Jeesukselle pyörä!!!

Raamatun mukaan Jeesus ratsasti aasilla. Miksei hän ajellut Harley-Goljatson -moottoripyörällä? Kyllähän Jumala kaikkitietävänä tiesi jo silloin, mikä on moottoripyörä. Aivan siis helppoa olisi ollut järjestää Jeesukselle asiallinen menopeli. Roomalaisetkin olisivat saaneet siitä hiukan parempaa tekniikan oppia, jottei heidän olisi myöhemmin tarvinnut ruveta valmistamaan jotain hemmetin fiiatteja. Fiat: Euroopan teille levinnein auto.

11

281

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesus ajeli Pontiac Pilateksella.

      • OK. Hyvä sitten.


    • Anonyymi

      Olis ollu rattijuoppo.. Jeesus kittas koko ajan lempijuomaa pyhää viiniä..

      • Aivan! Lisäksi jos Jeesus olisi pukenut nahkarotsin, jossa olisi lukenut: "Golgatta MC", ehkä häntä olisi alettu pitää Hell's Angelina. Siinä vasta olisi ihmettelemistä nykypäivän hihhuleilla.

        Toisaalta olisi se hienoa lukea Raamatusta, kuinka Jeesus keuli palmusunnuntaina Jerusalemissa ja vedätteli kahdeksikkoja kumi käryten torilla. Vähän toista kuin väsähtäneellä aasilla köpöttely.


    • Anonyymi

      Kyllä nyt veetuttaa jotakuta tämäkin aloitus.

    • Anonyymi

      Jeesus ei osaa ajaa moottoripyörää, koska hän pystyisi vain ratsastamaan apaattisena. Siis niin kuin Lämmin_Kakki.

    • Anonyymi

      jee jee jeesus ajaa mopolla

    • Anonyymi

      Se on vaan hankalaa ajaa ilman housuja, pelkkä löysä mekko päällä.
      Siinä on jessellä aina kikkulit esillä.

      • Mutta kansa rakastaisi hyvää viihdettä ja hurraisi riemusta!!!
        Se olisi aitoa taivaallista onnea, halleluja!!!


    • Anonyymi

      Jeesus toivottavasti ajaa ainakin yhden kauden F1- Formuloissa.
      Totta kai Ferrari tekee sopparin ja Jeesus nähdään Bodiumilla
      kolmen parhaan joukossa ajohaalarit päällä.

      Mutta minkä maan kansallislaulu soi? Ehkä parempi valita virsi 611
      "Käyn aina kohti kuolemaa, jos minne tieni kulkee. Se kerran minut saavuttaa ja hautaan minut sulkee. Yhdessä hetkessä voi matka päättyä."

      Onnea joka tapauksessa ja selviä kierroksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      176
      1631
    2. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      79
      875
    3. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      39
      842
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      801
    5. 59
      630
    6. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      610
    7. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      551
    8. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      19
      511
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      506
    10. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      36
      501
    Aihe