Jos paperitehtaille ei saada sopimusta, oletko valmis menemään ylei/tukilakkoon sen puolesta ettei paperitehtaan työntekijät joutus tekeen jouluna töitä (neljäkertaa suuremmalla palkalla kuin sinä)?
Oletko valmis yleslakkoon ?
Arja24
231195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
.... mutta miksi paperitehtaan pitäisi pyöriä jouluna?
Ja yleensä, joudutaanko sitä tekemään töitä?
Oletkohan nyt, hyvä "Arja24", ymmärtänyt ammattiyhdysliikkeen tarkoituksen oikein?
Jotta paperitehtaita ei tarvitsisi pysäyttää jouluksi, pitää tehtaalla olla muutama työntekijä päivystämässä.
Se paperitehtaan pysäyttäminen on sikakallista touhua, siksi paperitehdas työnantajana maksaa koulujakäymättömille työntekijöille sikahyvää palkkaa jotta he toimisivat niin ettei tehdas pysähtys.
Mutta eihän niille mikään riitä..
kun lekurit ovat aina lomalla.
Niillä on aivan tarpeeksi hyvät työehdot.
Onhan monet muutkin töissä jouluna ja juhannuksena.
Mitäs jos vaikka poliisi ja pelastuslaitos kieltäytyis tekemästä töitä joluna ja juhannkusena.
lakossa 25 vuotta yhtämittaa ja rahaa tuloo.
..........
jokapäivä lonkkaa,koska siitä maksetaan riittävän hyvin.
Pitäsköhän asialle tehdä jotain?
joka sekunnilta palkan.
Paperityöläistenliitto on ainoa jolla on vielä niin paljon voimaa ettei tarvitse niinkuin muiden suostua jatkuviin joustoihin..olen yleislakon kannalla ehdottomasti...
No ainaki joulun vois olla palkallisessa lakossa
maksa palkkaa lakon aikana,mutta minulle ne ovat tosiaan maksaneet.
ja kuka sulle lakkoilusta maksaa?
sitten Valio maksoi täyttä palkkaa,vaikka olin lakossa.
täsmällisesti ottaen pyritään?
ettei suomella voi mennä hyvin, mikäli kepu johtaa eduskuntaa
Ja antamaan papruliittolaisille vihdoinkin opetus.
Kyllä niillä on jo niin suuri osa tuotannosta ulkomailla, että jos toi saivartelu ja kiristämällä saatujen etujen varjeleminen menee liian pitkälle, niin tulemme vielä näkemään päivän, jolloin paperikoneita vahtii AIVAN TAVALLINEN DUUNARI, AIVAN TAVALLISELLA PALKALLA, just silloin, kun työnantaja haluaa!!!
Tulee muuten mieleen aikanaan se pankkimuijien lakko, minkä jälkeen niitä sai parin vuoden aikana fudut jotain 20000kpl.
Luulis papruporukoiden nyt edes sen verran seuraavan maailman menoa, että olisivat hissukseen vaan, ni saattaisivat saada pitää etuoikeutensa, tavalliseen kansaan verrattuna, jonkin aikaa pitempään. Nyt astuvat kyllä sellaiseen miinaan, että huh huh Suomi!!!
politiikka vetää keskusteluun,sillä kyllä minä tiedän että vasemmistolaisia ottaa päähän kun eivät saaneet pääministerin paikkaa.
Minua ei kiinnosta onko hallitusvastuussa kepu tai sosdemit,niin samanlainen touhu jatkuu kumminkin.
Niinkuin tuolla aikaisemmin olen kirjoittanut,
että olen ollut lakossa ja saanut siltä ajalta
täyden palkan niin se pitää taatusti paikkansa,
sillä olin vuonna 1975 SEL:n lakon aikana työpaikalla,mutta minä olin myötätunto lakossa ja
työnantaja maksoi vielä kaiken hyvän päälle täyden palkan ja vielä korotettuna.
ARJA HYVÄ! Vastasitkin osittain itse asettamaasi kysymykseen.Ei kysymys ole siitä,moniko kertaisella palkalla toinen työntekijä tekee työtänsä!On vaan niin helppoa kääntää palkansaajat toisiaan vastaan tuollaisilla puheilla!Jokaisen työntekijän oikeuksiin kuuluu puolustaa etujaan!Paperimiehethän takovat miljardivoittoja pörssikeinoittelijoille.(ulkomaalaisillekin)En ole paperimies,mutta kannatan heidän TAISTELUANSA !
Julkisuuteen tihkuneissa tiedoissa on käynyt ilmi, että TA on luopunut jo alunperin neuvotteluvalteilta tuntuneista sairaskarensseista yms.
Nyt kyseessä on enää paperiliiton periaatteellinen taistelu "saavutetuista eduista ei tingitä" pohjalta. Jäljellä ovat sellaiset heikennykset, jotka toisivat paeriliittoa lähemmäs kaikkia muita työntekijöitä. Globaalissa mittakaavassa ennenkuulumattomista pyhäseisokeista vaaditaan poskettomia korvauksia, sillä paperiliitolle ei normaalin kuolevaisen 150% riitä.
Toinen kiistakapula on ulkopuolinen työvoima. Kaikilla muilla aloilla melki järjestään on ulkoistettu joitain hommia. Paperiliitto kuitenkin pitää kiinni suomen kalleimmista huoltomiehistä.
En kuolemaksenikaan ymmärrä, miksi joku olisi valmis lakkoilemaan tukeakseen paperiliiton erityisoikeuksia. Paperiliiton lakkoilulla ei meille muille ole tässä vaiheessa kuin negatiivisia vaikutuksia.
paperityöntekijöiden lakkoa kokoajan,koska olen lakossa aina.
sitten sun edestä.
Tietysti lakkoon vaan joka sorkka, jos ei muu auta.