Sivukuluineen taitaa kustantaa pastorin puhe yli 1000 €/h, jos ei huomioida muuta vähemmän näkyvää/kuuluvaa työaikaa, mutta tuo on se näkyvin ja kuuluvin osa useimmille seurakuntalaisille.
Adventtikirkon pastorin puhe yli 1000 e/tunti?
Anonyymi-ap
34501
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kallis on herrojen palvelus.
Tyhjäntoimittajille ilmasta rahaa.🎩💶
Se pastorin saarna ei edes kestä tuntia, vaan keskimäärin 20-25 minuuttia, koska adventtikirkossa tilaisuus kestää noin rapiat 2 tuntia ja siihen sisältyy raamattutunti, lähetysterveiset, lasten kertomus, musiikkiesitykset, yhteislaulut, kolehtien keruu, muut seurakunnalliset ilmoitukset ja tilaisuuden juonnot jne.
Pastorin ei myöskään tarvitse joka lauantaiksi valmistella saarnaa, joten tuntipalkka pastorin saarnalle voi hyvin nousta jopa 2500 euroon.
Kuinka paljon pastori tienaa Seitsemännen Päivän Adventistiyhteisössä Yhdysvalloissa?
Pastorin keskipalkka on 103 978 dollaria (23. marraskuuta 2022), mutta vaihteluväli on tyypillisesti 85 457 - 117 846 dollaria.
Palkka voi vaihdella riippuen useista tekijöistä, kuten koulutuksesta, tutkinnoista, lisäopinnoista ja ammatissa vietetyistä vuosista (työkokemus/ikälisät).
Kyllä se on tietysti ihan selvää, että sieltä maasta, mistä adventismin nimellä kulkeva kusetus on lähtöisin, siellä myös maksetaan enemmän kusettajille palkkaa.
Ja onhan siellä pölvästien maassa myös enemmän niitä pölvästejä, jotka maksavat niille pastorinretaleille.
Aloitus on taas kerran typerä valhe.
Teillä ei ole elämää. Valhetta täynnä on sydämenne.
LUULISI VOIVAN VALHEITA KUULTAVAN HALVEMMALLAKIN.
Papit, pastorit ja piispat ovat valehtelevia LOISIA....Älkää rahoittako heidän makeaa elämäänsä, vaan erotkaa kaikesta uskonnosta ja karttakaa heitä! Hahahaa! :-)
t: iloinen nauraja
Kartamme sinua.
Karttakaa vaan! Inhoan uskovaisia, joten hyvä jos ei tarvitsella katsella heitä ollenkaan. Hah hah!
t: iloinen nauraja
Aloitus ei pidä paikkaansa. Täällä vain ei edes haluta tietää, mitä kaikkea pastorin työhän kuuluu ja miten se näkyy seurakuntalaisille.
"Aloitus ei pidä paikkaansa."
Aloituksessa esiin tuotu pastorin tuntipalkka oli tosiaan vahvasti alakanttiin, koska todellinen pastorin tuntipalkka on yli sen 2000 euroa.
Milloin viimeksi olet nähnyt oman seurakuntasi pastorin sapattina seurakunnassasi?
Eräs iäkkäämpi rouva seurakunnastamme kertoi, että on siitä ainakin vuosi, kun pastorimme kävi seurakunnassamme sapattina viimeksi puhumassa.
On se totta.
Kaikilla paikkakunnilla ei ole pastoria. Meillä on ja lähes aina paikalla. Silloin kun ei ole, on jossain toisella paikkakunnalla saarnaamassa.
Seurakuntapastorin tärkein tehtävä onkin käydä seurakunnassaan vain tarkistamassa, että kuka seurakunnan jäsen alkaisi olla jo kypsää lihaa maan multiin ja sitä ennen olisi kiireesti saatava vanhuksen nimet lahjakirjoihin ja testamentteihin.
Valheesi ei hetkauta.
Ymmärrätkö, ettei "valheesi ei hetkauta" -kommenttisi ole mikään pätevä argumentti?
Valheesi ei hetkauta.
Valheemme ei meitä hetkauta.
Terveisin: pastorinne Armossa ja myös välillä Uskossakin tai välillä myös samaan aikaan molemmissa.
Valheesi ei hetkauta. Et ole mikä väität olevasi. Olet vain nettipeelo.
Sinä olet se, mikä väität olevasi, hetkauttelematon nettipeelo.
Noin 13 euroa tunti on palkkani raskaasta työstä. Pastori kevyestä työstä satoja euroja tunti. Monissa muissa kirkoissa ja herätysliikkeissä pastorit tekee työtään muun työnsä ohessa ilmaiseksi.
Missä kirkoissa ja herätysliikkeissä ?
Pastorit ovat ilmaisia esimerkiksi esikoislestadiolaisilla, mormoneilla ja jehovantodistajilla.
Hyvä ketju tämäkin.
Voihan sen noinkin laskea.
Eiköhän totuus liene, että pastori saa 2,5-3 tuhatta kuukaudessa.
Onhan pastoreilla paljon muutakin tekemistä kuin saarnata tunti silloin tällöin.
Onhan pastoreilla muutakin tekemistä kuin saarnata puolituntia silloin tällöin."
Tosiasia on, että meillä pastoreilla riittää muutakin “sielunhoitoa”. Käymme läpi seurakunnan jäsenlistaa kuin inventaariota ja arvioimme, kenen omaisuus olisi helpoimmin realisoitavissa. Sen jälkeen riittää, että lauantai-iltapäiväksi otetaan mukaan luotettu lakimies ja todistajat, marssitaan sen höppänän vanhuksen luo pullakahveille ja varmistetaan nimet lahjakirjaan ja testamenttiin.
Raskainta tässä työssä ei ole paperityö, vaan se, että pitäisi teeskennellä empatiaa. Todellisuudessa tunteet on jäädytettävä, sillä paatunut mieli keskittyy vain palkkaan ja palkkioihin. Lopulta jäämme vain odottamaan viikatemiestä, jotta pääsemme realisoimaan omaisuuden — sen, jonka piti olla “seurakunnan parhaaksi”.
Tiedätkö mitä tarkoittaa se etteivät valehtelijat peri taivasta?
Ets sinä ole pastori, vain olet olevinasi!
"Tiedätkö mitä tarkoittaa se etteivät valehtelijat peri taivasta?"
Siitä syystä pastorit eivät peri taivasta. Heille riittää vanhusten omaisuus.
Pastori tietää, että raamatun tarinat ovat beduiinien taikauskoisia höpinöitä.
Siksi hän satsaa vain tähän elämään ja saa rahaa siitä, että tarjoaa katteettomia lupauksia aivopesemilleen herkkäuskoisille reppanoille, jotka rahoittavat hänen ylenpalttisen elämän.
Ellen G. White 666🔥👹☠️🔥