Poronkusema Raamatussa

Kuinka raamatun kirjoittajat saattoivat tietää poronkusemana kutsutun mittayksikön kun Israelissa ei ollut poroja? Taas näitä uskovaisten valheita ja satuja?
4178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Koko Raamattu on poronpaskomaa, joten sieltä voi löytää ihan mitä vaan.

Äänestä

kamelin kusema

Äänestä

Että tämmöinen tapaus tällä kertaa..

Äänestä

Juutalaiset satusedät tunsivat vain kamelinpieremän. Se on 5,6 kilometriä ja on saanut nimensä siitä, että niin pitkän matkan voi haistaa kamelin tuhnun kevyttä kenttähölkkää juostessaan ennen kuin pieru haihtuu Saharaan. Tosin Jeesuksen tuhnu haisi jopa 8,7 kilometrin matkan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuinka raamatun kirjoittajat saattoivat tietää poronkusemana kutsutun mittayksikön kun Israelissa ei ollut poroja? Taas näitä uskovaisten valheita ja satuja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu