Joensuun yksityiset hoivakodit, kokemuksia kaivataan?

Anonyymi-ap

Varmasti ne on jokainen ainakin jonkun mielestä ihan kamala, muta olisiko joku ehkä kuitenkin vähemmän kamala kuin muut?
Mehiläisellä on muutama Mainiokoti-nimellä, Esperillä ja Attendolla Rantakylässä kummallakin jotain. Onko vielä muita olemassa?
Kannattaako niihin muuttaa vanhuksen, joka muuten vielä kotihoidon avulla pärjäisi kotonaan, mutta kaipaisi seuraa kovasti?

5

427

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkän seuran takia ei hoivakotiin kannata muuttaa, jos muutoin pärjäisi kotonaan. Jospa säästettäsiin ne vähäiset hoitopaikat niille, jotka niitä oikeasti tarvitsevat.
      Hoivakodissa asutaan omassa asunnossa siinä missä kotonakin, yksin. Et koskaan voi tietää, millaista porukkaa siellä asuu - saattavat olla hyvinkin huonokuntoisia, muistisairaita, sekavia, joista ei seuraksi ole.
      Jos liikuntakyky on tallella, ota selvää alueesi tapahtumista, seuroista ja kerhoista, niistä löydät seuraa. Monet järjestöt ja seurakunnat tarjoavat vapaaehtoisapua ja seuraa.

    • Anonyymi

      Asutaan omissa huoneissa joo, mutta parhaassa tapauksessa saa seuraa telkkarin katseluun tai näkee muita ruokailun yhteydessä.

      Ja jos itse maksaa palvelun, tarvitseeko ajatella, että vie paikan muilta?

    • Anonyymi

      Kannattaa ainakin käydä paikan päällä katsastamassa tilanne. Monelle tulee yllätyksenä, ettei se elo olekaan välttämättä niin yhteisöllistä ja seurallista, kuin alunperin on odottanut.

      • Anonyymi

        No hyvä, luulin että joudun sielläkin katselemaan tyhmiä naapureita lisää.


    • Anonyymi

      Yksin ovat omissa huoneissaan. Niin kauan kun jalat pelaa, voi tassutella käytävillä, lukea lehtiä ja katsella telkkaria. Henkilökunnan viitseläisyydestä riippuu osaavatko luoda kodinomaisuutta yleisiin tiloihin. Ruokailu ja kahvittelu ovat tärkeimpiä ohjelmanumeroita vanhuksille. Lautaselle kauhalla lapettu mössö, ei inpiroi viihtyisään ruokailuun.
      Miksi unohdetaan tarjota vanhuksile värikäs ateria lisukkeineen. Vanhuskin ymmärtää ja kokee itsensä arvottomaksi laitoshodoksi tällaisten ja vain ajattelemattomuudesta johtuvien epäkohtien kanssa.
      Vähäkin ateria maistuu paremmalta aina, kun se tarjotaan persoonallisista astioista ja värikkäiltä liinoilta. Hävittäkää tuo tyly laitosmaisuus, kirput pursuaa kivoja astioita ym.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe