Tesla ei osaa valmistaa valoja umpioineen jotka pysyvät kuivina sisältä, vaihdettu jo satoja täällä

Anonyymi-ap

Suunnittelu ja valmistusvika teslojen valoissa. Poltin tarvitsee umpion jotta lika ja vesi pysyy ulkona.

Tesloissa umpion sisään kerääntyy vettä ja kosteutta ilmasta. Valokeila ei enää toimi jos sisällä on suurennuslasilla näkyviä pisaroita tai huurtumista. Puhumattakaan jos niitä näkee päivänvalossa silmillä!

Umpion sisällä selvä huurre tai pisarat on hylkäys katsastuksessa.

Umpion sisälle kertyvä kosteus kertoo huonosta valmistuksesta.

Valo on todella kallis paketti koko yksikkö, koska hinta katteella. led valoiden autojen haltijat on maksaneet 1000€ maksuja kun huollossa ilmoittaneet että "valo pitäisi" vaihtaa.

Led polttimot ja niiden ohjaus on hyppäys autotekniikassa alaspäin koska = aiheuttavat merkittävät korjauskulut auton liikennekäytön aikana. Ja kaikki nämä turhaan. Led ei tuo rahaa auton haltijalle vaan vie, myös nostaa merkittävästi auton hintaa koska komponentteja enemmän ja ne ovat kalliimpia.


Vertailuun että normaali halogeenivalo umpiossa on kestävin eikä aiheuta koskaan kuin parin polttimon vaihdon, vielä kun takana on normaalit hehkulankapolttimot niin ei saa parempia valoja keksittyä ikinä, nämä tuo tuhansien eurojen hyödyn jokaisen auton kohdalla.

8

2002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakaan tässä model Y mallissa ei ole ollut mitään ongelmaa. Ihan taivasalla autoa pidän yötkin. Tuo ongelma on ollut kuitenkin aiemmin parissa muussa autossa joista toinen uusikoppainen mustang ja toinen ford edge.

    • Anonyymi

      Tuota ei voi pitää vain Teslojen ongelmana. Pihalla led-valoin varustettu bemari jossa sama ongelma etuvaloissa sekä takavaloissa. Takuuseen ei mene koska tyypillistä led-valoille jotka eivät lämpene käytössä ja täten ei kuivata umpion lasia. Kosteus tiivistyy vain uloimpaan lasipintaan, ei heijastimeen. Korjausehdotus maahantuojalta: Vie lämpimään autotalliin ja jätä pitkät valot päälle pariksi tunniksi.

      • Anonyymi

        Taas nähdään, että yleisesti autoissa ilmenevissä ongelmissa tikun nokkaan nostetaan Tesla.
        Miksiköhän on näin... Sitä voi jokainen mielessään ihmetellä.


    • Anonyymi

      Taita olla harvoja osia jotka tulee teslan ulkopuolelta. Laadun perusteella meksikosta.

      • Anonyymi

        No tuota ei tarvitse ihmetellä.
        Somepalstoilla se on kateus, lehdistössä mainostulojen puute.


    • Anonyymi

      onkohan ostanut osia VW konsernilta?

    • Anonyymi

      Teslan matrix valot oli ihan hiehot mutta audi demosi omia matrixeja pelaamalla jotain autopeliä valojen prosoidessa pelikuvan seinälle. Ei olisi enää ihme juttu katsoa leffaa ajovalojen projektion kautta seinästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5466
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3721
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3283
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2565
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2152
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2077
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1886
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1368
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe