Vihreitä ja Vasemmistoliittoa kukaan vastuullisuuteen pyrkivä pääministeriehdokas ei ota mukaan. Jos keskusta muodostamassa hallitusta, pääkysymys on tuleeko persut mukaan. Ellei sitten toinen suunnitelma. Apupuolueiksi kokoomus ja SDP + pienistä ehkä molemmat. Jos persut tulee mukaan, se kokoomuksella täydennettynä + pienet puolueet.
Näin se meneisi sillä vaihtoehdolla.
Jos kokoomus hallituksen muodostajana, paljon samaa paitsi pääministeripuolue.
SDP:tä pääministeripuolueena en edes noteeraa, kun lienee sula mahdottomuus tytön jatkaa.
Jos persut pääministeripuolueena, aiemmin Halla-aho sanoi ettei ala pääministeriksi. niin kakkonen sitten sitten voisi nytkin olla.
Vasemmisto kuitenkin jää niin pieneksi, kuten nytkin, ettei voi noteerata hallituskuvioissa. 1/4 osalla ei ole asiaa hallitukseen.
Jos keskusta tekee 2015 manoveerin
19
58
Vastaukset
Hienoa, että kannatat Sannaa myös seuraavaksi pääministeriksi. Kuningaspuolue kokoomus toki tulee myös mukaan, mutta persut lakaistaan taas kerran maton alle... Oikein vai väärin... nii i.
Miten niin kuningaspuolue... Juuri kokoomuksen edeltäjä oli se joka oli etunenässä vaatimassa meille kuningasta jostain hevonketun germaanivaltiosta, mutta ekan maailmantappelun pyörteissä jäi se juttu toteutumatta, vaikka kruunukin oli jo valmistettu. Voihan hillopurkillinen väliamerikkalaista tadetta, on se niin väärin.- Anonyymi
Mutta eikös sekin ollut parempi kuin SDP vaihtoehto, Stalinin alaisuuteen ja liittyminen Venäjään. Mutta, maalaisliitto karautti paikalle ja teki tyhjäksi SDP haaveet ikuisesta Neuvostoliitosta, ja sen läntisestä osasta jota Suomeksi kutsuttiin.
Mannerheim oli se yhdistävä tekijä joka ajoi sillloisen SDP ääripään pakoon Venäjälle hävittyään aseellisen punakapinansa.
Tässä yhteydessä en malta olla sanomatta SDP puheenjohtajana Manner oli 1917-1918 ja oli keskeisesti mukana punakapinassa, niin Stalin tapatti hänetkin 1940 -luvulla muiden punaisten mukana. Etteikö SDP kaipaa mitenkään näin tapettua puheenjohtajaansa. Vaikka patsaan muodossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta eikös sekin ollut parempi kuin SDP vaihtoehto, Stalinin alaisuuteen ja liittyminen Venäjään. Mutta, maalaisliitto karautti paikalle ja teki tyhjäksi SDP haaveet ikuisesta Neuvostoliitosta, ja sen läntisestä osasta jota Suomeksi kutsuttiin.
Mannerheim oli se yhdistävä tekijä joka ajoi sillloisen SDP ääripään pakoon Venäjälle hävittyään aseellisen punakapinansa.
Tässä yhteydessä en malta olla sanomatta SDP puheenjohtajana Manner oli 1917-1918 ja oli keskeisesti mukana punakapinassa, niin Stalin tapatti hänetkin 1940 -luvulla muiden punaisten mukana. Etteikö SDP kaipaa mitenkään näin tapettua puheenjohtajaansa. Vaikka patsaan muodossa.KORJAAN:
Stalin tapatti hänetkin 1930 -luvulla Anonyymi kirjoitti:
Mutta eikös sekin ollut parempi kuin SDP vaihtoehto, Stalinin alaisuuteen ja liittyminen Venäjään. Mutta, maalaisliitto karautti paikalle ja teki tyhjäksi SDP haaveet ikuisesta Neuvostoliitosta, ja sen läntisestä osasta jota Suomeksi kutsuttiin.
