheellesi, koska sellaista ei ole.
Mitä valetta. Ukraina jo aiemmin yritti valkata sebaristialueet ja haaveili Krimin valtaamisesta. Joutu ruumiskasoihin ! Usa alkoi varustaa parempaan hyökkäysvalmiuteen. Pitääkö kädestä nää opettaa?
"Mitä valetta. Ukraina jo aiemmin yritti valkata sebaristialueet ja haaveili Krimin valtaamisesta."
Itä-Ukrainan Donbas ja Krim ovat Ukrainaa. Venäjä oli ne valloittanut. Mutta silti Ukraina ei aikonut niitä vallata sotilaallisesti takaisin.
"Joutu ruumiskasoihin ! Usa alkoi varustaa parempaan hyökkäysvalmiuteen. Pitääkö kädestä nää opettaa?"
Juttusi ovat valetta. USA auttoi Ukrainaa puolustautumaan fasistisen Venäjän hyökkäykseltä, ei hyökkäämään edes omille alueilleen itä-Ukrainaan tai Krimille.
Jos USA ja Eurooppa olisivat antaneet alunperin reilusti aseita, pitkänkantaman tykistöä ja ohjuksia, jolla tuhota vastapuolen tykistöä ja ohjusalustoja, niin sota olisi jo loppunut. Mitta viimeiseen asti yrittivät välttää sodan laajenemista ja ettei kovin suurta tuhoa aiheutuisi örkkiarmeijalle.
Esittele vielä vähän aivovaurioitasi.
"Ukrainan venäläisväestö ei kiinnostanut pätkääkään."
Tietoisku 1: Zelensky on Ukrainan "venäläisväestöä". Suurin osa Ukrainan "venäläisväestöstä" kannattaa demokraattista länteen suuntautuvaa Ukrainaa. Zelensky valittiin toteuttamaan tämä suunnitelma 73% äänisaaliilla.
Tietoisku 2: Valtioiden rajoja ei muuteta kansanäänestyksillä. Ukrainan epäisänmaallisen vähemmistön olisi pitänyt muuttaa Venäjälle, eikä tuoda Venäjää Ukrainaan!!
Mistä tällaiset idiootit tulevat, jotka kuvittelevat, että Venäjällä olisi oikeuksia esittää vaatimuksia itsenäisille naapurimaille?!?
Voi sinua lasta. :( Kaikilla itsenäisillä valtioilla on oikeus tehdä asehankitoja puolustusvoimille. Ukraina osti aseita USA:lta. Asekauppa on laillinen elinkeino, jota harjoittavat useimmat valtiot. Myös Suomi.
Ukraina on Naton rauhankumppani. Se ei ole "käytännössä Natossa" koska ei ole toistaiseksi täyttänyt jäsenyyden ehtoja. Mutta - kiitos Putinin - tämän harjoituksen jälkeen täyttää. Putin on paras Naton asiamies.
Mihin USA "tarvii Ukrainan"? NATO on vankasti Mustallamerellä. Suurin osa rannoista kuuluu Nato-valtioille tai kumppaneille.
"Onko Ukrainan sodan syy,että taattiin Usan asetehtaiden tilauskanta?"
Hyökkäys oli päätetty jo vuosi aiemmin sen toteuttamista siksi rajalle tuotiin joukkoja silloin Putin n lukemattomia kertoja kertonut syyn hyökkäykselleen eli Ukrainan jota se ei pidä edes valtiona alueiden liittäminen osaksi venäjää ja lopullinen tavoite on Pietari suuren rajat .
"Etupiiri" vaatimus joka oli ihan järjetön kuuluu osana suunnitelmaa .
Eikö tiltut viitsi tai halua edes kuunnella idolinsa puheita .
"Ei neuvoteltu loppuun asti,sodan välttämiseksi?"
Mistä Tiltut olisi halunnut neuvotella ?
En tiedä mistä nstotililtut,kait mistään. Puheidensa varmistamiseksi tuotiin joukotkin rajoille. Pakko käyttää Biden uppiniskaisuuden takia!
Bide oli varustanut ukrainalaisia valtaa Krimin Usan tukikohdaksi!
>Puheidensa varmistamiseksi tuotiin joukotkin rajoille.
Niin, Venäjä tosiaan toi 200 000 sotilasta Ukrainan rajoille, koska oli päättänyt hyökkäyksestä kesällä 2021.
” Bide oli varustanut ukrainalaisia valtaa Krimin Usan tukikohdaksi!”
Taas virheellinen lause suomen kielellä! Ei Ukraina ollut hyökkäämässä Krimille ja sotakalustoa alkoi virrata lännestä Ukrainaan vasta sodan alkamisen (24.2.2922) jälkeen!
Venäjä oli pakotettu tekemään se, mitä teki.
Nyt vauhtia hommaan, ja fasistihallinto oikeuden eteen.
Ukrainan kansa on viimein ansainnut vapauden.
Fasistihallinto ei tuottanut vapautta kansalle, vaan ökyrikkautta harvoille.
Unohdit että Vladimir Solovjevin mukaan Ukrainan kansa (kuten kaikki länsimaiden kansat) on sairas, ja Venäjä parantaa sen. Sitten Venäjä, edelleen hänen mukaansa, lähtee parantamaan meitä muita.
>Fasistihallinto ei tuottanut vapautta kansalle, vaan ökyrikkautta harvoille.
Ja sitten se hyökkäsi Ukrainaan.
"Bide oli varustanut ukrainalaisia valtaa Krimin Usan tukikohdaksi!"
LOL. Ei ollut. Kaikenlaista roskaa sinäkin uskot ja vieläpä sitten jaat sitä eteenpäin. Nyt edes hieman kriittistä ajettelua.
"Venäjä oli pakotettu tekemään se, mitä teki."
Aivan. Putin Kalsarimyrkyttäjä pakotti Venäjän tuhoamaan suhteensa entiseen "veljesmaahansa" ja hyökkäämään sinne.
"Nyt vauhtia hommaan, ja fasistihallinto oikeuden eteen."
Kunhan Putin Kalsarimyrkyttäjä ensin saadaan kiinni.
"Ukrainan kansa on viimein ansainnut vapauden."
Juuri näin. Vapauden fasistisista miehittäjistä ja kansanmurhaajista.
"Fasistihallinto ei tuottanut vapautta kansalle, vaan ökyrikkautta harvoille."
Aivan, mutta siitä kansainvälinen oikeus ei tuomitse Putin Kalsarimyrkyttäjää, vaan hänen rikollisesta sodastaan ja sotarikoksista Ukrainassa
Luuletko ,että toi vale uskotaan?
En usko ,kuin faktoja. En Zelenskin robakantaa,kuten simä!
No kerropa sitten, missä Biden kertooa halauvansa Krimin USA:n tukikohdaksi niin kuin sinä väität. Ota loppupäivä vapaaksi etsiäksesi hänen lausuntoaan, koska sellaista ei löydy. Mutta silti kuvittelet, että se muka olisi faktaa. Niin sekaisin olet.
" valtaa Krimin Usan tukikohdaksi!"
Miksi helvetissä? Yli puolet Mustanmeren rannoista kuuluu Nato-valtioille. Tukikohtia löytyy lähialueelta joka lähtöön. Naton alukset partioivat merellä koko ajan.
Sotaan on yksi syy. Putinin Venäjä. Noeuvittelut olivat pelkkää sumuverhoa hyökkysjoukkojen ryhmittämisen ajan. Sodasta oli päätetty jo 2004.
Litoksista päätetty. Bide ajoi sotaan Krimihimossaan!
Kerrotko tarkemmin päätetyistä ”litoksista”? Miksi Biden muka himoitsisi Krimiä? Se kun kuuluu Ukrainalle!
Seuraisit pölkkupää historiaa,etkä pornolehtiä!
Ukrainan Usa hänystelijät jo lupasi Krimin Usalle. Et tiennyt tätäkään?? Venäjä iski,että tukikohta säilyy!
Apukoulusta helluntailaisiksi valmistuneiden ei kauheasti kannattaisi neuvoa muita.
"Bide ajoi sotaan Krimihimossaan!"
LOL. Miksi sinä kuvittelet, että Biden himoitsisi Krimiä? Kerropa, missä hän niin olisi sanonut.
"Seuraisit pölkkupää historiaa,etkä pornolehtiä!
Ukrainan Usa hänystelijät jo lupasi Krimin Usalle. Et tiennyt tätäkään?? Venäjä iski,että tukikohta säilyy!"
Kerropa siis kuka ukrainalainen olisi luvannut Krimin USA:lle. Lähdettä eli linkkiä esiin.
