Jos tämä on mielestänne evluterilaisuutta, olen ollut siinätapauksessa koko pitkän iäni harhaanjohdettu. Minä olen uskonut että me olisimme uskonlahkoista avarakatseisempia kuin monet muut. Näi ei taida kuitenkaan olla. Laitoin tuosta Palkollisen rukouksesta omakohtaisia mussteluita mutta ne eivät kelvanneet LUT 3000 mielestä.Antaako LUTTI tahallaan siloiteltua kuvaa meistä luterilaisista. Minusta se on väärin ,sillä oitää muistaa että ihmisiähän mekin kaikkine heikkouksinemme olemme.
Luulisi 2000 vuoden Suomen evlut.kirkosssa jo oltavan niin valistuneita että asioista voitaisiin puhua avoimesti ja rakentavassa hengessä. Soisin sinun LUT 3000 vastaavan.
Luulisi 2000 vuoden Suomen evlut.kirkosssa jo oltavan niin valistuneita että asioista voitaisiin puhua avoimesti ja rakentavassa hengessä. Soisin sinun LUT 3000 vastaavan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Käsitin että viestissä oli jotakin joka viittasi haureuteen enkä pitänyt sitä asiallisella tavalla ilmaistuna. Silloin saatan helposti poistaa viestin.
Jos viestissä ei ollut sellaista, niin viestejä voi yrittää laittaa uudelleen. Saatoin siis myös ymmärtää tekstisi väärin. Mutta jos viestissä viitataan haureellisuuteen huonolla tavalla niin silloin saatan aika helposti poistaa viestin, monesti ehkä liiankin herkästi. Käsitin viestin yhden osan sellaiseksi. Muutoin viestissäsi taidettiin kertoa ymmärtääkseni normaaleja asioita. Yhden kohdan käsitin kuitenkin huonolla sellaiseksi että tahdoin poistaa viestin.
Vaikeistakin asioista voi kirjoittaa, jos ne ilmaistaan kunnollisella tavalla.
Saatan poistaa sellaisia viestejä liiankin herkästi.
Ja kaikille tiedoksi, että viestejä voi käsittääkseni poistaa myös Suomi24-foorumin ylläpito, ei ainoastaan palstan sheriffi. Olisi hyvä jos foorumilla olisi sellainen mahdollista että samaan aikaan voisi toimia useampi henkilö sheriffinä.
Minä olen vanhankansan ihminen. ikää nyt jo yli 90
ilmasen itseäni näin kuin kirjotin en osaa näitä nykyhienouksia. Minun ikäpolveni täällä maaseudulla kyllä puhuu suunnilleen näin kun muistellaan menneitä.
Siksi se tuntui niin turhalta kun poititte sen muisteluni.Eikä tässä muuta.
Nämä kirjoitukset opetti minulle pojanpoika. Epäili että olisin Suomen vanhin näissä tietokoneissa, en tiedä. Kysynkin onko muita yhtä vanhoja.