Minusta on turha itkeä jos ei ole rahaa. Olisit aikoinasi käynyt koulua ja lähtenyt vaikka ulkomaille jos ei täältä ole töitä löytynyt. Itsekkin nuorena jouduin nöyrtymään ja nielemään ylpeyteni mutta se kannatti sillä nyt on maha pitkällä ja rahaa kuin rantarosvolla.
En siis käsitä miksi minun pitäisi jaella hyväntekeväisyyteen rahaa tai maksaa paljon veroa sillä itse olen onneni takonut.
En siis käsitä miksi minun pitäisi jaella hyväntekeväisyyteen rahaa tai maksaa paljon veroa sillä itse olen onneni takonut.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toi on totta. Jos ei koulu ja työ maita niin ei muuta kuin ruokajonoon ja sossuun.
Minä kävin kouluja ja saan sen vuoksi parempaa palkkaa. Vituttaa itkijät jotka laiminlöivät koulutuksen ja älämölysivät oppitunneilla tai muuten vaan nukkuivat. Nyt minulla on tuliterä Audi ja harmittaa parkkipaikkoja vievät alle 5000€ romuautot.
henkinen köyhyys eli persuus on ominaisuus josta voi parantua
Mahan kasvaminen ei mitenkään liity rikkauteen. Se on henkistä köyhyyttä, jos ei kykene itsestään pitämään huolta.
Nielemään varsinkin kun maha on jo pitkällä.
Ajattelin ryhtyä Postin tj ksi
Yksikään valtio ei ole rakentanut slummeja. Slummit ja köyhyys muodostuu ihmisten omasta käyttäytymisestä. Ei vaadi rahaa hoitaa oma ympäristö puhtaana. Ihmiset ovat itse syypäitä slummiutumiseen. Suomessa ei ole riittävästi työttömiä, vaan heitä pitää ulkomailta ottaa vastaan, ja näin työttömyysluvut saadaan pysymään korkeana.