meilläkin olisi yhtä hirvittävä ajokeli kuin kiinassa? Siis aivan järkyttävä. Tirsk,,,
https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/7322a6c8-6517-45ac-962d-86ae864e7a2c
Miten suomalaiset tulisivat toimeen jos
8
58
Vastaukset
- Anonyymi
Länsitollon omahyväisyyttä ja ylimielisyyttä ei voita mikään,
- Anonyymi
Ne ei ole kuullutkaan talvirenkaista, nastarenkaista puhumattakaan eikä pidemmistä turvaväleistä. Teiden kunnossapitäjät totevat vaan sormi hanurissa, että "no nyt se on jäässä".
- Anonyymi
No tuossa oli kyse näkyvyydestä, videolta käy ilmi että on sankka sumu. Valitettavasti moottoriteillä sattuu paljon suuria peräänajoja juuri huonon näkyvyyden vallitessa, koska moottoriteillä ei yleensä noudateta ns. tilannenopeutta vaan ajetaan muun porukan mukana ylintä säädettyä nopeutta vaikka näkyvyys olisi kuinka huono. Sitten ei suureen ketjukolariin tarvita kuin yksi muita hitaampi ajoneuvo tai vaikka rikkoontunut ajoneuvo.
- Anonyymi
Tuollaista se on kun ei vaan osaa.
- Anonyymi
Nuo vinosilmät ajavat tieltä ulos jo 20 km/t nopeudesta. Mokomat riisinpupertajat.
- Anonyymi
En havainnut minkäänlaista liukkautta. Jos olisi ollut liukasta, niin eihän silloin pystyisi edes kävelemään kunnolla tiellä.
- Anonyymi
Siinä on se muuttaja jos näkyvyys heikkenee painetaan jarrua ja moottoritiellä se on kyllä virhe!!!
Ihan samaa luokkaa kuin Tampereen rantatunnelissa taannoin joku jostain aivan käsittämättömästä syystä painoi jarrua???????????????????
Perään ajoa oli lähellä vaikka olosuhteet loistavat ,,,ei mitään muuta liikennettä mutta onnettomuuden aiheuttaja oli se joka painoi yhtäkkiä syyttä jarrua,
ei se joka ajoi sen hidastajan perään lainkaan,
mutta tieliikenne laki määrittelee toisin!
Vaikka oletus että ajettaisiin kaikki sitä melkein kuuttakymppiä ja sieltä pääsee erkanemaankin ihan sillä samalla vauhdilla kuten moottoriteiden rampeilta tullaan ja mennään samaa vauhtia ettei vaan töpeksitä ja jarruteta muita....- Anonyymi
Jarrun käyttäminen ei ole virhe, jos näkyvyys heikkenee. Autoilijat on vain totutettu vapaaseen tiehen, vaikka näkyvyys olisi nolla. Siellä tiellä sumussa, sateessa tai muussa pimeydessä voi olla ihan mitä tahansa, joten aina pitäisi liikkua vain näkyvyyden sallimissa rajoissa. Ei koskaan oletuksen mukaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 434437
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1484165- 643796
- 1233762
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans413600Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe763439- 953002
- 542865
- 252686
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142394