Kuinkas tiltu nyt suun panee? Emme tule koskaan tarvitsemaan wattisekuntiakaan sähköä idän roistovaltiolta.
https://suomenkuvalehti.fi/uutisviikko/suomessa-on-pian-halpaa-ja-puhdasta-sahkoa-vaikka-muille-jakaa-saksan-ja-pohjolan-valille-tulee-valtava-hintaero/?shared=1245056-d6e3ef8b-4
Tosin on eräitä muitakin tahoja kuin tiltut, jotka eivät oikein kestä sitä että Suomella voisi alkaa taas mennä hyvin – ja etenkin täysin ilman heidän myötävaikutustaan.
Halpa ja varmasti riittävä sähkö tietävät sitä, että talouden kehityksessä vain taivas on rajana. Mutta ei tässä liikaa kannata silti innostua, kun tuossa rajantakaisessa barbariassa on noita ydinpommejakin, kuten sieltä (ja täältäkin) usein muistutellaan, kun emme ilmeisesti muuten asiaa tiedä.
https://suomenkuvalehti.fi/uutisviikko/suomessa-on-pian-halpaa-ja-puhdasta-sahkoa-vaikka-muille-jakaa-saksan-ja-pohjolan-valille-tulee-valtava-hintaero/?shared=1245056-d6e3ef8b-4
Tosin on eräitä muitakin tahoja kuin tiltut, jotka eivät oikein kestä sitä että Suomella voisi alkaa taas mennä hyvin – ja etenkin täysin ilman heidän myötävaikutustaan.
Halpa ja varmasti riittävä sähkö tietävät sitä, että talouden kehityksessä vain taivas on rajana. Mutta ei tässä liikaa kannata silti innostua, kun tuossa rajantakaisessa barbariassa on noita ydinpommejakin, kuten sieltä (ja täältäkin) usein muistutellaan, kun emme ilmeisesti muuten asiaa tiedä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitäpä tuohon muuta lisäämään : Kuspiät saavat maksaa täydet hinnat eikä sekään riitä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17682648/oikeisto-hallitus-laittoi-pienituloiset--sahkon-nettomaksajiksi-kako-kepuli-quotdemarienquot-sijaan-
Porrrrvarillista politiikkaa, sanoisinko suoraan !
Huomaa, että Myyvät Ulkomaille (virulaisryssille=? ) ylijäämää paljon halvempaan hintaan.
Nyt kakoa vaaleissä äänestämään, saatte Bonukset: ne Leikkaukset !!!
Sähkö on varmaan silloin ilmaista, mutta siirto vain 100e/kwh.
Ainakin yksityistalouksille.
Varmaan juu. 😁
Tällä hetkellä Elenian siirtotaksa on yöllä 2,5 ja päivällä 4 senttiä/kWh, joten odotettavissa on siis sen yli 4000-kertaistuminen, kun kerran viisas persu niin profetoi.
Menee uskottavuus noilta sun jutuilta kun näet persuja joka puolella. Soita päivystävälle lääkärille kun näytät tarvitsevan apua harhojesi kanssa.
Kokemus nyt vain on osoittanut, että rumimpien poliittisten pirujen seinille maalaajat kannattavat persuja tai marginaalista äärioikeistoa. En voi tälle mitään, vaikka haluaisinkin.
Halpaa tai edullista sähkö oli muutamia vuosia sitten 3,1 centtiä/kwh, sattumaa tai ei mutta silloin sähköä ostettiin maksimimäärä Venäjältä.
Nyt jos menee nykytsydeemeillä samaan ok sitten.
Tämä aloitus oli tosin kohdennettu "tiltuille" joksi en lue itseäni joten sori aiheryhmän ohi vastauksesta.
Suomen ainoa ongelma ovat epäisänmaalliset poliitikot joiden takia on pelko että Suomen lähivuosina massiivisesti lisääntyvä puhdas, vihreä ja edullinen tuulisähkö luovutetaan puoli-ilmaiseksi Suomeen vihreän sähkön perässä tuleville ulkomaisille firmoille mm. vihreän sähkön terästeollisuus ja palvelinkeskukset. Ne ostavat kaikkien tulevien tuulipuistojen tuotannon erittäin hyvillä ja edullisilla tuotantosopimuksilla vuosikausiksi ja suomalaiset kotitaloukset jäävät ilman ja tästä syystä maksavat jatkossakin huimaa ryöstöhintaa sähköstä. Hyödyt Suomeen rakennetusta edullisesta tuulisähköstä katoavat näiden firmojen lähes verottomien voittojen mukana ulkomaille. Jopa työvoiman tuomat verotuotot jäävät laihoiksi, kun yhä useampi tuotantolaitos käyttää ulkomaista halpatyövoimaa suomalaisen sijaan. Meille jäävät vain ympäristörikokset tuotantolaitoksista ennallistamisen muodossa.
Suomen tuulivoimatuotantoteho kasvoi viime vuonna 2022 75%, 2025 tuulivoimaa on jo yli 10 000 MW, pian sen jälkeen 15 000 MW ja uusia suuria tuulivoimaprojekteja tulee koko ajan lisää. Tuulivoimaa rakennetaan 2-3 kertaa ydinvoimaa nopeammin jo nyt, ja ero kasvaa koko ajan. Ydinvoima on 15-20 vuoden projekti, jonka elinaikakustannukset ovat ilman ydinturmiakin 25-50 miljardia euroa. Tuulivoimaa rakennetaan tuona aikana ja paljon edullisemmin moninkertaisesti. Ydinvoima on vanhentunutta ja aivan liian kallista sekä hidasta rakentaa verrattuna koko ajan tehokkaampaan ja halventuvaan tuulivoimaan.
Ydinvoimarakentaminen on osaajien toimesta nopeaa ja tehokasta, myös kustannustehokasta käyttövuosiin nähden.
Mutta tässä varmaan tarkoitetaankin Suomen tapauksia, olkiluoto3 ja hanhikiveä niin totta on ettei meidän kannata sekoilla enempää ydinvoiman kanssa.
Huomisen torstain 12.1. aamuyöllä klo 14 alkavalla tunnilla 0.10 snt/kWh
Kattilavastukset täysillä (6kW) kuluttavat 0.6 snt
Asuinkerrokseen irtopattereihin 4 kW niin kuluu täysi eurosentti.
Tarkoittanet aamuyöllä klo 04 eli 03 CET kun veroton MWh-hinta on 0.10€
https://www.nordpoolgroup.com/en/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/FI/Hourly/?view=table