Missä muodossa nautittuna Mäkikuisma on tehokkain? Saako sitä ilman reseptiä apteekista?
Mäkikuisma
13
132
Vastaukset
- Anonyymi
Apteekit ei myy enää mäkikuismavalmisteita.
- Anonyymi
Voi tilata netistä, esim. iHerbistä.
- Anonyymi
Viime vuonna markkinoilta poistettiin mäkikuismaa sisältävä ravintolisä puutteellisten varoitusmerkintöjen vuoksi. Eli turhaan etsit.
- Anonyymi
Reseptillä kuitenkin saa?
- Anonyymi
Saako Mäkikuismaa reseptillä? Tietääkö kukaan?
- Anonyymi
Mäkikuisma sotkee monien lääkkeiden toimintaa.
»Mäkikuisman ja toisen lääkkeen yhteisvaikutuksesta aiheutunut lääkevaikutuksen heikentyminen on aiheuttanut muun muassa ei-toivottuja raskauksia ehkäisytablettien tehon heikennyttyä. Lisäksi mäkikuisma voi muun muassa heikentää elinsiirron jälkeisen hyljintälääkityksen tehoa tai joidenkin HIV-lääkkeiden tehoa. Mäkikuismalääkitystä on syytä välttää käyttämästä muun samanaikaisen lääkehoidon rinnalla.»
»Mäkikuisma vaikuttaa samansuuntaisesti serotoniinijärjestelmään kuin muutkin masennuslääkkeet, ja sen on raportoitu aiheuttaneen yhteisvaikutuksena näiden kanssa serotoniinioireyhtymää. Mäkikuisman laajojen haittojen ilmeneminen 1900- ja 2000-lukujen vaihteessa oli yllätys, sillä mäkikuismaa oli käytetty jo vuosisatoja lääkkeenä. Tämän esimerkin valossa on selvää, ettei pitkäkään käyttöhistoria välttämättä takaa turvallisuutta, joten kaikki kasvirohdosvalmisteiden haitat olisi tiedon kartuttamiseksi raportoitava lääkeviranomaisille.»
Sitaatit sivulta Duodecim-lääketietokanta/mäkikuisma
Saman lähteen mukaan mäkikuismavalmisteita ei olisi tällä hetkelä tarjolla.
- Anonyymi
Etkö osaa lukea ettei apteekeissa myydä enää mäkikuismaa.Ymmärrätkö?
- Anonyymi
Eikö edes reseptillä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö edes reseptillä?
Etkö sä ymmärrä ettei apteekeissa ole mäkikuismaa.Ymmärrätkö?
- Anonyymi
Saksasta voi tilata esim.
https://www.kneipp.com/de_de/johanniskraut-dragees-h-94333.html- Anonyymi
Toivottavasti aloittaja osaa saksaa.
- Anonyymi
Mäkikuisma on myrkyllinen, mutta pienen määrän syöminen aiheuttaa harvoin oireita.
https://www.hus.fi/haku/myrkytystietokeskus?keyword=makikuisma - Anonyymi
Ruohonjuuresta saa kuivattuna yrttinä! :)
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso214317Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1514067Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133256Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673056- 862674
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512632Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282323- 331954
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1201605- 201555