Kiinniotetulla naisella on voimakkaan stressireaktion takia vain lauennut jokin sairauskohtaus, jollaista vartijat eivät voineet mitenkään ennakoida. Vartijat tekivät vain töitään. Nainen oli käyttäytynyt häiritsevästi vaateliikkeesä, ja sieltä pyydettiin apua naisen poistamiseksi. Vartijat olivat saattaneet naista ulos kauppakeskuksesta, kun tämä oli äkillisesti alkanut sekoilemaan. Siinä tapauksessa henkilö pyritään saamaan sidottua ja kannettua ulos tiloista. Sekoilunsa aikana naisen oma terveys petti.
Vartijat eivät tehneet mitään väärin
Anonyymi-ap
74117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Muut eivät lauenneet tilanteessa kuin vartijat, kun saivat naisesta hengen pois.
Herkkiä poikia, aina reisille ennen aikojaan
Suomipoika halusi lyödä Amerikan poliisin yhdeksän minuutin ennätyksen.. ,Niin hullua on kilpailuhullua suomalainen.
sairas siis rautoihin ja väkisin lattialle?
USAsta tulee joka sekunti tv-ss' tuota vartija ja poliisi-paskaa - jossa asiakkatt heitellään seinille ja turpaan vaan ja onnea-
ja nää kärpäs-aivot tijottaa niitä ja hakautuu vartijoiksi sitten tulos pn tämä?
Espoon Iso Omena kauppakeskus 7.1. täysikuu vapaamuurarien satanistinen pakanallinen uhri-aika?
Seukritas= vapaamuurareitten?
Iso Omena= vapaamuurareitten?
7.1. oli täysikuu eli vapaamurarietten satanismin ihmisuhri-päivä?
herätkää jo suomalaiset
EU on vapaamuurareiren , jne...
koko Suomi paskana ja suomalaiset 2 miljoonaa suomalaista uusköyhää EU-kokoomuksen köyhistämää leipäjonosuomalaista.
Asiakas oli joukkovainottu kohdehenkilö?
https://www.facebook.com/groups/1763926883865041/permalink/3380236128900767
https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/taemae-tyttoe-eroaa-nyt-kremlin-suomen-mafiasta-heippa.2462662/
https://fi-fi.facebook.com/141303519317229/photos/vapaamuurarien-paljastukset-osa-2yleisestivapaamuurarit-esittävät-itsensä-veljes/358634590917453/
-- aika paljon tuota kokoomus-paska helsinkiä viime aikoina :
- postinakantaja HESY-hyväksikäyttö uhri tappo?
-ullanlinna tappo eliitti-psykiatri vaiettu tapaus`
- joku jengi-velkaperijä tappo?
- Avarn- hullut riejuneet?
ja nyt ISO OMENA kauppakeskus tapaus...
Onko Helsinkiä johtava Helsingin satanistinen illuminaatti-neuvosto mennyt ihan sekasin ?
https://svalispeaks-wordpress-com.translate.goog/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
uutiset ei kerro mitään. s24 poistaa viestit
veikkaus: että etälamautinta tai sähköpamppua jne- käytetty senverran etä akka polla sekasin?-
vertaa vappukaahari- täysin rauhallinen - kuva katkeaa- sitten huutaa täysillä jumalaa apuun?
nuo säteilytykset on voitu jopa ampua muualta- sekä akkaan että noihin gorilloihin?
Mikähän liike oli kyseessä- vaateliike?
7.1 on vanha pakanajuhla nuutti.
oliko 5Gt tukiasema vieressä? - 5g ammuttu päihinsä?
poliisit? ---mukana--joukkokiusannassa?---mm--suomi24?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17625214/poliisit---mukana--joukkokiusannassa---mm--suomi24
Kyllä viiden vartijan pitäisi osata yksi hento nainen taltuttaa ilman tämän tappamista!
Näin on. Mikä lie sitten mt-potilas.
