Tipaton 2023 tukiryhmä

Hei, nyt tarvitaan tukea ja yhteishenkeä alkoholittoman tammikuuhun tai 100 päivää tai mitä kenelläkin on tavoitteena.
En tarvitse negatiivisia hate-viestejä vaan tsemppiä ja yhteishenkeä!
Kuka on mukana?
21361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

ensimmäinen päivä ilman alkoholia todella pitkään aikaan. Vaikka määrät eivät ole suuria, tapa tuntuu tappavalta. Olen innoissani ja jännittynyt, miten pärjään :-)

Äänestä

Päivä 2 — kävin salilla, pitkästä aikaa. Kyllä kai tämä tästä….

Äänestä

2. Yö oli aika mahdoton, näin paljon unia ja samalla tuntui, etten levännyt lainkaan. 3. päivää kohti!

Äänestä

Hyvin menee! Jatka samaan malliin.

Äänestä

Tsemppiä sinulle! Olen itse ollut ilman nyt jo pidemmän aikaa johtuen sydämen rytmihäiriöistä. Ovat sen verran ilkeitä, ettei tee mieli lisätä niitä.

Äänestä

Onpa ollut rankkaa tämä päivä nr 4. Teinin kanssa riideltyäni teki niiiiin mieli korkata viinipullo. Huh miten epätervettä ajattelua! Nyt vaan keskityn siihen, etten juo!
Tsempit kaikille

Äänestä

6. päivä alkoi aurinkoisena! Eilen oli hetken tiukkaa kotiin tullessa, mutta otin jäätelöä :-) Tänään on perjantai ja vapaapäivä eli pitää keksiä illaksi ohjelmaa…

Äänestä

7. Päivä — viime yö uni oli jo paljon parempaa laadultaan :-)

Äänestä

Hyvin sinulla näkyy sujuvan! Jatka samaan malliin. Olen iloinen puolestasi.

Äänestä

kiitos kannustuksesta :-) se piristi! ja 9 päivä saatiin maaliin, vaikka kokatessa tuli hetkellisesti viinilasi mieleen... tsempit muillekin uutta arkea opetteleville!

Äänestä

Hyvin menee edelleen, näkyy jo peilissäkin, miten hyvää tämä tekee! Mutta voisin juoda kaikki Helsingin vedet, outo jano.

Äänestä

14. päivä ja lauantai. Tulin vaan sanomaan, että tipaton jatkuu ja alkoholiton kukko menee täydestä! Suosittelen :-)

Äänestä

17. pv meneillään. Vaikka jostain syystä valvoin kauheasti yöllä, olen ihan Ok mielellä töissä. Eli tipaton jatkoon!

Äänestä

Hyvin menee edelleen, painoa tippuu ja kasvot kaunistuu :-)

Äänestä

3 viikkoa! Jee ♥️

Äänestä

Olen hengessä mukana. On ihanaa lukea, että olet pysynyt päätöksessäsi, etkä ole langennut.

Äänestä

Kiito!!

Äänestä

Täällä edelleen iloisella mielellä, vaikka kaikki yleinen talviurheilu on mahdotonta sään takia ja tipaton on ollut poikkeuksellisen telkkaripitoinen! Menen maanantaina isoon verikokeeseen, saa nähdä onko kolesteroliarvot laskeneet! Verenpaine ainakin.

Äänestä

Kerro, oliko kolesteroli laskenut. Entä, aiotko jatkaa tipatonta, nyt on jo helmikuu. Lunta ei tosiaan ole, kävelyharrastusta voi jatkaa, kun ei ole erityisen liukastakaan, onneksi.

Äänestä

Toivottavasti jatkuu? On jo 18.2.23.Oletan olet huomannut uni tulee paremmin,jaksat paremmin.Näytät paremmalta.Kaikki veriarovot ok. Ja huomaat ilman viinaa elämä on ihan nastaa.Terv. aikuinen nainen joka ei juo,ei tupakoi. Mutta sivulisena nähnyt mitä viina/ tupakka psyykelääkkeet,kuin kipu lääkket yhdistettynä ihmisille, tai ystäville.50 vuotiaana jo rollatorissa ja haudassa 55v.Vain kun kalja lähtenyt lapasesta.Toinen kun naiset yksinasuvat alkaa juomaan kaljaa,viiniä vaihdevuosien jälkeen ,psyykelääkkeet ja ovat sekasin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hei, nyt tarvitaan tukea ja yhteishenkeä alkoholittoman tammikuuhun tai 100 päivää tai mitä kenelläkin on tavoitteena.
En tarvitse negatiivisia hate-viestejä vaan tsemppiä ja yhteishenkeä!
Kuka on mukana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu