Ekan auton ideoita?

Anonyymi-ap

Elikäs mulla ois parin vuoden sisään todennäkösesti edessä ekan auton ostaminen, ja siihen ois semmoset 4-5k max laittaa niin onko tuo määrä liikaa, liian vähän kohtuullisesti ajetusta autosta?
Ehotuksia otan vastaan.
Ei tarvitse olla mitään ihan hirveitä päänkääntäjiä muttei kyllä haluais sen rumankaan olevan.

7

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      4 - 5 k ? Mitä aiot käyttää maksuvälineenä ?

    • Anonyymi

      LUE:
      Osta juuri sellainen mistä itse pidät ja mikä tuntuu omalta, oman maun mukaan, kuuntele vain itseäsi, kaikilla on se oma aina paras , ei näitä kannata kuunnella, nauti ajamisesta juuri sen värisellä, kokoisella ja mukavuudella mikä tuntuu kivalta, se on oikeata elämää.
      Ole hyvä.

    • Anonyymi

      Autoilu on kallis harrastus. Ostohinta on vain yksi pieni menoerä.

      Jos ostat 5000 euron auton, niin se menettää ensimmäisenä vuotenaan 1000 euroa arvostaan.

      Siihen päälle vakuutus ja käyttömaksu, 1000 euroa.

      Sitten jos ajat 15tkm vuodessa niin polttoaineeseen menee 1500 euroa, vähintään.

      Sen lisäksi huollot ja korjaukset, renkaat, tuulilasin vaihto, öljynvaihto, katsastus ym ym

      Että 5000 euroa vuodessa, 420 euroa / kk. Jos aattelit ajaa korttelia ympäri niin mieti vielä. Jos autolle on todellinen tarve, kannattaa miettiä onko se sen arvoista.

    • Sait aika ystävällismielisiä vastauksia!
      Vain yksi sääntöjenvastainen kommentti oli poistettu!
      Saamasi vastaukset ovat jopa tosia.
      Huomasin omia aikaisempia kirjoituksia selatessani, että olen näköjään ollut sitä mieltä, että ellei ole sitä kuuluisaa tuuria matkassa alle € 5.000,- autossa menettää usein kaikki rahansa ja saa yleensä kaupanpäällisiksi vielä päänsäryn, joka ei Buranalla lähde.
      € 10.000,- auto tulee pidemmän päälle kyllä halvemmaksi.
      Mitä sitten saa kymppitonnilla?
      Useitakin äskettäin katsastettuja pikkuautoja, joiden kaikki rengaskerrat ovat ajokuntoisia, eikä joudu heti ajamaan rengasliikettä kohti.

    • Anonyymi

      1500-3000e riittää erittäin hyvän ja laadukkaan auton, bensan hankintaan edelleen ja sillä ajaa vaikka 10 vuotta. Yksi 200-300 eur huolto 5-6 vuoden sisällä, vaihdattaa jakohihnan, 30e huolto vuodessa.

      Tuosta jos nousee hankintahinta esim 5000e, 8000e autoon niin et näe missään sitä, rahaa palaa turhaan. Toisessa jää taskuun se 4000-5000e.

      Yksi henkilö osti joitakin vuosia sitten 10500e audi a4 autoliikkeestä, korko lisäsi hintaa kun rahoitus 7000e. Käytti öljyjen vaihdossa sitkeästi autoliikkeessä vaikka sanoin että säästät kun vaihdatat kylän autohuollossa, sama juttu jakohihnan vaihdon kohdalla. Hänellä meni autoon ennen myyntiä yhteensä 12000e (auto, huollot, osamaksu) sanoin että osta edullisempi auto koska kasaat turhaan kiinteitä kuluja ja menetät eurot.

      Muutamien vuosien päästä piti saada pois, josta ei kyennyt perustelemaan miksi,

      Autoliike tarjosi 3000e vaihdossa kalliimpaan ja möi 4500e
      Ostajalle.

      Eli yli 7000eur katosi.

      Samaan aikaan olen ajanut 2000e ostetulla kokoajan itse, kauemman aikaa ja enemmän km. Saisin nyt myydessä 1000-2000eur.

    • Anonyymi

      Jos oikeasti tarvetta ns käyttöautolle niin vaikka Nissan Note,ollu meillä n 2v ja ei vielä korjailtu kui pari kuluvaa osaa,ajettu ny n 180 tkm. Keskikulutus n 6 l ja ajetaan vielä 90% Re 85 ja 10% 98 ja hyvin toimii talvellakin. Aika hyvä tilava käyttöauto. Muukin mielellään japsi menee,Madsoissa vissiin heikoimmat pellit.Kaikissa autoissa vikoja ja arvo laskee jatkuvasti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4384
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      100
      3830
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3509
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3110
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2598
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2519
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2312
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1966
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      15
      1732
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      34
      1691
    Aihe