Eipäs nyt yleistetä, osa vartijoista on ihan terveitä ja ok porukkaa.
75% pilaa loppujenkin maineen.
Niin pitäisi mutta nämä eivät asiaa ymmärtäneet, miksiköhän ? aikamoisia kusipäitä on vartijoiksi palkattu vai onko kyseessä tulospalkkaus ?
Ihan sama kuin vaikkapa Mannet. Muutamat pilaa kaikkien maineen. SURULLISTA.
Stressi = ahdistus-
sellanen voi tulla jos 5 apinaa alkaa ahdisteleen kesken asioidenhoitamisen kaupassa.
Neljä vartijaa piti naisen käsistä ja jaloista kiinni joten tämän päällä istuminen oli tarpeetonta.
Jos joku pieni lapsi alkaisi kirkumaan, eikä lopettaisi huutamistaan, niin istuisivatko senkin päällä kunnes lopettaisi huutamisensa.
Ja tämä tapettu nainenhan ei ollut väkivaltainen eikä huutanut, joten mikä syy hänen tappamiseensa oli?
Sinähän sen näköjään tiedät mitä siellä tapahtui vaikka et paikalla edes ollutkaan :D
Tapahtumista on videota, turha selitellä.
Sinäkö tiedät taustat, mitä tapahtui ennen vartijoitten kutsumista?
Jos skuritste niin kyllä ja vstn veisi hissin kautta
Harvinaisen kuollut on pitääkö jonkun selitellä johtajat epäonstinert töissään toimilupa pois heti
NAINEN TUKEHTUI KOSKA VARTIJA TUKAHDUTTI SEN
Nainen ei ollut väkivaltainen. Jokainen vastustaa sanallisesti, kun kokee epäoikeudenmukaista kohtelua. Ei se oikeuta fyysisiä pakkokeinoja. Tilanne alkoi kun nainen joutui käytävällä jonkun miehen kanssa sanaharkkaan. Häiritsikö mies rauhallisena pidettyä naista? Sivullinen näki tapahtuman ja kutsui vartijat. Nainen otettiin kiinni, mutta oliko hän syyllinen muuhun kuin itsensä puolustamiseen? Oliko kohtelu missään suhteessa tekoon? Eikö järki sano mitään, kun uhri pyytää soittamaan 112? Ovatko vartijat ihmisiä, vai aivottomia muskeleita?
Minä en tiedä kuin median tiedot ja mediassa haastateltujen silminnäkijöiden. Kukaan ei sanonut että olisi esim. riehunut aseen kanssa ja uhannut näin muiden henkeä. Silloin ei polisiilla tai vartijalla ole tarvetta reakoida siten, että kiinniotettavan henkilön henkeä tulisi vaarantaa.
laita linkkiä videoon
FINANSSIVALVONTA OTTAAN TOIMILUPA PS JA LIKKETOIMITAKIELTOON SEVURITAS JA AVARN !?!?!?
Suomessa estettiin mm VS-yhtiöt - konkurssiin vaikka firmalla oli miljoonia plussalla tilit.
huhu että myyjä olisi tilannut vartijat 'vaarallisen asiakkaan' vuoksi-? - eli valhedellut?
eli osallinen murhaan?
kaikki vartia-firmat on myös yksityisetsivä-firmoja että
oliko tuo kristityn naisen kuolema edes sattuma vai järjestetty juttu?
Satanismi, eliitit, vapaamuurarit, salaseurat, jne ?
Voi olla tilattu murha. Sen verran erikoinen juttu
nuorilla väkivallan tekijöillä päässä vikaa
Järjestyksenpitovihamielinen rääkynä leimasi HS:nkin keskustelupalstoja.
Taitaa vasemmistolaisuuteen kuulua huumehörhöjuoppojen puolustelu?
Onneksi on monta videota paikallaolleilta.
Köyhä vaati oikeutta ahneen kokoomus kauppiaan liikkeessä ja sai latari lta lopun
sinua oikeistolaista teurastettaisiin saman tien
Kyllä siinä tressireaktio tulee yhdeltä jos toiseltakin kun henki loppuu, sitten kansakoulun käyneet "turvamiehet" ihmettelevät että mikä sille nyt tuli?
Kansakoulun? Onko nuo 70-vuotiaita.
https://www.kouvolansanomat.fi/uutissuomalainen/2923997
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Kysymys/Sivut/KK_644+2020.aspx
Niinkö luulet?
Vartijaväkivalta on tabu maassa, joka enenevissä määrin turvaa yhteiskuntarauhan ylläpidossa yksityisiin vartiointiliikkeisiin.
Vartijoita käytetään turvallisuuden ja turvallisuudentunteen tuottamiseen. Välillä molemmat jäävät saavuttamatta.
Jatkuva vartijoiden läsnäolo saattaakin luoda pelon ilmapiiriä. Toisinaan kansalaiset puolestaan tarvitsisivat suojelua vartijoiden väkivallalta.
YouTubeen ilmestyi video, jolla kaksi FPS-yhtiön vartijaa näyttää pahoinpitelevän maassa makaavaa nuorta miestä.
Ohikulkijan kännykkäkameralla kuvaamasta videosta nousi kohu.
”Kontula-videon jälkeen vartijat eivät voineet työskentellä vähään aikaan työvaatteet päällä, koska ihmiset olivat niin vihaisia. Vartijat matkustivat junissakin siviilivaatteissa ja hälyttivät tarvittaessa paikalle autopartion”, kertoo alalla pitkään työskenellyt henkilö.
Keskustelu kuitenkin näivettyi nopeasti, eikä sitä ole käyty loppuun vieläkään.
”Oli vartijoiden onni, että kuvaaja sattui juuri tuohon tilanteeseen eikä pahempaan. Niitä pahempiakin tapahtuu päivittäin”, toteaa eräs haastateltu.
Kontula-videolla esiintyneet vartijat joutuivat vastaamaan tekemisistään oikeudessa. Helsingin käräjäoikeuden mukaan toinen vartijoista syyllistyi pahoinpitelyyn. Hän ei kuitenkaan saanut rangaistusta. Syyttömäksi todettu vartija jatkoi FPS:n palveluksessa ja toimii nykyään esimiestehtävissä.
Sivullinen kuvasi vartijoiden väkivaltaisia otteita myös Ilmalan seisakkeella. Video herätti huomiota mediassa, mutta kuten Kontulankin tapauksessa, median ja yleisön mielenkiinto hiipui nopeasti.
Vartijat törmäävät työssään usein samoihin veijareihin. On ymmärrettävää, jos heitä turhauttaa. Työ on myös stressaavaa. Jatkuva väkivallan uhka on omiaan tuomaan ihmisen huonot puolet esiin.
Jokin on kuitenkin mennyt vikaan, mikäli yksittäisen vartijan turhautuminen muuttuu järjestelmän siunaamaksi omankäden oikeudeksi ja kontrolloimattomaksi väkivallaksi.
Vika ei ole yksinomaan väkivallan tekijöissä, vaan myös systeemissä.
Erittäin hyvin vartioitu kokoomus kauppiaan etua
siviilien pitää mennä ja tappaa kaikki vartijat ja kytät
Kyllä, vartioille ilmainen kuntosalikortti, taitaa olla pikkasen ' tyhjää hihaa' , kun tarvitaan useampi hemmo naisen rauhoittamiseen, ja surkeaan lopputulokseen.
Ihme, kun eivät vielä viidettä vartijaa löytäneet tilanteeseen rähmälleen.
viides ei osannut sitoa kenkänauhoja ja jäi kotiin
Kuntosalilla rautaa nostaessa ei opi itaepuolustus yms otteita, joilla saadaan ihminen taltuettua, vahinkoittamatta häntä.
