On se hyvä kun Kuortanekin pääsee Sote- alueen turvaan. Hyvä veli- Verkoston osuus toivottavasti pienenee!
Onhan se melko kummallista ettei kunnassa kukaan välitä onko lääkäreitä Pihlajalinna-sopimuksen mukainen määrä. Edes kunnanjohtajalla ei ollut hajua sopimusten alituksista. Henkilökunta on ilmeisesti jo alistettu aikoja sitten. Mitä siitä jos hoitamattomat terveysongelmat tulevat myöhemmin kalliimmin hoidettaviksi. Kansan kärsimyksistä viis...pääseväthän kuntalaiset maksamaan urheiluopiston ylisuurta ja kallista uimahallia! Ei siinä rahaa riitä jaettavaksi yksityispuolen hoitositoumuksiin. En vaan käsitä ettei kenenkään toimenkuvaan ole kuulunut seurata Pihjalinna-sopimuksen toteutumaa!!!
Sote pelastajaksi
22
995
Vastaukset
- Anonyymi
Onkos tietoa?
- Anonyymi
Sote sote sote ei hyvää päivää..
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f8d746b9-762f-4ff1-b196-072f0f7c615d
Aloittaja....lue edes uutisen aloitus teksti niin olet kärryillä.
Niin lupasivat puoluejohtajat tenteissä ennen päätöstä ETTEI SOTESSA MISTÄÄN SUPISTETA VAAN PARANNETAAN, HELPOTETAAN JA TASAPUOLITETAAN.
Pari päivää SOTE päätös ollut voimassa niin jo on ääni muuttunut kellossa.
SUPISTUKSIA, VÄHENNYKSIÄ JA SITÄ RATAA. MIHIN VIELÄ MENEE KUN PÄÄSTÄÄN VAUHTIIN.
Mutta Sote laki saatiin maaliin tämän vihersosialisti hallituksen toimesta, maksaa mitä maksaa, toimii jos toimii terv. Sdp, Kepu, vas, vihreät ja rkp- Anonyymi
Sote ei oo hyvä !!
- Anonyymi
Eikö kunnanjohtajan pitänyt justiin olla soteasiantuntia. Ei pitääsi tulla asiantuntijalle yllätyksenä oman alan asiat. Vai onko vähän löysien puheiden kaveri?
- Anonyymi
Tarkoitatko edellistä kunnanjohtajaa kuitenkin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko edellistä kunnanjohtajaa kuitenkin?
?? eikö tuo sama nyt ole ollut sen 1-2 vuotta. Mitään eläkeukkoja enää mietitä. Tuliko tuo ihan keskussairaaalasta ja piti hoitaa sotet ja muut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
?? eikö tuo sama nyt ole ollut sen 1-2 vuotta. Mitään eläkeukkoja enää mietitä. Tuliko tuo ihan keskussairaaalasta ja piti hoitaa sotet ja muut?
Tuulen nussima lapualaanenm
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuulen nussima lapualaanenm
Hmmmm
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hmmmm
Tauno on kyllä nimen itselleen ansainnut on se nii Tauno
Kuortaneen logoo Terttu&Tauno - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tauno on kyllä nimen itselleen ansainnut on se nii Tauno
Kuortaneen logoo Terttu&TaunoSote on jokeri pokeri..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
?? eikö tuo sama nyt ole ollut sen 1-2 vuotta. Mitään eläkeukkoja enää mietitä. Tuliko tuo ihan keskussairaaalasta ja piti hoitaa sotet ja muut?
Harmittaako vieläkin nuan paljon kun ei tullutkaan oikeasta puolueesta kunnanjohtajaa? Yhyy. Itke.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harmittaako vieläkin nuan paljon kun ei tullutkaan oikeasta puolueesta kunnanjohtajaa? Yhyy. Itke.
Haa! Kuortaneen pölyt on putsattu jaloista jo ajat sitten...kauempaa näkee paremmin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sote on jokeri pokeri..
Ou mÿ days ei päästäisiin iltaisiin lehtiin
- Anonyymi
Joulu pukin pajalla on taas tontuilla hommat käynnissä
- Anonyymi
Ehdottomasti hyvä juttu. Vuodesta 1994 alkaen valtionosuuksista poistettiin korvamerkintä. Kunta sai käyttää sote-rahatkin kuinka halusi. Kuortaneella ei ollut muka rahaa uuteen vanhainkotiin, sen rakensi yhdistys. Rahaa kyllä löytyi kahteen urheilukentän lisärataan, aivan kuin Kalevan kisat, johon kahdeksan rataa vaaditaan, olisi tulossa justiin Kuortaneelle. Ei ole tulossa koskaan. Velkaakin vielä otettiin reippaasti potkupallohallin ja lukion laajennuksen takia. Nyt soterahat on korvamerkitty alueelle ja kuntapäättäjät ei niistä päätä. Reippaasti tulee vielä ikuista velkaa uima-altaan takia. No, väki vanhenee ja vähenee reippaasti koko ajan. Kuka sitten mahtaa velat maksaa?
- Anonyymi
Joustoluotto
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joustoluotto
Täällä perkeles ei oo lääkäreitä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täällä perkeles ei oo lääkäreitä..
Huono on tilanne..
- Anonyymi
Lääkäreitä ei ole muuallakaan kunnissa. Palveluita tullaan vähentämään rajulla kädellä että saataisiin joten toimimaan Seinäjoella ne mitä oli suunniteltu.
Hyvinvointi muuttuu pahoinvoiviksi alueiksi sekä tasapuoliset palvelut eripari palveluksi.- Anonyymi
Näin varmaan hevosmiesten tietotoimiston mukaan. Uudessa sotessa E-P:n 20 erillistä himmeliä poistuu ja ne korvataan sairaanhoitopiirin eli maakunnan kokoisella yhdellä himmelillä. Toki se harmittaa kuntapoliitikkoja, kun satoja matkakorvauksia ja kokouspalkkioita jää jatkossa saamatta. Tässä sairaanhoitopiirin ylläpitämä erikoissairaanhoito ja kuntayhtymien perusterveydenhoito saadaan saman hallinnon alaisuuteen, joten hoitoketjut saadaan sujuvammiksi. On selvää, että kustannukset kasvaa joka vuosi väestön vanhetessa, sotella pyritään kasvua vähän hidastamaan.
- Anonyymi
Nokiottat maksaa tyytyväisinä olemattomista 2.5 Lääkärin palveluista tyytyväisinä. On aina maksettu prkl mitä pyydetty!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5168808Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1556086Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3555122Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664729Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984321Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664033SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843902- 911828
- 1031384
- 47949