Bidenin sanomisiin onkin helppo vedota.
No niin, etsipä sitten se lainaus, jossa hän olisi sanonut siten, kuten väität. Siihen voipi mennä muutama vuosi.
Mitä se kuuluu tähän? Vai kerrotko itsestäsi?
Minä ole arkisto. Kyllä sen julkisesti lupasi Usan valtaan nostama nukkehallinto. Löyty arkistoista.
Ei löydy. Se on fakta. Sinäkään et sitä löydä, koska valehtelet.
Jos joku on sitä mieltä, että olen apukoulun käynyt hellari, sen oikeuden hänelle ilomielin suon. 🤗
Hanurissas on arkisto. 😅
Tämä satusi on yksi suurimpia valeita tällä palstalla ikinä, ja se on tosi paljon se.
Törkeetä törkyturvan väiittä totuuden puhujaa valehtelijalksi!
Hanki nyt ne aivot! USA ei tarvitse Krimiä. Mustameri on jo nyt käytännössä Nato-meri!
Sinä et ole totuudenpuhuja. Tuossakin valehtelet, että joku ukrainalainen muka olisi luvannut Krimin USA:lle tukikohdaksi ja että Biden olisi ilmaissut haluavansa Krimin USA:n tukikohdaksi. Molemmat paskaisia valheita, jopa niin typeriä, ettei kukaan järkevä niihin voisi uskoa. Silti sinä noita väitteitä levittelet.
Tiltuilla hätä selitellä🤣🤣🤣
Kohta tiltu selittää että NATO Ukraina hyökkäsi Venäjälle.
Tavallaan hyökkäsi, koska valmistautui hyökkäämään itsenäisiksi julistautuneiden kimppuun sekä Krimille.
Taas yksi Suomen toimittamista Sisun valmistamista paseista on kohdannut loppunsa Ukrainan asevoimissa Donetskin alueella. Sosiaalisessa mediassa levitettyjen aineustojen mukaan ainakin neljä suomalaista PASI-ajoneuvoa on tuhoutunut Venäjän asevoimien tulituksessa.
"Tavallaan hyökkäsi, koska valmistautui hyökkäämään itsenäisiksi julistautuneiden kimppuun sekä Krimille."
Ei Venäjän julistukset merkitse mitään kansainvälisen lain edessä. Itä-Ukraina ja Krim ovat edelleen Ukrainaa. Eikä Ukraina edes ollut hyökkämässä niihin.
Tietää töitä,myös Suomen Aseteollisuudelle ja veronmaksajat maksaa? Hintaa Marinin sodasta!
Venäjän läntinen sotilaspiiri saa jälleen uuden komentajan. Tehtävään on nimitetty kenraalieversti Jegveni Nikiforov. Hänen edeltäjänsä, kenraalieversti Sergei Kuzovlev ehti olla virassaan vain noin kuukauden. Kyseessä on jo neljäs kerta, kun Ukrainan sodan päävastuuta kantavan sotilaspiirin komentaja vaihtuu helmikuun hyökkäyksen jälkeen.
Ukrainan sotilastiedustelun mukaan Kuzovlevin potkujen virallinen syy on epäonnistuminen hyökkäyksen valmisteluissa Lymanin alueella Ukrainassa. Todellisuudessa kyse on ukrainalaisten mukaan kuitenkin valtataistelusta Moskovassa. Kuzovlevin kerrotaan kuuluvan puolustusministeri Sergei Shoigun ja yleisesikuntapäällikkö Valeri Gerasimovin klikkiin. Nikiforovin taas sanotaan edustavan Ukrainan sotaa komentavan kenraali Sergei Surovikinin ja Wagner-palkkasotilaspäällikkö Jevgeni Prigozhinin linjaa.
Ukrainalaisväitteille löytyy tukea.
Prigozhin ja Wagner-ryhmä ovat arvostelleet toistuvasti Venäjän sodanjohtoa ja jopa suoraan puolustusministeri Shoigua ja kenraali Gerasimovia.
MAINOS
Nikiforovilla on lisäksi tunnettuja siteitä Wagneriin.
Venäjän palkkasotilaiden toimintaa tutkinut Atlantic Council-ajatushautomon turvallisuusasiantuntija Ruslan Trad kertoo Twitterissä Nikiforovin olevan yksi niistä venäläisupseereista, joka on pitänyt yllä Wagnerin ja Venäjän asevoimien välisiä yhteyksiä.