Mannerheim oli se yhdistävä tekijä joka ajoi sillloisen SDP ääripään pakoon Venäjälle hävittyään aseellisen punakapinansa.
Tässä yhteydessä en malta olla sanomatta SDP puheenjohtajana Manner oli 1917-1918 ja oli keskeisesti mukana punakapinassa, niin Stalin tapatti hänetkin 1940 -luvulla muiden punaisten mukana. Etteikö SDP kaipaa mitenkään näin tapettua puheenjohtajaansa. Vaikka patsaan muodossa.Hienoa tuo sinun historiallinen uudelleentulkintasi. Hienoa on. Hienoa. Jättäkäämme kuitenkin satujen kirjoittelu niille, joilta se suoltuu luontevasti, jookosta ?
- Anonyymi
Aragoni kirjoitti:
Hienoa tuo sinun historiallinen uudelleentulkintasi. Hienoa on. Hienoa. Jättäkäämme kuitenkin satujen kirjoittelu niille, joilta se suoltuu luontevasti, jookosta ?
Eli, mukaasi venäjään liittyminen ei olisi ollut satujen kirjoittelua.
Anonyymi kirjoitti:
Eli, mukaasi venäjään liittyminen ei olisi ollut satujen kirjoittelua.
Satujen kirjoittelua on se, ketä kaikkia syyllistit.
- Anonyymi
Voi voi tuota palstamajurin lapsenuskoa siitä, että Kepu nousisi alle 10 %:n kannatuksesta neljässä kuukaudessa pääministeripuolueeksi :)))))
- Anonyymi
Summa summarum:
Sanna Marin on edelleenkin uusimman gallupin mukaan suosituin seuraavaksi pääministeriksi ja sosiaalidemokraatit suosituin hallituspuolue.- Anonyymi
Mutta! Jos ertiedä niin pitää vaali ensin käydä. Perustuslain mukaan.
Gallup ei anna oikeutta Sannaa eikä muitakaan valita. Tiesitkö tätä ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta! Jos ertiedä niin pitää vaali ensin käydä. Perustuslain mukaan.
Gallup ei anna oikeutta Sannaa eikä muitakaan valita. Tiesitkö tätä ?Vaan sinä et yksinkertaisuuttasi näytä ymmärtävän gallupien merkitystä. Entä jos kepu olisi gallupykkönen juuri nyt? Hehkuttaisit lippu liehuen ja kehuisit kuinka gallupit tietävät?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaan sinä et yksinkertaisuuttasi näytä ymmärtävän gallupien merkitystä. Entä jos kepu olisi gallupykkönen juuri nyt? Hehkuttaisit lippu liehuen ja kehuisit kuinka gallupit tietävät?
Ei gallupeilla ole mitään merkitystä. Ne ei ole mihinkään tarvis laittaa, että annetaan ääniä enemmän kun gallupitkin siltä näytti. 2.4 äänestää rätkäytetään, siinä kalpenee kaikki gallupit. Teillä sossuilla elää yhä henki että pitäisi saada Stalin lisää, kun osaa toveria huutaa.
Niin ne neuvotoliitossa ja Venäjällä äänesti kuten sossut vaaditte meillekkin, että laitetaan vaikka gallupeista lisää. He siellä teidän ihannemaassanne äänestää miten Putin käskee, ennen Neuvotoliiton sankarit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei gallupeilla ole mitään merkitystä. Ne ei ole mihinkään tarvis laittaa, että annetaan ääniä enemmän kun gallupitkin siltä näytti. 2.4 äänestää rätkäytetään, siinä kalpenee kaikki gallupit. Teillä sossuilla elää yhä henki että pitäisi saada Stalin lisää, kun osaa toveria huutaa.
Niin ne neuvotoliitossa ja Venäjällä äänesti kuten sossut vaaditte meillekkin, että laitetaan vaikka gallupeista lisää. He siellä teidän ihannemaassanne äänestää miten Putin käskee, ennen Neuvotoliiton sankarit.Hyväuskoisen hölmön puhetta. No ainoa asia mikä rätkähtää, tulee suoraan omiin pussihousuihisi kun tulet huomaamaan, etteivät vaalitulokset yleensä suuresti poikkea gallupennusteista. Naamasi on siinä vaiheessa joko valkoinen kuin kalkkilaivan kapteeni tai punainen kuin Neukkulan lippu. Eivät kepukonkaritkaan usko tuohon satuiluusi.
"Ex-puoluesihteerit keskustan veret seisauttaneesta gallupista: ”Pahin mahdollinen tilanne”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009253995.html
Kuinkas se muuten menikään ennusteesi kanssa vuonna 2019? Gallupit lähempänä totuutta kuin silloinen naiivi näkemyksesi? Mikä siis olisi nyt muuttunut, jos itse olet yhä yhtä naiivi uskossasi Keskustan kannatuksesta? Häviät taas gallupille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyväuskoisen hölmön puhetta. No ainoa asia mikä rätkähtää, tulee suoraan omiin pussihousuihisi kun tulet huomaamaan, etteivät vaalitulokset yleensä suuresti poikkea gallupennusteista. Naamasi on siinä vaiheessa joko valkoinen kuin kalkkilaivan kapteeni tai punainen kuin Neukkulan lippu. Eivät kepukonkaritkaan usko tuohon satuiluusi.
"Ex-puoluesihteerit keskustan veret seisauttaneesta gallupista: ”Pahin mahdollinen tilanne”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009253995.html
Kuinkas se muuten menikään ennusteesi kanssa vuonna 2019? Gallupit lähempänä totuutta kuin silloinen naiivi näkemyksesi? Mikä siis olisi nyt muuttunut, jos itse olet yhä yhtä naiivi uskossasi Keskustan kannatuksesta? Häviät taas gallupille.Kyllä nyt sosialistit ja vasurit saa molemmat yli100 % gallupeissa.
Ole nyt tyytyväinen vaaleihin asti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä nyt sosialistit ja vasurit saa molemmat yli100 % gallupeissa.
Ole nyt tyytyväinen vaaleihin asti.Mistäs sinä nuo "sosialistit ja vasurit" tähän vedit? Ensinnäkin sosialidemokratia ei ole sama asia kuin sosialismi ja toisekseen nyt oli puhe Keskustan kannatuksesta, ei muiden puolueiden.
Tyytyväisyydelläni ei ole mitään tekemistä siinä asiayhteydessä, miten gallupennusteet menevät. Eikä tuskin kenelläkään muullakaan, joka ymmärtää ja osaa suhtautua gallupeihin oikealla pieteetillä. Ne antavat hyvin reaaliaikaisen vision kunkin puolueen kannatuskäyttäytymisestä. Ja tällä hetkellä Keskustan tilanne ei todellakaan ole kehuttava, koska ajatellen sitä, millaisen tuloksen Keskusta vaatisi löytääkseen itsensä seuraavasta hallituksesta on niin utopisen matkan päässä, että kuukausittainen kannatuksen kasvu tulisi olla samaa luokkaa kuin viimeisin kannatuspudotus oli. Aikaa vaaleihin on enää rapiat neljä kuukautta ja Keskustan eväät syöty siihen malliin, ettei realisti ainakaan usko Keskustan löytävän sellaista uskottavuutta, joka kääntäisi äänestäjien päät. Keskustan Markus Lohi on ainakin todennut, että hallitusvastuu vaatisi ainakin 15 %:n kannatuksen. Entäs kun se tällä hetkellä on Ylen gallupin mukaan 9 %? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistäs sinä nuo "sosialistit ja vasurit" tähän vedit? Ensinnäkin sosialidemokratia ei ole sama asia kuin sosialismi ja toisekseen nyt oli puhe Keskustan kannatuksesta, ei muiden puolueiden.