Kaikki vartijat eivät edes ole mitään salilla treenattuja. On tullut vastaan reilusti yli 100kilosia möykkyjä. Riittä kun sellainen rojahtaa päälle kaikella elopaonollaan. Siinä on jo itsessään puristuspainovoimaa.
Yksityisetsivät takaisin myymälöihin varkaita etsimään.
sinua voi löytääkin kaupasta soittamasta naisten perään vartijoita
Täytyy olla melkoinen nainen jollei 100-120-kiloinen mies saa talutettua ulos ilman väkivaltaa. Saati sitten 4-5 sielunveljeä.
Tahtotilan on täytynyt olla: nyt akka maihin ja rautoihin, mahdollisimman näyttävästi.
Ennenpitkää ilmestyy nähtäville bodykameroiden kuvaamaa videota
jota sitten ihmetellään, että miksi?
ja mikä sinä äidin nussija olet kun kirjoitat sellaista?
tai todistetallenteet salattu. ruhorru.
eipä niitä näy missään.
ruhorru= tuhottu
Miksi vartijat syyllistetään automaattisesti ??
Kun nainen on 35 vuotias ja lyyhistyy yhtäkkiä, niin olisiko hyvä tietää myös hänen verensä alkoholipitoisuus, huumepitoisuus ym ??
syytät muita juopoiksi tietämättä mitä naisella oli
oletat, vaikka ei voi olettaa mitään
vartijoista voi olettaa, että TAHTOIVAT TAPPAA VAIN JONKUN KERRAN ELÄMÄSSÄ
Myös vaatetus, täyteen lastattu rahtihame voi olla liikaa sydämmelle.
"Kun nainen on 35 vuotias ja lyyhistyy yhtäkkiä, niin olisiko hyvä tietää myös hänen verensä alkoholipitoisuus, huumepitoisuus ym ??"
Sinun kohdallasi herää kysymys synnyitkö ilman aivoja.
olisi koska silloin asia kuuluu ensiapuun
Vartijat hoiti hommansa. Vaarallinen rikollinen saatiin poistettua kiitos vuosien hormonibodauksen ja hyvän vartijakoulutuksen. Oikein asiallista toimintaa.
TE IDIOOTIT VARTIJAT ETTE NEUVOTTELE, KOSKA OLETTE SIKOJA JA ETTE OSAA AJATELLA OMALLA AIVOILLANNE
JOKAISEN KANSSA ON KESKUSTELTAVA JA EI SAA KÄYDÄ KÄSIKSI, MUTTA ON KESKUSTELEMALLA HOIDETTAVA ASIOITA
TE SIKA VARTIJAT SEN SIJAAN TAPATTE KAIKKI
JA VIELÄ KERROT ETTÄ OLET SIKA VARTIJA SYYTÖN
LUOTI SINULLE OTSAAN SIITÄ
TARTUT TAPELLAKSEEN, VAIKKA PITÄISI PUHUA, PUHUA, PUHUA
MUTTA SINÄ SIKA VARTIJA SEN SIJAAN ET OSAA PUHUA ALKUUN
OLET SUOMALAINEN HILJAINEN KAVERI, JOKA AJATTELEE
ETTÄ MAAILMA ON TYHMÄ JA ETTÄ NYRKKI OIKOO SEN
MUISSA MAISSA KUN KESKUSTELLAAN MUTTA SINÄ TAHDON TAPPAA
Kokoomuslainen lahtarihenki on oikeistolla nyt hiukan jokapuolella niin köyhät on niille 'ihmisroskaa' vaan?