Hän viittaa esimerkiksi tästä löytyvään Bellingcatin tutkimukseen vuodelta 2014. Siinä kerrotiin Wagnerin sotilasjohtaja Dmitri Utkinin raportoineen tuolloin Venäjän sotilastiedustelu GRU:n eversti Oleg Ivannikoville ja Venäjän 58. armeijan silloiselle esikuntapäällikkö Nikiforoville.
Tradin mukaan Wagneria ei tulisi muutenkaan pitää Kremlin narratiivin mukaisesti erillisenä palkkasotilasjoukkona vaan osana Venäjän valtion ja asevoimien rakenteita.
Miten niin ei? Neuvotteluthan jatkuivat siihen asti, että Putin lupasi olla hyökkäämättä Ukrainaan.
Niinpä. Kattokaa vittu se vilja eerikkan murhausvideo, ja tulkaa sitten esittään hyviä ihmisiä.
Saksan entinen liittokansleri Angela Merkel on jälleen vahvistanut, että hänen välittämänsä Ukrainan rauhansopimuksen 2014-15 tarkoituksena oli vain antaa Kiovalle aikaa vahvistaa asevoimiaan.
Saksan, Ranskan ja Venäjän välittämien Minskin sopimusten oli tarkoitus lopettaa taistelut Donbassissa ja luoda tietä alueen rauhanomaiselle integroitumiselle Ukrainaan. Kiova lupasi toteuttaa perustuslakiuudistuksen, joka antaisi Donetskin ja Luganskin kansantasavallalle autonomian. Sopimusta ei kuitenkaan koskaan pantu täytäntöön, koska Ukraina kiisti sopimuksen.
”Vuoden 2014 Minskin sopimukset merkitsivät yritystä antaa Ukrainalle aikaa”, Merkel sanoi italialaiselle Sette-lehdelle tiistaina. ”Ukraina on käyttänyt tämän ajan vahvistuakseen, kuten tänään näemme. Vuosien 2014-15 maa ei ollut sama kuin nykyään. Ja epäilen, että Nato olisi voinut tehdä paljon auttaakseen Ukrainaa, kuten se tekee nyt.”
Ukrainan entinen presidentti Pjotr Porošenko sanoi kesäkuussa, että Kiova oli käyttänyt Minskin sopimuksia ostaakseen aikaa armeijansa ja taloutensa jälleenrakentamiseen. Merkel esitti saman asian aiemmin tässä kuussa ja kuvaili sopimuksia Die Zeit -sanomalehdelle yritykseksi antaa ”Ukrainalle aikaa vahvistua”.
Moskova on todennut Kiovan epäonnistumisen Minskin toteuttamisessa yhtenä syynä, että miksi se aloitti sotilaallisen operaationsa helmikuun lopulla. Venäjän presidentti Vladimir Putin sanoi Merkelin sanojen osoittavan, että ”he myös valehtelivat meille ja halusivat vain pumpata Ukrainaa aseilla ja valmistaa sitä sotilaalliseen konfliktiin”.
Merkelin näkemystä Minskin sopimuksista kritisoi esimerkiksi Serbian presidentti Aleksandar Vucic, joka kuvaili hänen Die Zeit -haastattelunsa paljastuksia ”uskomattomiksi”. Vucic lupasi ottaa oppia Belgradille, joka on aiemmin käynyt EU:n välittämiä neuvotteluja irtautuneen Kosovon alueen kanssa.
Kirjoittaa MV-lehti Venäjän tällä hetkellä hallitsemalta alueelta. 🥱
Taidat olla suurkuluttaja, enkä yhtään ihmettele.
Hybridikonttori on täystyöllistetty, yrittäessään estää kansalaisilta tiedonsaantia.
Halpamaista touhua, mikä todentuu sen toiminnassa.
Kuvauksesta päätellen hybridikonttori toimii siis Venäjällä.
Hybridikonttori, joka toimii omia kansalaisiaan vastaan, on laitonta toimintaa, sen sanoo maalaisjärki.
Ja näin se toimii, mitä siellä pelätään, kun estetään tiedonsaantia?
Älä Pilkkutiltu sössötä vaan kerro selvästi, mikä on tuo konttori ja millä perusteella väität sen toimivan siten kuin väität.
Oletko niin tietämätön, jos, miksi yleensä sepustelet yhtään mitään?
Vitustako minä tiedän, mitä te lahkouskovaiset kulloinkin tarkoitatte, ellei kyseessä ole Saatana, joka ilmeisesti on elämässänne läsnä kaikkialla.
Kerro siis selvästi, mikä on tuo konttori ja millä perusteella väität sen toimivan siten kuin väität.
Jos joku tosiaan kuvittelee, että USA toimii ja on toiminut jo vuosia Ukrainassa pelkästään sulaa hyvyyttään, on henkilö ehkäpä hieman rajoittunut ajattelussaan. USA:n tavoite on olla maailmassa johtava sotilasmahti ja Venäjä on joillekin amerikkalaisille ollut aina vihollinen. Viime vuosina tätä asetelmaa haluttiin korostaa USA:n vaalikamppailuiden yhteydessä ja muutoin.
Nyt on Suomessakin alettu käyttää samaa puhetapaa. Puhutaan, että ollaan sodassa ja kuvataan Venäjä viholliseksi.
Onkohan kukaan huomannut, että tällä hetkellä on menossa aika paha vedätys. Ukraina, Suomi ja Eurooppa halutaan sotaan Venäjän kanssa. Kuka tästä hyötyy?Vastaus: Amerikkalaiset sotatehtaat.
"Jos joku tosiaan kuvittelee, että USA toimii ja on toiminut jo vuosia Ukrainassa pelkästään sulaa hyvyyttään, on henkilö ehkäpä hieman rajoittunut ajattelussaan. "
USA :n tosiaan olisi pitänyt aseistaa Ukrainan armeija nykyaikaisilla aseilla jo aikaisemmin sen huomasimme venäjän hyökkäyksen alussa kun Ukrainalla ei ollut kuin venäläisiä lousku kalustoa vastata venäjän hyökkäykseen onneksi ripeästi saatiin entisistä neuvostoliiton maista lisää tätä epäkuranttia aseistusta jonka määrällä ei laadulla Ukraina pystyi hidastamaan venäjän etenemistä sitten saatiin länsimaisia ylijäämä aseita vasta Ukrainalle ja loppu onkin historiaa pelkillä Himarsseilla Ukraina löi venäjän joukot ja laittoi heidät perääntymään.
USA todellakin olisi voinut jo ennen sotaa tehdä jotain näkyvää ja hyvää Ukrainan turvallisuuden eteen.
"USA:n tavoite on olla maailmassa johtava sotilasmahti ja Venäjä on joillekin amerikkalaisille ollut aina vihollinen. "
Usan tavoite ei ole olla johtava sotilasmahti vaan se on sitä ollut jo kauan venäjän federaatio on ollut vasta 30v olemassa jota länsi kehitti investoiden ja yhteistyössä teknologian viemisellä federaation lyhyen historian ajan sekin oli länneltä suuri virhe sillä venäjän nuoren valtion tarkoitus oli koko ajan vain kulissien takan hyökätä naapurimaihinsa kun tilanne sen sallii onneksemme venäjän federaatio ei ole sotilasmahti ja Ukrainan armeija pystyi sen hyökkäyksen ja tavoitteet eliminoimaan.
"Nyt on Suomessakin alettu käyttää samaa puhetapaa. Puhutaan, että ollaan sodassa ja kuvataan Venäjä viholliseksi."
Tuota en ole kuullutkaan että olisimme sodassa taitaa Tiltulla yaas mielikuvitus lentää.
Olen kyllä tietoinen ihan omilla päätelmillä että tällainen uhka on olemassa venäjän arvaamattoman johdon vuoksi ja siksi liitymme Natoon ehkäistäksemme tällaisen uhan venäjän federaatio kun ei natomaahan uskalla hyökätä toisin kuin natoon kuulumattomiin naapureihinsa joita on vaatinut Hitlerin ja Stalinin tapaan "etupiireikseen" muistamme kyllä että näistä "etupiiri" vaatimuksista alkoi toinen maailmansota 1939
"Onkohan kukaan huomannut, että tällä hetkellä on menossa aika paha vedätys. Ukraina, Suomi ja Eurooppa halutaan sotaan Venäjän kanssa."