Tyytyväisyydelläni ei ole mitään tekemistä siinä asiayhteydessä, miten gallupennusteet menevät. Eikä tuskin kenelläkään muullakaan, joka ymmärtää ja osaa suhtautua gallupeihin oikealla pieteetillä. Ne antavat hyvin reaaliaikaisen vision kunkin puolueen kannatuskäyttäytymisestä. Ja tällä hetkellä Keskustan tilanne ei todellakaan ole kehuttava, koska ajatellen sitä, millaisen tuloksen Keskusta vaatisi löytääkseen itsensä seuraavasta hallituksesta on niin utopisen matkan päässä, että kuukausittainen kannatuksen kasvu tulisi olla samaa luokkaa kuin viimeisin kannatuspudotus oli. Aikaa vaaleihin on enää rapiat neljä kuukautta ja Keskustan eväät syöty siihen malliin, ettei realisti ainakaan usko Keskustan löytävän sellaista uskottavuutta, joka kääntäisi äänestäjien päät. Keskustan Markus Lohi on ainakin todennut, että hallitusvastuu vaatisi ainakin 15 %:n kannatuksen. Entäs kun se tällä hetkellä on Ylen gallupin mukaan 9 %?Entä jos SDP saakin13 % ja Keskusta 18 %. Eihän me vielä tiedetä huhtikuun vaalitulosta, kaikki on mahdollista.
"Aikaa vaaleihin on enää rapiat neljä kuukautta"
-laskeppa uudelleen, se on tasan 3 kuukautta 2.4 vaali, joka jo alkaa ennakkona n.viikkoa ennen.
"Ensinnäkin sosialidemokratia ei ole sama asia kuin sosialismi"
-eipä aikaakaan kun demarit vaati sosialisointia -etkö tiennyt tästä ?
1970 lukua-
Sosialismiin siirrytään Suomessa reformistista tietä siten jo suhteellisen pian, koska työväenliike (sosiaalidemokraattien johdolla) saa suomalaisessa yhteiskunnassa yhä enemmän poliittista valtaa ja kykenee asteittaiseen muutokseen valtiollista valtaa hyväksi käyttämällä. Suurpääoma olisi pantu "demokraattiseen kontrolliin" ja "kansaa palvelemaan" ja Suomesta olisi tehty entistä parempi, tasa-arvoisempi ja suvaitsevampi yhteiskunta.
Tietenkin tuo tuntuu jälkeenpäin lapselliselta ja utopistiselta: kuinka "toisenlainen", SDP-johtoinen sosialistinen Suomi olisi ollut Neuvostoliiton naapurina mahdollinen? Ei mitenkään. Yhtä oudolta tuntuu nykypäivän valossa myös usko siihen, että valtionjohtoisuuden kasvattamisella rakennetaan parempaa yhteiskuntaa. Nykyäänhän siitä puhuminenkin on melkein rikos, josta ei nyt ihan linnaan taida joutua, mutta hullun kirjoihin joka tapauksessa. Raju on ollut ajan riento, sillä 35-45 vuotta sitten SDP:ssä oli voimakasta kannatusta ajatuksella pankkien ja vakuutuslaitoksen sosialisoinnista. Taidettiinpa siitä tehdä muutama puoluekokousaloitekin.
DDR-yhteyksien mm T Halonen oli mukana siinä intomielisesti, näki silloin miten Suomikin seuraa Neuvotoliiton satelliittia tulemalla Neuvotoliiton kaltaiseksi soialistiseksi maaksi.
Ettei ihmetellä kun SDP:llä oli kaikki valta ja piilottivat Stasilistan. Kuten Halonen monet kerrat sanonutkin ettei ole korruptiota, ja Suomi mukaansa oikeusvaltio. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entä jos SDP saakin13 % ja Keskusta 18 %. Eihän me vielä tiedetä huhtikuun vaalitulosta, kaikki on mahdollista.
"Aikaa vaaleihin on enää rapiat neljä kuukautta"
-laskeppa uudelleen, se on tasan 3 kuukautta 2.4 vaali, joka jo alkaa ennakkona n.viikkoa ennen.
"Ensinnäkin sosialidemokratia ei ole sama asia kuin sosialismi"
-eipä aikaakaan kun demarit vaati sosialisointia -etkö tiennyt tästä ?
1970 lukua-
Sosialismiin siirrytään Suomessa reformistista tietä siten jo suhteellisen pian, koska työväenliike (sosiaalidemokraattien johdolla) saa suomalaisessa yhteiskunnassa yhä enemmän poliittista valtaa ja kykenee asteittaiseen muutokseen valtiollista valtaa hyväksi käyttämällä. Suurpääoma olisi pantu "demokraattiseen kontrolliin" ja "kansaa palvelemaan" ja Suomesta olisi tehty entistä parempi, tasa-arvoisempi ja suvaitsevampi yhteiskunta.
Tietenkin tuo tuntuu jälkeenpäin lapselliselta ja utopistiselta: kuinka "toisenlainen", SDP-johtoinen sosialistinen Suomi olisi ollut Neuvostoliiton naapurina mahdollinen? Ei mitenkään. Yhtä oudolta tuntuu nykypäivän valossa myös usko siihen, että valtionjohtoisuuden kasvattamisella rakennetaan parempaa yhteiskuntaa. Nykyäänhän siitä puhuminenkin on melkein rikos, josta ei nyt ihan linnaan taida joutua, mutta hullun kirjoihin joka tapauksessa. Raju on ollut ajan riento, sillä 35-45 vuotta sitten SDP:ssä oli voimakasta kannatusta ajatuksella pankkien ja vakuutuslaitoksen sosialisoinnista. Taidettiinpa siitä tehdä muutama puoluekokousaloitekin.
DDR-yhteyksien mm T Halonen oli mukana siinä intomielisesti, näki silloin miten Suomikin seuraa Neuvotoliiton satelliittia tulemalla Neuvotoliiton kaltaiseksi soialistiseksi maaksi.
Ettei ihmetellä kun SDP:llä oli kaikki valta ja piilottivat Stasilistan. Kuten Halonen monet kerrat sanonutkin ettei ole korruptiota, ja Suomi mukaansa oikeusvaltio.Entä jos? Tuollaisiin ilmasta heiteltyihin töräytyksiin tulee suhtautua kuten ilmasta heitettyihin töräytyksiin suhtaudutaan. Iltasatuna. Vai että Keskusta saisi muka 18 %? Ymmärrätkö, millaisen kuukausittaisen kannatusnosteen se vaatisi 9 %:sta? Uskottavampaa on se, että demareiden kannatus voisi pudotakin alaspäin, mutta tuskin ihan 13 %:iin, tuskin edes alle 15 %:n. Ja niinpä onkin, vähän yli kolme kuukautta, mutta se tekee Keskustan kannatuksen noususta tuonne 15 %:n paikkeille vielä utopistisemman saati että 18 %:iin.
Loput tuosta kommentistasi onkin sellaista jargonia, että näkee kuinka sielusi alkoi huutamaan tupakkia. Pelkkää ideologista paskanheittoa, jolla ei ole enää mitään tekemistä 2020-luvulla. Yritä nyt ensin päästä tälle vuosituhannelle. Ja mitä demarit ovat muka yrittäneet sosialisoida? Eikö persu-Tavion vaatimus siitä, että valtion pitäisi maksaa sähkölaskut vasta sosialistinen vaatimus olekin? Sosialismi ja sosialidemokratia ovat kaksi eri asiaa. Jopa peruskoululaiset tietävät sen yhteiskuntaoppia opiskelleina. Ja sinä et edes aikuisena sitä tiedä.
- Anonyymi
Kepu pettää aina ja Sipilä vielä useammin
- Anonyymi
Bolshevikit kuihtuu. Sossut ja vasurit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1716197- 1471724
- 1131508
- 511270
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46932Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢29860Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97836Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5789Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan224746- 41739