Kävin tuossa jo useampi viikko sitten pankissa Leppävaarassa taitaa olla Sello, olin nostamassa rahaa pankista niin kuin ennenki tehnyt. Virkailia sanoin jämäkästi "mihin sinä sitä käytät!?" johon hämmastyksissäni sanoi "eikö tilin omistaja saa siitä päättää itse?" Virkailija vastasi "et saa!" Virkailija hetken hiljaisuuden jälkeen sanoi "käytätkö rahan ostoksiin" ja totesi vielä "meillä pyritään siihen ettei käytettäisi rahaa maksuvälineenä (loppuosan hiljaisella äänellä)."
Totesin vai etten ole niin miettinyt mihin rahaa käyttää, sitä vaan käyttää kun johonki sitä tarvitsee, mitäpä muuhun rahaa käyttäisi kuin ostoksiin." Vielä kysyin "mihin sitä sitten muualle voi käyttää?" Virkailija vastasi "on niitä moniaki paikkoja"
Vieläkään en tajua mihin muuhun rahaa voi käyttää?
Suomi alkaa oleen kireä paikka, pitäisikö kohta alkaa käyttään niitä merkkejä joita juutalaiset joutui käyttää toisenmaailmansodan aikana rinnassa? Onko menossa jokin ihmiskunnan uusi desinfiointi aalto jossa ei toivotut lähetetään poliittisiin leireihin myös Suomesta?
Salliiko laki pankin kieltää nostaa omaltatililtä rahaa?
6
145
Vastaukset
- Anonyymi
oliko että suurenpien summien käteisnostot on valvonnassa. yhtäkaikki valvonta kontrolliyhteiskuntaa kohti ollaan vahvasti menossa. pyrkivät siihen että käteisen käyttö saataisiin minimiin tai lopetettua kokonaan
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17701958V
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
onko kyseessä s-pankki? jos on niin tiedän vaihtaa pankkia!
- Anonyymi
Oletkohan ollut huumeiden tai muiden päihdyttävien sineiden vaikutuksen alaisena? Ja seurassasi on ollut epämääräistä sakkia. Miksei käytössäsi ole pankkikorttia jolla saa automaatista nostettua rahaa. Vai oliko käytössäsi jonkun toisen pankkikortti ja tilitiedot ja väärennytty henkkari?
- Anonyymi
Hän on taloudellisesti holhouksen alainen, eli törsää rahat surutta milloin mihinkin. Ylivelkaantunut, tilin käyttöä on monistakin syistä voitu rajoittaa. Kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava on voinut itsekin asettaa rajoituksia tilinkäytölleen välttääkseen ylivelkaantumista ja maniassa tekemästä järjettömyyksiä. Monia syitä, voi olla peliriippuvuudestakin kyse.
Tilin omistaja todellakin voi, itseään suojellakseen asettaa rajoituksia ettei höyrypäisenä nostele tiliä tyhjäksi ja mene esim.pelaamaan kaikki rahansa.
Tililtä nosto- oikeudet voi itse säätää, esim.vain 500€ kuukaudessa, se helpottaa jo merkittävästi jos vaikka pankkikortti varastetaan, se katoaa jne. Löytäjä ei höylää kauppakeskuksissa tililtä rajaa rajoituksetta, aina ostokset alle tai juri se 50€ joloin pin- koodia ei vaadita. Tosin pin- koodi voidaan vaatia myös yllättäenkin. Sillä kontrolloidaan että kortti on oikealla omistajalla.
- Anonyymi
Olikohan virkailija henkilön äiti ja asiakas hänen lapsensa, alaikäinen teini? Kyll
Hän teineillä saa olla omat tilit? Tai tilin käyttöä rajoitettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.202665Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162101961Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591748Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021561Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491466Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2071348- 961246
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1521157Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171045Rääkyvä nainen
Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil14932