Asia on huomattu ja venäjä jo hyökkäsi Ukrainaan Putinin puheista tämä kuulsi jo paljon aiemmin hänen kertoessa usein miten venäjälle pitää palauttaa Pietari suuren rajat ja se ei hänen mukaansa ole vain venäläisten oikeus vaan velvollisuus siitähän nämä järjettömät etupiirivaatimuksetkin juontaa että niiden Natomaiden pitää luopua Natosta jotka -90 luvulla Natoon on jäseniksi mennyt ja uusia ei saa ottaa .
Putin ei oikein ymmärrä missä maailmassa elää ja siksi tällaisia aivan absurdeja asioita ja vaatimuksia suustaan päästää itsenäisille valtioille asioista jotka eivät tietysti Putinille edes kuulu koska venäjän federaatio ei edes ole Natossa asiahan on sama jos vaikka Suomi alkaisi vaatimaan venäjän ja valkovenäjän valtioliiton purkua koska me nyt emme satu pitämään siitä koska siinä on niin vahva sotilaallinen yhteys venäjä varmaan vastaisi että he ovat itsenäinen maa ja tekevät valtiosopimuksia tietysti itsenäisesti kenen kanssa haluaa riippumatta mitä sopimusten ulkopuoliset maat asiasta ovat mieltä ja olisivat asiassa jopa oikeassa.
.
>Ukraina, Suomi ja Eurooppa halutaan sotaan Venäjän kanssa.
Kopsaus on ilmeisesti aika vanha, sillä Venäjä hyökkäsi Ukrainaan jo yli 10 kuukautta sitten ja aloitti valtioiden välisen täyden sodan.
"Ukraina, Suomi ja Eurooppa halutaan sotaan Venäjän kanssa"
Jaa. Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.
Hyökkääkö se myös eurooppaan???
Voi sanoa varmuudella että ei.
Se ottaa turpaan Ukrainalta.
Natousa eu yrittää,mut kuonoon tulee ja pulaika Euhun!
Venäjän armeija tekee lopun Ukrainan armeijasta, se on nyt väistämätöntä ja mukana menee tuhansia palkkatappajia.
Me näemme jo palstalla, kuinka mielipuolien kanssa ollaan tekemisissä, silloin ei neuvottelut auta.
On selvä asia, että Ukrainasta tehtiin turvallisuusuhka Venäjälle ja nyt sitten olemme katselleet sen politiikan seurauksia.
"Venäjän armeija tekee lopun Ukrainan armeijasta, se on nyt väistämätöntä ja mukana menee tuhansia palkkatappajia."
Ja kuitenkin tosi elämässä venäjä vain perääntynyt viimeiset kuukaudet kärsien helvetinmoisia tappioita viimeisenä oljenkortenaan tekee puolustuslinnoitteita omilla rajoillaan ja Krimillä ei oikein vakuuttavalta terroriarmeijan touhut näytä
"Me näemme jo palstalla, kuinka mielipuolien kanssa ollaan tekemisissä, silloin ei neuvottelut auta."
Mistäs Tiltu nyt haluaisi neuvotella ?
"On selvä asia, että Ukrainasta tehtiin turvallisuusuhka Venäjälle ja nyt sitten olemme katselleet sen politiikan seurauksia."
Onhan siitä nyt muodostumassa sellainen sodan myötä hiljalleen Ukrainan armeija on näyttänyt että se pystyy puolustamaan maataan ja on vahvempi kuin venäjän palkkarameijat ja kouluttamaton reservi venäjän ehkä kannattaisi pikimmiten poistua Ukrainan alueilta muuten sen joukot tuhotaan totaalisesti Ukrainan toimesta .
Jopa huvittavaa on se, että ns. asiantuntija Toveri ilmoitti itse, että kaikki lähteet tulevat Ukrainalta....siis sotivalta osapuolelta ja niitä tämä toveri levittelee faktoina?
Sellaista asiantuntijaa meillä...huhhuh.
KIN TAAS PUTINISTIN kaikki omat lähteet tulee Venäjältä! ...siis sotivalta osapuolelta ja niitä tämä toveri levittelee faktoina?
Sellaista asiantuntijaa meillä...huhhuh.
Venäjän media sensuroitiin heti Suomessa, vaikka ollaan ns. puolueeton maa.
Puolueettomana maana ollaan osallistuttu sotaan Venäjää vastaan, tästä tulee rankkoja seurauksia.
Venäjän medioita voi netin kautta TÄYSIN VAPAASTI LUKEA SUOMESSA ja lehdet myös siteeraavat niitä jatkuvasti! Jos Putin pitää ’merkittävän puheen’ niin sitä referoiudaan heti seuraavan päivän lehdissä! MITÄ MUUTA OIKEIN ODOTAT? Me kun olemme länsimaa!
