Miksi lastensuojelulla on tekosyitä

Miksi tekosyyt?

Ei 28-vuotiaan sosiaalityöntekijän luonteen eikä vanhempien tekemän lapsen vahingoittamisen vuoksi. Syy löytyy virkavallan systeemistä. Kun sosiaalityöntekijöiden organisaatio päättää sortaa vanhempia ja riistää lapsen, sen syy on todella vanhempien olosuhteet. Olosuhteet ovat huonoja lapsenkasvatukseen. Lapsi voi olla nyt kunnossa ja hyvin hoidettu, mutta niissä olosuhteissa se ei voi jatkua heidän mielestään. Tämä päätös on virallinen ja he suojelevat omaa asemaansa tekaisemalla tekosyitä. Epätodet lapsen vahingoittamiset ja vanhempien psyykehäiriöt kirjoitetaan laittomasti asiakirjaan. Se on tarpeen, koska pelkkä olosuhde ei riitä huostaan. Olosuhde voi parantua. Se kyseenalaistaisi virkavallan. Virkavallan itsensä vuoksi pitää tekaista valheet ja tuhota ihmiset. Toisaalta kun he kerran vahingoittavat lapsen perhettä, niin lapsen pitää antaa tottua väärään perheeseen kiintymyssuhdeteorian mukaan. Jos huosta olisi väliaikainen ja loppuisi olosuhteiden muuttuessa, jota ne tekevät koko ajan, niin lapsi kärsisi todella perheen vaihdoksesta. Se tekisi näkyväksi sosiaalityöntekijöiden mielettömyyden. Vain tekosyillä lastensuojelijat voivat saada sijaishuollon aikaan. Siksi sosiaalityöntekijä myös keksii uusia valheita ajan myötä: Epätoden huostan ylläpitämiseksi. Tällainen on lastensuojelun koneisto.

6

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymys on miksi todellisia syitä ei käytetä huostan perusteena.

      • Anonyymi

        Teemu miksi kanansiivet on parempia kuin koivet?


    • Miksi tekosyyt?

      Kun sosiaalityöntekijöiden organisaatio päättää sortaa vanhempia ja riistää lapsen, sen syy on todella vanhempien olosuhteet. Sosiaalityöntekijät näkevät huonot olosuhteet ja ottavat huostaan niiden takia, mutta eivät kerro sitä. Olosuhteet ovat huonoja lapsenkasvatukseen. Lapsi voi olla nyt kunnossa ja hyvin hoidettu, mutta niissä olosuhteissa se ei voi jatkua heidän mielestään. Miksi todellista syytä ei käytetä huostan syynä? Syy löytyy virkavallan systeemistä. Tämä päätös on virallinen ja he suojelevat hallinnon vakautta tekaisemalla tekosyitä. Epätodet lapsen vahingoittamiset ja vanhempien psyykehäiriöt kirjoitetaan laittomasti asiakirjaan. Se on tarpeen, koska pelkkä olosuhde ei riitä huostaan. Olosuhde voi parantua. Se kyseenalaistaisi virkavallan. Virkavallan itsensä vuoksi pitää tekaista valheet ja tuhota ihmiset. Toisaalta kun he kerran vahingoittavat lapsen perhettä, niin lapsen pitää antaa tottua väärään perheeseen kiintymyssuhdeteorian mukaan. Jos huosta olisi väliaikainen ja loppuisi olosuhteiden muuttuessa, jota ne tekevät koko ajan, niin lapsi kärsisi todella perheen vaihdoksesta. Se tekisi näkyväksi sosiaalityöntekijöiden mielettömyyden. Vain tekosyillä lastensuojelijat voivat saada sijaishuollon aikaan. Siksi sosiaalityöntekijä myös keksii uusia valheita ajan myötä: Epätoden huostan ylläpitämiseksi. Tällainen on lastensuojelun koneisto.

      • Anonyymi

        Teemu miten pystyt elämään niin että 7 päivää viikossa teet 12 tuntisia työpäiviä ja nukut autossa kun on pakkasta?
        Ihailen elämäntyylisi kurinalaisuutta ja stoalaisuutta ja aion pyrkiä samaan. Minulla ei valitettavasti ole autoa mutta kiinnostaisi nukkua autossa ja tehdä töitä. Harkitsin jopa sähköpyörällä ruuan toimittamista, mutta en usko että pystyisin siihen. Monta tuntia pakkasessa pyöräilyä on liikaa. Olisi koko ajan joko hiki tai kylmä ja pitäisi olla paljon vaihtovaatteita.


    • Anonyymi

      Lasusta ja perättömistä syytöksistä pääsee eroon tallentamalla avoimesti tapaamiset ja käymällä lasussa vain asianajajan kanssa.

      Luonnollisesti fiksu käytös ja lastensuojelulain osaaminen on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe