Varmasti ne on jokainen ainakin jonkun mielestä ihan kamala, muta olisiko joku ehkä kuitenkin vähemmän kamala kuin muut?
Mehiläisellä on muutama Mainiokoti-nimellä, Esperillä ja Attendolla Rantakylässä kummallakin jotain. Onko vielä muita olemassa?
Kannattaako niihin muuttaa vanhuksen, joka muuten vielä kotihoidon avulla pärjäisi kotonaan, mutta kaipaisi seuraa kovasti?
Joensuun yksityiset hoivakodit, kokemuksia kaivataan?
5
249
Vastaukset
- Anonyymi
Pelkän seuran takia ei hoivakotiin kannata muuttaa, jos muutoin pärjäisi kotonaan. Jospa säästettäsiin ne vähäiset hoitopaikat niille, jotka niitä oikeasti tarvitsevat.
Hoivakodissa asutaan omassa asunnossa siinä missä kotonakin, yksin. Et koskaan voi tietää, millaista porukkaa siellä asuu - saattavat olla hyvinkin huonokuntoisia, muistisairaita, sekavia, joista ei seuraksi ole.
Jos liikuntakyky on tallella, ota selvää alueesi tapahtumista, seuroista ja kerhoista, niistä löydät seuraa. Monet järjestöt ja seurakunnat tarjoavat vapaaehtoisapua ja seuraa. - Anonyymi
Asutaan omissa huoneissa joo, mutta parhaassa tapauksessa saa seuraa telkkarin katseluun tai näkee muita ruokailun yhteydessä.
Ja jos itse maksaa palvelun, tarvitseeko ajatella, että vie paikan muilta? - Anonyymi
Kannattaa ainakin käydä paikan päällä katsastamassa tilanne. Monelle tulee yllätyksenä, ettei se elo olekaan välttämättä niin yhteisöllistä ja seurallista, kuin alunperin on odottanut.
- Anonyymi
No hyvä, luulin että joudun sielläkin katselemaan tyhmiä naapureita lisää.
- Anonyymi
Yksin ovat omissa huoneissaan. Niin kauan kun jalat pelaa, voi tassutella käytävillä, lukea lehtiä ja katsella telkkaria. Henkilökunnan viitseläisyydestä riippuu osaavatko luoda kodinomaisuutta yleisiin tiloihin. Ruokailu ja kahvittelu ovat tärkeimpiä ohjelmanumeroita vanhuksille. Lautaselle kauhalla lapettu mössö, ei inpiroi viihtyisään ruokailuun.
Miksi unohdetaan tarjota vanhuksile värikäs ateria lisukkeineen. Vanhuskin ymmärtää ja kokee itsensä arvottomaksi laitoshodoksi tällaisten ja vain ajattelemattomuudesta johtuvien epäkohtien kanssa.
Vähäkin ateria maistuu paremmalta aina, kun se tarjotaan persoonallisista astioista ja värikkäiltä liinoilta. Hävittäkää tuo tyly laitosmaisuus, kirput pursuaa kivoja astioita ym.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061718
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931326- 621173
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216848Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122763
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728