Siinä oli viis G-miestä, 50 kiloista naista vastaan. Sitten neljä G-miestä hyppää 50 kiloisen naisen päälle 10 minuutin ajaksi ja yksi G-mies seuraa sivussa. Kukaan G-miehistä ei ymmärrä, että nainen on kuollut, ennenkuin sivullinen kertoo, että teidän alla on kuollut henkilö. G-miehet menivät sitten paniikkiin. Kaikki G-miehetä halusivat ympäristölle näyttää olevansa G-miehiä ja siksi neljä G-miestä makasi 50 kiloisen naisen päällä. Kuolemantuottamus? Ei ollut. Tappo se oli.
4x100kg treenattua koulutettua lihaa
vs
50kg raskaana oleva 35v nainen
400kg vs 50kg. Tappo oli
Tappoivat siis vielä syntymättömän lapsen ja hänen äitinsä? Ja vielä mahdollisimman nöyryyttävästi, kaikkien katseiden alla. Vittu mitä luusereita.
Kantansa kullakin tämän maailma aikana.
estetty alotus- yksi monista:
Autisti uhri nainen ei ollut sairas tai vammanen tai kehitysvammanen- kyse on vain erilaisuudesta
Anonyymi-ap
2023-01-13 22:28:10
Ilmoita
Psykiatria leimaa kaikki erilaiset jotenkin- autistit on tavallisia ihmisiä jotka esim ei ole yhteisöllisiä tai esim usein omissa maailmoissaan , jne.
Monet huippunerot on olleet autistisia- mutta autismi 'keksittiin' vasta kun joku psykiatri neropatti keksi määritellä sellasen- ja sittemmin psykiatria on leimannut jo lähes kaikki ihmiskäyttäytymiset tai niiden puutteen sairauksiksi taudeiksi tai oireiksi - ja myy pillerejä ja ihmistuhontaa sillä oikeutuksella?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17441432/ava-kielteinen-usa--emdokumentti-esitysem
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17676997/emullanlinnaem-tapaus-taytyy--johtaa
Herää kysymys kun aluksi uhria väitettiin narkkariksi ja häiriköksi että oliko tämäkin autismi keksittyä uhrin arvon alentamis tarkoituksessa ja väkivallan oikeuttamiseen tähtäävänä?
naisella myös kristillinen vakaumus , joka saattaa joidenkin mielestä olla outoa jos ei halua pahuutta ja synnillisyyttä jne?
Oli kuulemma vaan ujo myös erityisesti miehiä kohtaan- jälkikäteen ajatellen taisi olla oikeassa varautuneisuudessaan.
Yksikin vartja olisi pelkästään puhumalla voinut ratkaista tuonkin tilanteen. Tosin he eivät ilmeisesti osaa vielä puhua eikä keskustella. (Evoluutio on hidasta). Tai vaikka olisi kyse voimankäytöstäkin, niin on se nyt kumma että pitää tulla monta miestä yhden naisen kimppuun.
Nimenomaan. Asia olisi hoitunut keskustelemalla, jos yksi vartija olisi käyttänyt siihen 2 minuuttia. Sen sijaan 4 miestä käytti 10 minuuttia pienen naisen kaatamiseen ja maassa pitämiseen, mikä johti uhrin kuolemaan. Siitäkin huolimatta, että uhri pyysi soittamaan 112.
Erittäin hyvä ja asiallinen kommentti!!
Vältetään hysteriaa ja pysytään asiassa!!
Kiitos tämän kirjoittajalle!!!!
Ette vain tajua että vartijat toimivat aivan oikein.
Oliko voimankäyttö tilanteen suhteen oikeansuuruista?
Sillä ei ole hitustakaan merkitystä.
Jos vartijat kutsutaan koodilla, joka tarkoittaa että psykoottinen narkomaani on käynyt myyjän kimppuun. Niin silloin räjähdetään paikalle ja riehuja räjähtää lattiaan. Silloin ei kysellä ja pohdiskella.
Jälkikäteen voidaan toki miettiä, onko koodin käyttämiselle ollut riittävät perusteet. Mutta kun tilanne on päällä niin silloin toimitaan.
"Oliko voimankäyttö tilanteen suhteen oikeansuuruista?
Sillä ei ole hitustakaan merkitystä."
Oletko pelle oikeasti tuota mieltä? No voi Herra paratkoon!
Putinkin sanoi varmaan ihan samaa kun hyökkäsi Ukrainaan
Kovastipa ovat nyt narkomaanit tohkeissaan :D
Pumppu petti varmastikkin oli k piikit otettuna se on 30-40v ongelma nykään pumppu pettää monella.
"Jälkikäteen voidaan toki miettiä, onko koodin käyttämiselle ollut riittävät perusteet. Mutta kun tilanne on päällä niin silloin toimitaan."
"Tilanne" on se, kun joku uhkaa aseella, tai fyysisellä väkivallalla. Sanaharkka ei ole sivistyneessä yhteiskunnassa "tilanne", jossa vartija käyttää fyysistä voimaa. Kuollutta syyllistetään täällä, vaikka hän saattoi alun perin puolustaa itseään häiriköltä. Sivullinen kutsui vartijat tällaisen tilanteen vuoksi. Ei siksi, että nainen olisi häiriköinyt jossain kaupassa. Tilanteessa on siis osapuoli, jota ei ole vielä tavoitettu.
Juu. Itseään pienempiä ja sairaita saa murjoa, kunnes kuolevat? Ladan hinnalla ei saa Mersua, eikä 40 tunnin koulutuksella vartijaa. Aivottomia muskeleita vain.
Häiriköi kauppakeskuksessa ennen kuolemaansa.
Kuolemansa jälkeen tuntuvasti vähemmän.
Sydänpysähdys tappaa ilman vartjoitakin.
Kuulehan. miten luulet itsellesi käyvän jos raavas mies istuu selkäsi päälle??
Jos nuo tekivät vain työtään, niin se työ pitää lakkauttaa kokonaan. Ihmisten pitää voida olla turvassa vartijaväkivallalta.
On "istunut" kun en totelut käskyjä on käynyt pari kertaa jopa eikä auttanut enään huuttaa päästää pois en oo tehny mitään auttakaa apauaa se ei enään auta eivät päästäneet vapaaksi ja irti enkä saanut enään poistua tosin kuten tässäkin eivät istuneet selkäni pällä vaan pitivät raajoista kiini siksi niitä on tuossa 4 jos yksi yritää pitäää maassa on kovempaa painia.
Eihän nainen edes uusimpientietojen mukaan ollut missään liikkessä sisällä. Ja onko sulla aloittaja tietoa siitä, mistä kohtaa selästä on painettu jollain sadankilon tai isommallakin voimalla. Eikö silloin ole liian aikaista sanoa, ettei tämä olisi vaikuttanut yhtään asiaan. Ei tarvi olla älyttömän rajua, kun sattuu painamaan tietystä kohdasta yläselkää joku 90-110 kilon elopainolla painamaan, että hengitys jo vaikeutuu. Eli sun tiedoilla mahdollinen lisäkohtaus tullut ihan itsestään.
siinä sitä nyt joutilaat veivaa asiaa joka ei kuulu heille ollenkaan luulisin !
mitähän jos olis vartija tarjonnut kettukarkin naiselle ja puhutellut ystävällisesti, olisko ollut hyvin rikollista sellainen!
Jos syy vartioissa tai osassa heistä niin onhan kaikilla ammattialoilla ääritapauksia työntekijöissä, esimiehissä, johtajissa ja tapahtuu hyvin ikäviä asioita.
Voisihan uutisoida ja ylittää uutiskynnyksen välillä sellaisetkin tapaukset kun vartijat/järjestyksenvalvojat onnistuvat työssään ja pelastavat, auttavat, ohjaavat ihmisiä,koska varmasti niitäkin tapauksia on paljon ja uskoisin että enemmän kuin noita epäonnistumisia.