Miten se voisikaan? Tieteen tehtävä ei ole jakaa ihmisille elämäntapaohjeita vaan selvittää miten tämä maailma toimii. Päätökset siitä mitä tehdään ovat politiikkaa ja ideologiaa, eivä tiedettä.
Tiede voi ehkä korkeintaan kertoa, että TIETYT luonnonvarat hupenevat tältä pallolta, jos niitä kulutetaan liikaa. Mutta tiede ei voi yleistää tätä johtopäätöstä kaikkiin luonnonvaroihin, saati kaikkeen kulutukseen, sellaiseenkin, jossa tuotanto perustuu kierrätysmateriaaleihin.
Teoriassahan on voimassa aineen häviämättömyyden laki: materia, jota kulutamme ei häviä vaan muuttaa muotoaan. Leipä, jonka syöt ei häviä vaan ulostuu peräpäästäsi aivan muussa muodossa. Jos sitä ulostetta käytetään lannoitteena, se voi joskus ravita vehnäpeltoa ja tuottaa uutta leipää. Tätä kutsumme kierrätykseksi.
Toisaalta on myös monia luonnonvaroja, joita on maapallolla käytännössä rajaton määrä: hengitysilma, suolavesi, kivi, monet mineraalit ja uusiutuva energia ovat tällaisia. Ylikulutus koskee elävästä luonnosta nyhdettyjä luonnonvaroja, kuten puuta, mutta nekin voidaan nykyisin kierrättää.
Palataanpa siis takaisin alkuun. Tiede ei voi yleistää, että kaikki luonnonvarat ovat kulumassa loppuun, koska niin ei selvästi ole. Näin ollen tiede ei voi kertoa meille, että ellemme lopeta kulutusta, maapallolle ei jää enää mitään tulevia sukupolvia varten. Tämä on väärinkäsitys ellei jopa valhe.
On monta vaihtoehtoa käyttää tehokkaammin luonnonvaroja. Kenties pieni eliitti saa yhä kuluttaa niin paljon kuin sielu sietää, ja me muut joudumme leikkaamaan tiettyjen luonnonvarojen kulutusta. Tai ehkä maailman väkilukua pitää pienentää, jotta voisimme taas elää huolettomasti. Nämä ovat kaikki mahdollisia ratkaisuja ympäristöongelmiin.
Tiede ei voi kertoa minkä ratkaisun me valitsemme. Se voi vain alanysoida eri ratkaisuvaihtoehtojen seurauksia ihmisille. Valinnan tekeminen on poliittinen ja ideologinen kysymys. Tiede ei voi kertoa meille, että nyt siirrytään sosialistiseen systeemiin, jossa kaikilla on yhtä vähän kaikkea. Se ei ole tieteen tehtävä.
Valitettavasti Vihreä liike ei ymmärrä tätä. On siinä meillä "tiedepuolue".
Tiede ei kerro meille, että kulutusta pitää vähentää
5
194
Vastaukset
- Anonyymi
Kulutusta pitää jokaisen leikata rutkasti.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17688085I
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
..... Ylikulutus koskee elävästä luonnosta nyhdettyjä luonnonvaroja...
Kun tutustuu milloin maapallon vuotuiset varat on käytetty, huomaa yllättäviä seikkoja.
Suomalaiset tarvitsevat 3.5 maapalloa.
Suurissa ylikulutuksissa Suomella on kiviaineksien käyttö ja fossiiliset polttoaineet.
Näistä jälkimmäinen ratkeaa noin 5 vuoden kuluessa. Mutta nuo kiviainekset, pitää vähentää suomen laajaa tieverkostoa ja rakentamista. - Anonyymi
Ennen kuin kulutusta aletaan tosissaan vähentämään voisimme kokonaan lopettaa tuhlaamisen.
- Anonyymi
Paras tapa vähentää kulutusta on laskea palkkoja 25 %.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1082264- 841975
- 531566
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai501506- 1531476
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481384Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441314Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111128
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084