Kyynärpäissä pistävää kipua

...joo eli esimerkiksi hauista tehdessä rupee aika usein kyynärpäissä tuntumaan "pistävää" kipua, joten joudun jättämään treenin siihen vaikka hauis jaksaisi vielä helposti. Onko käytössä liian suuret painot, teenkö liikettä väärin vai mikähän on homman nimi?

..ja kiitosta asiallisista vastauksista.
6570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miten on venyttelyiden ja lämmittelyiden suhteen asia?

Äänestä

Itsellä on ollut samanlaista vaivaa kevään mittaan ja kiropraktikolla kun kävin niin sanoi syyksi tenniskyynärpään.Antoi ohjeita venyttelyyn ja käski hieroa myös ja se onkin auttanut vaivaan aika hyvin.Treeneissä venyttelen sarjojen välissä ja hieron itse hierojan ohjeita hyväksi käyttäen muutaman kerran viikossa.Kävin myös urheiluhierojalla ja niiden käsittelyjen jälkeen tuntui tosi mahtavalta.Nykyisin pystyy jo vetämään kovankin treenin hauiksille, vaikka keväällä ei pystynyt treenaamaan niitä juuri lainkaan.Eli hierojalle mars.

Äänestä

todennäköisesti olet liian innokkaasti leiponut paikkoja niiden kuntoon nähden?veikkaisin pientä tulehdusta alueella,joka on aiheutunut liian kovasta rasituksesta...mihin paikat eivät olleet valmiina.
itselläni takavuosina kyynärpäiden seutu oli aivan tulessa ja syy siihen oli liiallinen repiminen ja kyynärpäiden seutu vastasi siihen tulehduksella.pidä lepoa kunnes kyynärpäistä häviää täydellisesti kipu,sen jälkeen aloitat "huolellisesti"...
kukaan ei paranna netin välityksellä,tämä oli vain arvio joka vaivaa lähes jokaista puntinvääntäjää jossain uran vaiheessa.

Äänestä
  • joo uskoisin, että oot oikeassa koska oon aika alkutaipaleella tässä vielä, mutta kuitenkin on tullut rehkittyä vähän turhankin paljon.

    Äänestä

Paskalla scott-telineellä rikkoo kyynerpäät. Kyseessä on luultavasti halpa painonnostopenkki, jossa on scott-teline.

Äänestä
  • no itseasiassa scott telineellä on nyt lähiaikoina tullu vedettyä aika paljon. Kieltämättä täys paska, heiluu ku mikäki. Sen saa sitte jättää vissiin väliin? :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joo kirjoitti:

...joo eli esimerkiksi hauista tehdessä rupee aika usein kyynärpäissä tuntumaan "pistävää" kipua, joten joudun jättämään treenin siihen vaikka hauis jaksaisi vielä helposti. Onko käytössä liian suuret painot, teenkö liikettä väärin vai mikähän on homman nimi?

..ja kiitosta asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu