Iso-Britannian entinen Uzbekistanin suurlähettiläs Craig Murray pohtii Uzbekistanin tilannetta Guardian-lehdessä:
http://www.guardian.co.uk/comment/story/0,3604,1484631,00.html
Murrayhan sai kenkää suurlähettilään toimesta erehdyttyään arvostelemaan uskollisen USA:n (ja näin ollen myös Blairin hallinnon) liittolaisen Islam Karimovin hirmuhallintoa.
Merkillepantavaa tilanteessa on demokratian ja ihmisoikeuksien puolestapuhujan USA:n vaisu suhtautuminen tyranniliittolaisensa toimiin kapinoivaa kansaa kohtaan. On nimittäin vaikea kuvitella, että esim. Condi Rice vain rohkaisisi vaikkapa Valko-Venäjän Lukashenkoa poliittisiin uudistuksiin, mikäli tämän joukot tappaisivat useita satoja V-Venäjän kapinoivia asukkaita.
http://www.csmonitor.com/2005/0516/dailyUpdate.html
http://www.hindu.com/thehindu/holnus/003200505161758.htm
http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/L15228509.htm
http://www.guardian.co.uk/comment/story/0,3604,1484631,00.html
Murrayhan sai kenkää suurlähettilään toimesta erehdyttyään arvostelemaan uskollisen USA:n (ja näin ollen myös Blairin hallinnon) liittolaisen Islam Karimovin hirmuhallintoa.
Merkillepantavaa tilanteessa on demokratian ja ihmisoikeuksien puolestapuhujan USA:n vaisu suhtautuminen tyranniliittolaisensa toimiin kapinoivaa kansaa kohtaan. On nimittäin vaikea kuvitella, että esim. Condi Rice vain rohkaisisi vaikkapa Valko-Venäjän Lukashenkoa poliittisiin uudistuksiin, mikäli tämän joukot tappaisivat useita satoja V-Venäjän kapinoivia asukkaita.
http://www.csmonitor.com/2005/0516/dailyUpdate.html
http://www.hindu.com/thehindu/holnus/003200505161758.htm
http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/L15228509.htm
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kumman hiljaista on ollut tuolla USA:n päässä kun tuonkin mittakaavan joukkomurha on toteutettu. Tosin ymmärtäähän sen kun kyseessä on oma alusmaa ja käsikassaravaltio.
ketkä ?
Islam Karimov - kenen kannalta ?
Naapurinsa ? Vaikkapa Saparmurat Nijazov?
Jotensakin naurettavaa on mielestäni tällainen "asioitaseuraavan asiantuntijan" statuksen epätoivoinen hankkiminen linkittämällä raivokkaasti erilaisiin lehtiin ilman muuta omaa analyysiä kuin ikuinen USAn arvostelu.
Kyllä Kaukasuksen tilanne kaikkinensa on niin kimurantti, ettei sen syitä ja seurauksia tarvitsisi aina linkittää USAn ja vain USAn raadollisiin pyrkimyksiin. Kyllä siellä on perinteitä ongelmien aikaansaamiseksi ja niiden raa´aksi vaimentamiseksi ihan omasta takaa.
Eräältä linkittäjä-asiantuntijalta olisi joskus lupa odottaa (kriittistäkin) analyysia myös Venäjän Federaation pyrkimyksistä ja käytännön toimista alueella, mutta turha lienee se toivo. Tällainen analyysi kun edellyttäisi taantumuksellisen ajattelutavan kertakaikkista uudistamista, mikä on tässä tapauksessa aika lailla mission impossible....
------------------------------
Lähiaikoina näemme mihin suuntaan Kaukasuksella mennään. Useat johtajat ovat toistaiseksi operoineet vanhojen neuvostotasavaltojen kuvioista tutuilla toimintaotteilla. Kun katsoo Ukrainaa ja Georgiaa, ei ole mahdotonta, että demokraattisia uudistuksia ajan oloon todella tulisi ja saman tien liikkumavaraa Venäjän federaation taloudellis-ylikansallisesta kuristusotteesta.
Toivotaan parasta!
niinpä!
tilanne on nyt vain "kimurantti" , kun USA:n liittolainen teurastaa omaa kansaansa.
tilanne olisi "maailmanrauhaa uhkaava diktaattori", jos USA:n intressien tielle asettunut maansa johtaja olisi tehnyt saman.
alan muuten pikku hiljaa ymmärtämään, mitä USA tarkoittaa maailmanrauhaa uhkaavilla diktaattoreilla, joiksi se kutsuu sen intressien tielle asettuneita johtajia.
eli USA on itse valmis uhkaamaan maailmanrauhaa, jos joku maa yrittää noudattaa itsenäistä linjaa ja on USA:n maailmanvaltaintressien tiellä.
Kun oli kyse Ukrainasta, et puhunut ollenkaan "kimurantista" tilanteesta, vaan ylistit oranssin vallankumouksen edistämää demokratiaa ja vapautta!
Totta kai ylistin Ukrainan onnistunutta vallankumousta.
Siellä onnistuttiin, vaikka taantumukselliset imperialistivoimat yrittivät kaikkensa. Turvautuivat jopa dioksiiniin.
Venäjän imperiumi ottaa pattiin joka rintamalla. Tälle tosiasialle voidaan todella nauraa - ja iloisesti !
"Useat johtajat ovat toistaiseksi operoineet vanhojen neuvostotasavaltojen kuvioista tutuilla toimintaotteilla."
Näinhän se on tietenkin on, vaikkapa sinun mainitsemasi Turkmenistanin Nijazov ja esille ottamani Karimov. Tietysti sinulla unohtui mainita sellaisia asioita kuin että USA tukee näitä molempia itsevaltiaita, jotka eivät salli oppositiota maissaan, ja että Moskovasta on tullut vaikkapa Turkmenistanin oppositiolle sellainen paikka kuin Miami on Castroa vastustaville kuubalaisille.
Kimuranttia on. Tosin kun katsoo karttaa, asia selkenee.
http://www.oldamericancentury.org/US-military-bases-2001-03.jpg
Pieni vinkki: asioiden selkiämiseen tarvitset löytää Kaspian meren kartalta.
Ö L J Y
Venäjän tavoite on tietysti pystyä pitämään oma osansa Kaspian luonnonvaroista ja toimensa alueella tähtäävät siihen (mm. yhteistyö Iranin kanssa), mutta tämä Venäjän federaation taloudellis-ylikansallinen kuristusote - mikä se on?
PS. Joillakin on huono tapa keskittyä enemmän muiden kirjoittajien persoonaan kuin itse keskusteltavaan asiaan. Valitettavaa, eikö totta?
luulisi yskivän, noiden Kaukasuksen valtioiden vasalliutta kauhisteltaessa - etenkin silloin, kun maassa on sekä USAn että Venäjän lentotukikohta... .
Vaan eipä vaineskaan. Ei se ole edes kauhean kimuranttia. Toinen jahtaa öljyä tappomeininki aina päällä, toinen on paikalla pelkkää hyvyyttään, ei tapa, ei ainakaan öljyn vuoksi. Ja mitä oppositioon tulee, se voip jo emämaassakin aina vaan paremmin ja paljolti peräänkuulutettu demokratia etenee sekin. Alkoi edetä toivottuun suuntaan ennen kuin yhtäkään USAn lentokonetta oli laskeutunut...
Niinpä niin.
Miksi et sitten ylistä Uzbekistanin kapina/vallankumousyrityksen puolesta, vaan se onkin sitten kimurantti?
Varmasti ylistän uzbekkienkin yritystä demokratiaan.
En vain usko, että joku USAn lentotukikohta tekee maasta USAn vasallivaltiota, vaikka jotkut sitä tuntuvat harmittelevan. Naapurissa Kirgisiassa on sekä Venäjän että USAn tukikohdat. Mitenkäs siellä suu ja kättä pitempi pitäisi panna?
Varmasti on Islam Karimov julma diktaattori. Jos demokraattisemmaksi menee/saadaan, siitä vaan. Liputan.
PS. Ukrainassa ei pahemmin ruumiita tullut. Mitä nyt FSB myrkyillä (taitavammin ;) ) yritti. Ferganan laaksossa on mielenosoittajillakin ilmeisesti aseita ollut, vaikka paikallinen muslimien kattojärjestö onkin irtisanoutunut väkivallasta. Kuka on ja ei, on toistaiseksi vähän epävarmaa. Siinä mielessä tilanne on ainakin Ukrainaa kimurantimpi. Ja ikävämpi.
Jos tämä ei riitä, ei voi mitään. Imperialistisestikin toimivaa USAa en näillä näytöillä oikein osaa pitää sinä yhtenä ainoana syyllisenä saatanana aivan kaikkeen.
"PS. Joillakin on huono tapa keskittyä enemmän muiden kirjoittajien persoonaan kuin itse keskusteltavaan asiaan. Valitettavaa, eikö totta? "
Käyhän välillä katsomassa Karjalan palautus-osastolla miten siellä tarjotaan luotia palatusta vastustavien "stalinistien" niskaan. Siellä se leimakirves viuhuu :)
Tämä kirjoittajan mollaamiseen keskittyminen on nimim. Kerettiläisen tapa "keskustella", ainoa minkä hän osaa. Oman tiedon puutteensa ja virheensä hän yrittää peittää lokaamalla vastapuolen, läpinäkyvää ja lapsellista, mutta jos ei muuta osaa paskaa lapioida niin...