” Puolueettomana maana ollaan osallistuttu sotaan Venäjää vastaan, tästä tulee rankkoja seurauksia.”
Etkö seuraa aikaasi? Suomi EI OLE MIKÄÄN ”PUOLUEETON MAA”!
Me liityimme vuonna 1995 EU:n jäsenmaaksi ja noudatamme yhteistä ulkopolitiikkaa! Kuulumme länteen ja kuten muutkin länsimaat niin myös me tuemme Ukrainaa, mutta emme osallistu itse saotaan!
HERÄÄ PAHVI TÄHÄN PÄIVÄÄN!
Siinäpä se, lain mukaan meidän PITÄISI OLLA puolueeton maa.
Ainoastaan perustuslakia rikkomalla puolueettomuus on menetetty, ensin liittymällä EU:hun, joka nyt natisee liitoksistaan ja täysin perustuslain vastainen nato-liittymä....joka tosiasiassa on jo voimassa.
Euro oli vieläkin selvempi tapaus kuin EU.
Nyt rikollisella maanpetturipolitiikalla ajaudutaan umpikujaan, väistämättä.
Se ei näy heti, mutta näkyy aivan tarpeeksi, jotta voidaan käsittää tuleva täydellinen romahdus.
Jos jotain hyvää tästäkin, niin syyllisiä ei tarvitse etsiä kuin neulaa heinäsuovasta.
No lähe pPAHVI sinne "läntees". Mene Mene!
” Siinäpä se, lain mukaan meidän PITÄISI OLLA puolueeton maa.”
Minkä ihmeen ”lain”! Kuulumme Euroopan Talousyhteisöön jäsenenä eikä sitä mikään laki kiellä tai estä!
”Ainoastaan perustuslakia rikkomalla puolueettomuus on menetetty, ensin liittymällä EU:hun, joka nyt natisee liitoksistaan ja täysin perustuslain vastainen nato-liittymä....joka tosiasiassa on jo voimassa.”
Kunhan taas höpäjät omiasi!🤡😅🤣😂🤡
”Euro oli vieläkin selvempi tapaus kuin EU.”
Ei, vaan edellistä vielä pöljempi väite🤡
”Nyt rikollisella maanpetturipolitiikalla ajaudutaan umpikujaan, väistämättä.”
Se on meidän laillinen valintamme ja sinä, joka et sitä venäläisenä hyväksy, voit raahata kipeän hanukkasi takaisin kotimaahasi Venäjälle!
”Se ei näy heti, mutta näkyy aivan tarpeeksi, jotta voidaan käsittää tuleva täydellinen romahdus.”
Venäjäkö romahtaa?
”Jos jotain hyvää tästäkin, niin syyllisiä ei tarvitse etsiä kuin neulaa heinäsuovasta.”
Älä huoli! Kyllä venäläiset löytävät Tarkkispojan myös Pietarista!
Ei tarvitse, koska asun jo lännessä ja ihanassa kotimaassani Suomessa!👍🇫🇮🇫🇮🇫🇮😅
Kun perustuslakia ei ymmärretä, tai sitä rikotaan tietoisesti, on vastaukset kuten edellä.
"Venäjän media sensuroitiin heti Suomessa, vaikka ollaan ns. puolueeton maa.
Puolueettomana maana ollaan osallistuttu sotaan Venäjää vastaan, tästä tulee rankkoja seurauksia."
Tiltun epätoivo on muuttunut naiviksi typeryydeksi ja lillukan varsien heiluttelemiseksi .
Eikö tosiaan Tiltuilla ole mitään yritystä edes enään .
Juu, siinä meni se laillinen valtio ajamalla perustuslain ohi tavalla tai toisella. Valitsen valtaan uskottavat vallanpitäjät, ei " käännän mahan esiin Sauli tai jauhojengiläinen Sanna - niitä ole tai enää edes voi olla. Tervetuloa historia ja totuus. Suomea ei enää ole, myyn omistukseni sille kuka on inhimillisin ja vähiten fasistinen. Laskekaa Natottajat sen varaan, ettei teitä ole kuin se 3kpl. Nollaus vuoteen 1916 ja aloitetaan alusta ilman "saksalaisia" porvareita.
Esittele vielä typeryyttäsi. Sotilastiedustelun ex-päälliköllä (Toveri) on sellaisia lähteitä, joista koulupudokas ei ole koskaan kuullutkaan. Emme ole Venäjän tai Ukrainan varassa.
" Siinäpä se, lain mukaan meidän PITÄISI OLLA puolueeton maa.”"
OLET SEKAISIN KUIN SEINÄKELLO!!
Olet täysi sekopää? Putinisti-homppelin mielenterveys taitaa järkkyä? Jutuissa ei ole enää päätä eikä häntää!
Kun naapurin media kielletään, on se sotatoimeen verrattavissa ja onko Suomi julistanut sodan Venäjälle?
Vastaan itse, ei ole, mutta toimii kuten sodan osapuoli.
Rikkoo sopimuksia niin tiheästi, että vaikeuksia pysyä laskussa mukana.
Perustuslaki on hallitukselle vessapaperin arvoinen ja se on sentään laadittu kansalaisten turvaksi.
Toverin lähteet tulevat Ukrainasta ja tietysti brittitiedustelulta, joka on sama asia.
Meidän tosiaankin pitäisi olla puolueeton maa.
Sekaisin on se, joka väittää vastaan.
Suomea sitoo Nürnbergin säännökset, joissa kielletään kaikki liittoutumiset, kaikki.
Ymmärsikö huora selvää tekstiä?
Tiltu on aivan sekaisin kirjoituksissaan
😁
Putinin tiltu ei ole koskaan edes lukenut perustuslakia, ymmärtämisestä nyt puhumattakaan.:D:D
No Varsovanliiton romut on auttamatta vanhentuneita, luultavasti ne menee " Ukrainaan" kun osakkaat ostelee teollisuudelta uusia tilalle....
Varsovan liiton romutbon tainnut vanhennuttuaan päätyä Ukrainaan ja aseteollisuuden tilauskanta pinkeänä rapakon takana ?
Jos on niin ei niitä Ukraina tilaa! Se saa apua ilmaiseksi! Putlerilta tämä etu puuttuu!
Ukrainan suvereniteettia rikottiin yhtä pahasti venäjän toimesta, kuten 1939 stalin teki suomen osalta. Suomen äärivasemmiston kommunistit kumartaa yhä itää. Venäjää kohtaa tuhon päivät ja se jaetaan moneen osaan.
Ukraina vain yksi monista,joiden vallanvaihdon Usa järjesti?
Nyt on Biden sota,minkä häviää ja pallinsakin?
Kun Venäjä sotii Ukrainassa ja yrittää valloittaa alueita, ryöstää sen kansallisvarallisuuden ja tehdä siellä kansanmurhan, tiltunen yrittää valehdella, että kyseessä muka olisi Bidenin sota.
” Ukraina vain yksi monista,joiden vallanvaihdon Usa järjesti?”
Ei suinkaan järjestänyt vaan Janun karkoitti Ukrainan oma kansa! Ihan samaan tapaan kuin venäläiset lokakuussa 1917!
”Nyt on Biden sota,minkä häviää ja pallinsakin?”
Nyt on käynnissä sota, jonka aloitti Venäjän Putler hyökkäämällä Ukrainaan! Sodassa EI OLE MUITA OSAPUOLIA! Mitä tulee USA:n presidentteihin niin tiedät itsekin, että eivät he koskaan vuosikymmeniä virassa istu kuten joku Putler lakia muuttamalla! Se on 4 vuotta tai max kahdeksan (tuskin Bidenillä) ja se oli sitten siinä!
Venäjä aloitti laittoman Ukrainan valloituksen ei ne ajatellut tukevansa USAn aseteollisuutta.
Ei, vaan se, että Putlerilla on sairaalloinen halu jäädä historiaan suurvallan arvostettuna johtajana.
Toisin kävi. Kremlin kasakkaa ei arvosteta enää missään päin maailmaa,,, tai no, ehkä samanlaisissa kehitysmaissa kuin venäjä itse on ja muissa terroristivaltioissa, joille on hyötyä Kremlin takatukan kanssa hengailusta.
Venäjästä olisi ajan saatossa kehittynyt hieno kansainvälisesti arvostettu peluri kaikkiin pöytäkuntiin joissa vedetään viivoja paksulla liidulla, mutta Putin ahneuksissaan pilasi nämä näkymät sukupolvien ajaksi.