Miksi lastensuojelulla on tekosyitä

Miksi tekosyyt?

Ei 28-vuotiaan sosiaalityöntekijän luonteen eikä vanhempien tekemän lapsen vahingoittamisen vuoksi. Syy löytyy virkavallan systeemistä. Kun sosiaalityöntekijöiden organisaatio päättää sortaa vanhempia ja riistää lapsen, sen syy on todella vanhempien olosuhteet. Olosuhteet ovat huonoja lapsenkasvatukseen. Lapsi voi olla nyt kunnossa ja hyvin hoidettu, mutta niissä olosuhteissa se ei voi jatkua heidän mielestään. Tämä päätös on virallinen ja he suojelevat omaa asemaansa tekaisemalla tekosyitä. Epätodet lapsen vahingoittamiset ja vanhempien psyykehäiriöt kirjoitetaan laittomasti asiakirjaan. Se on tarpeen, koska pelkkä olosuhde ei riitä huostaan. Olosuhde voi parantua. Se kyseenalaistaisi virkavallan. Virkavallan itsensä vuoksi pitää tekaista valheet ja tuhota ihmiset. Toisaalta kun he kerran vahingoittavat lapsen perhettä, niin lapsen pitää antaa tottua väärään perheeseen kiintymyssuhdeteorian mukaan. Jos huosta olisi väliaikainen ja loppuisi olosuhteiden muuttuessa, jota ne tekevät koko ajan, niin lapsi kärsisi todella perheen vaihdoksesta. Se tekisi näkyväksi sosiaalityöntekijöiden mielettömyyden. Vain tekosyillä lastensuojelijat voivat saada sijaishuollon aikaan. Siksi sosiaalityöntekijä myös keksii uusia valheita ajan myötä: Epätoden huostan ylläpitämiseksi. Tällainen on lastensuojelun koneisto.

6

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymys on miksi todellisia syitä ei käytetä huostan perusteena.

      • Anonyymi

        Teemu miksi kanansiivet on parempia kuin koivet?


    • Miksi tekosyyt?

      Kun sosiaalityöntekijöiden organisaatio päättää sortaa vanhempia ja riistää lapsen, sen syy on todella vanhempien olosuhteet. Sosiaalityöntekijät näkevät huonot olosuhteet ja ottavat huostaan niiden takia, mutta eivät kerro sitä. Olosuhteet ovat huonoja lapsenkasvatukseen. Lapsi voi olla nyt kunnossa ja hyvin hoidettu, mutta niissä olosuhteissa se ei voi jatkua heidän mielestään. Miksi todellista syytä ei käytetä huostan syynä? Syy löytyy virkavallan systeemistä. Tämä päätös on virallinen ja he suojelevat hallinnon vakautta tekaisemalla tekosyitä. Epätodet lapsen vahingoittamiset ja vanhempien psyykehäiriöt kirjoitetaan laittomasti asiakirjaan. Se on tarpeen, koska pelkkä olosuhde ei riitä huostaan. Olosuhde voi parantua. Se kyseenalaistaisi virkavallan. Virkavallan itsensä vuoksi pitää tekaista valheet ja tuhota ihmiset. Toisaalta kun he kerran vahingoittavat lapsen perhettä, niin lapsen pitää antaa tottua väärään perheeseen kiintymyssuhdeteorian mukaan. Jos huosta olisi väliaikainen ja loppuisi olosuhteiden muuttuessa, jota ne tekevät koko ajan, niin lapsi kärsisi todella perheen vaihdoksesta. Se tekisi näkyväksi sosiaalityöntekijöiden mielettömyyden. Vain tekosyillä lastensuojelijat voivat saada sijaishuollon aikaan. Siksi sosiaalityöntekijä myös keksii uusia valheita ajan myötä: Epätoden huostan ylläpitämiseksi. Tällainen on lastensuojelun koneisto.

      • Anonyymi

        Teemu miten pystyt elämään niin että 7 päivää viikossa teet 12 tuntisia työpäiviä ja nukut autossa kun on pakkasta?
        Ihailen elämäntyylisi kurinalaisuutta ja stoalaisuutta ja aion pyrkiä samaan. Minulla ei valitettavasti ole autoa mutta kiinnostaisi nukkua autossa ja tehdä töitä. Harkitsin jopa sähköpyörällä ruuan toimittamista, mutta en usko että pystyisin siihen. Monta tuntia pakkasessa pyöräilyä on liikaa. Olisi koko ajan joko hiki tai kylmä ja pitäisi olla paljon vaihtovaatteita.


    • Anonyymi

      Lasusta ja perättömistä syytöksistä pääsee eroon tallentamalla avoimesti tapaamiset ja käymällä lasussa vain asianajajan kanssa.

      Luonnollisesti fiksu käytös ja lastensuojelulain osaaminen on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      138
      5649
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      71
      3196
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      89
      1685
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      123
      1133
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1084
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      55
      962
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      73
      926
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      53
      892
    9. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      157
      825
    10. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      805
    Aihe