Olen lopettanut Yasmin-pillereiden syönnin noin 4 kuukautta sitten. Viime kertaisen yhdynnän jälkeen tunsin (navasta noin 10 senttiä alaspäin) kipua. Voiko tämä johtua pillereiden lopettamisesta, elimistä on herkkä? Vai olisiko syytä käydä tarkistuttamassa lääkärillä paikat? Sukupuolitauti ei voi olla kyseessä.
yasminin lopettaminen
ja kivuliaat?sivuvaikutukset?
2416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
pillereiden lopettamisesta johtuu, mutta enpa ite varmaan lahtis laakarille jos tama tapahtui vain kerran.. jos sama tapahtuu joka kerta yhdynnan jalkeen (5krt->) menisin laakarille.. ja jos se niista pillereista johtuu niin kyllapa se laakari osaa senkin sinulle kertoa.. :) parempi kuitenkin katsoa kuin katua.. :)
voihan syyna olla pillereiden lopettaminen siina maarin etta saatat olla raskaana.. :)
moi,
itselläni tuntui tuollainen samantapainen kipu, joka ei tosin liittynyt mitenkään pillereiden lopettamiseen. menin gynekologille ja hän huomasi emättimen seinämässä pienen naarmun (tullut ehkä poikaystävän kynnestä tms.), josta arveli kivun johtuvan. sain lääkkeeksi jotain voidetta, joka laitettiin emättimeen. käytin sitä kuuriluontoisesti ohjeen mukaan ja kipu hävisi.
ehkä voit kuitenkin odotella ja testailla vielä muutaman yhdyntäkerran, jos kipu olikin vaikka vain joku ohimenevä juttu.. ettei tule turhaa lääkärireissua..