Miksi lastensuojelulla on tekosyitä

Miksi tekosyyt?

Ei 28-vuotiaan sosiaalityöntekijän luonteen eikä vanhempien tekemän lapsen vahingoittamisen vuoksi. Syy löytyy virkavallan systeemistä. Kun sosiaalityöntekijöiden organisaatio päättää sortaa vanhempia ja riistää lapsen, sen syy on todella vanhempien olosuhteet. Olosuhteet ovat huonoja lapsenkasvatukseen. Lapsi voi olla nyt kunnossa ja hyvin hoidettu, mutta niissä olosuhteissa se ei voi jatkua heidän mielestään. Tämä päätös on virallinen ja he suojelevat omaa asemaansa tekaisemalla tekosyitä. Epätodet lapsen vahingoittamiset ja vanhempien psyykehäiriöt kirjoitetaan laittomasti asiakirjaan. Se on tarpeen, koska pelkkä olosuhde ei riitä huostaan. Olosuhde voi parantua. Se kyseenalaistaisi virkavallan. Virkavallan itsensä vuoksi pitää tekaista valheet ja tuhota ihmiset. Toisaalta kun he kerran vahingoittavat lapsen perhettä, niin lapsen pitää antaa tottua väärään perheeseen kiintymyssuhdeteorian mukaan. Jos huosta olisi väliaikainen ja loppuisi olosuhteiden muuttuessa, jota ne tekevät koko ajan, niin lapsi kärsisi todella perheen vaihdoksesta. Se tekisi näkyväksi sosiaalityöntekijöiden mielettömyyden. Vain tekosyillä lastensuojelijat voivat saada sijaishuollon aikaan. Siksi sosiaalityöntekijä myös keksii uusia valheita ajan myötä: Epätoden huostan ylläpitämiseksi. Tällainen on lastensuojelun koneisto.

6

241

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymys on miksi todellisia syitä ei käytetä huostan perusteena.

      • Anonyymi

        Teemu miksi kanansiivet on parempia kuin koivet?


    • Miksi tekosyyt?

      Kun sosiaalityöntekijöiden organisaatio päättää sortaa vanhempia ja riistää lapsen, sen syy on todella vanhempien olosuhteet. Sosiaalityöntekijät näkevät huonot olosuhteet ja ottavat huostaan niiden takia, mutta eivät kerro sitä. Olosuhteet ovat huonoja lapsenkasvatukseen. Lapsi voi olla nyt kunnossa ja hyvin hoidettu, mutta niissä olosuhteissa se ei voi jatkua heidän mielestään. Miksi todellista syytä ei käytetä huostan syynä? Syy löytyy virkavallan systeemistä. Tämä päätös on virallinen ja he suojelevat hallinnon vakautta tekaisemalla tekosyitä. Epätodet lapsen vahingoittamiset ja vanhempien psyykehäiriöt kirjoitetaan laittomasti asiakirjaan. Se on tarpeen, koska pelkkä olosuhde ei riitä huostaan. Olosuhde voi parantua. Se kyseenalaistaisi virkavallan. Virkavallan itsensä vuoksi pitää tekaista valheet ja tuhota ihmiset. Toisaalta kun he kerran vahingoittavat lapsen perhettä, niin lapsen pitää antaa tottua väärään perheeseen kiintymyssuhdeteorian mukaan. Jos huosta olisi väliaikainen ja loppuisi olosuhteiden muuttuessa, jota ne tekevät koko ajan, niin lapsi kärsisi todella perheen vaihdoksesta. Se tekisi näkyväksi sosiaalityöntekijöiden mielettömyyden. Vain tekosyillä lastensuojelijat voivat saada sijaishuollon aikaan. Siksi sosiaalityöntekijä myös keksii uusia valheita ajan myötä: Epätoden huostan ylläpitämiseksi. Tällainen on lastensuojelun koneisto.

      • Anonyymi

        Teemu miten pystyt elämään niin että 7 päivää viikossa teet 12 tuntisia työpäiviä ja nukut autossa kun on pakkasta?
        Ihailen elämäntyylisi kurinalaisuutta ja stoalaisuutta ja aion pyrkiä samaan. Minulla ei valitettavasti ole autoa mutta kiinnostaisi nukkua autossa ja tehdä töitä. Harkitsin jopa sähköpyörällä ruuan toimittamista, mutta en usko että pystyisin siihen. Monta tuntia pakkasessa pyöräilyä on liikaa. Olisi koko ajan joko hiki tai kylmä ja pitäisi olla paljon vaihtovaatteita.


    • Anonyymi

      Lasusta ja perättömistä syytöksistä pääsee eroon tallentamalla avoimesti tapaamiset ja käymällä lasussa vain asianajajan kanssa.

      Luonnollisesti fiksu käytös ja lastensuojelulain osaaminen on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1670
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      154
      1134
    3. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      349
      992
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      980
    5. 69
      768
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      743
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      701
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      654
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      8
      623
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      591
    Aihe