Moskovan entinen päärabbi Pinchas Goldschmidt kääntyi Venäjän juutalaisten puoleen ja kehotti heitä poistumaan maasta. Hän ennustaa uutta antisemitismin nousua:
"Juutalaisten on poistuttava Venäjältä ennen kuin heitä syytetään kaikista Ukrainan konfliktin aiheuttamista vaikeuksista", Goldschmidt sanoi.
Venäläinen näkee näinä aikoina Natseja joka puolella....
Moskovan ex päärabbi kehoitti juutalaisia poistumaan Venäjältä
9
84
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tidä mkhin Putinin hulluus riittää
- Anonyymi
Juutalaisvastaiset pogromit ovat vanha juttu Venäjän imperiumissa jo tsaarin Ohranan ajoilta.
- Anonyymi
#Moskovan ex päärabbi kehoitti juutalaisia poistumaan Venäjältä#
Uusi luvattumaa on Kiovassa? - Anonyymi
Mitees. Meinaaatko Tarkkispoika iteee lähtee vai?
- Anonyymi
Meinaan jättää rabbin ohjeet väliin ja kiusata Nato Tltuja edelleen.
Tää on meijjän juutalaisten tehtävä.- Anonyymi
Aatun oppeja näkyy Uikuttaja noudattavan. Natsi!
- Anonyymi
Joo niin ajattelinkin. hyvää Hanukan jälkeistä terrorismin aikaa kaikille mooseksen uskovaisille. vaan .
- Anonyymi
Kaikki vähemmistöt ovat Venäjällä vaarassa.
Toisinajattelijoiden elintila kiristyy lukee myös aamun lehdessä.
Yrjönnauhan "häpäisemisestä" voi saada kolmen miljoonan ruplan sakot, tai kolmen vuoden tuomion..
"Sabotaasin" yrityksestä tai avunannosta voi saada elinkautisen. Ja kun tietää Venäjän venyvät käsitteet, niin "sabotaasia" voi olla Venäjän armeijan kärsimät tappiot, tai vetäytyminen.
Saako Venäjällä kertoa enään muuta, kuin Putinin hallinnon puheita.
Hyvin vaaralliseksi yhteiskunnaksi naapuri on muuttunut. Pohjois-Korealtako Venäjä oppinsa hakee, miten kohdella, ja kurittaa ihmisiä, joilla on omia ajatuksia. - Anonyymi
Moskovan entinen päärabbi Pinchas Goldschmidt kääntyi Venäjän juutalaisten puoleen ja kehotti heitä poistumaan maasta Ukrainaan, juutalaisille luvattuun maahan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta Väisänen tilittää surullisena velkahelvetistään: "Se on tarpeeksi vaikeaa jo silloin, kun..."
Pitkän uran tv:ssä ja hevosten parissa tehnyt Riitta Väisänen kertoi talousvaikeuksistaan Perjantai-ohjelmassa. Väisänen on itse kokenut kukkaron n933938Miksi Sofia valehtelee?
Miksi Sofia ja Puhumuru yrittävät valehdella, että Sofia olisi ollut Venla-gaalassa, kun hän ei siellä ollut? Nämä ihmiset on yli 30 -vuotiaita, eivät1762681Pieni kikkeli... keskustelu
Kokiko joku, että oma varustus on riittämätön? Ei huolta, asiaan on saatu lisää tietoa ja tilanne on ehkä jopa suorastaan hyvä. https://www.is.fi/vii2062344Sille jollekin, tunnistat kyllä
Etkö kuitenkin huomannut, kuinka välitän ja olen hyvä sinua kohtaan? Se, että olet itse kuin mikäkin omahyväinen, ainakin tässä leikissämme, miten sin3102340Tupoksen koulun oppilaan putoaminen - onnettomuus?
Kalevassa aamulla uutinen yläkoululaisen putoamisesta koulutiloissa Tupoksella. Rehtori ei avaa asian taustoja - miten tämä on voinut olla mahdollista291949Päivi Räsänen on lähettänyt tänään avoimen kirjeen Tapio Luomalle kirkkohallituksen toiminnasta
”Olen tänään lähettänyt alla olevan avoimen kirjeen arkkipiispa Tapio Luomalle, sillä toivon häneltä selkeyttävää julkista kannanottoa Kirkkohallituks6311685- 891482
Haluan sua
Miks tää tunne ei mene ohi? Tuskainen olo, oot mielessä erittäin paljon. En vaan voi tehdä asialle mitään, enkä tiedä muuttaako se jotain jos saisin s531292Sysmän rakkaus ja viha
Alle 4 000 asukkaan Sysmä on tullut tunnetuksi kultturellina kesälomapaikkana, mutta myös juonittelevasta kuntapolitiikastaan. Kun joku asia Sysmässä351073Suuria tunteita.
Kävin tuossa erään kaverin luona kuuntelemassa häntä, kun on eronnut juuri. Sieltä tuli kaikenlaista sellaista juttua, että Iittalan astiasto kaivers1991033