EU-kansalaiset kannattavat Ukrainan tukemista

Anonyymi-ap

HS: TUOREEN eurobarometrin tulokset EU-kansalaisten tunnoista, peloista ja turvallisuushuolista vastaavat sitä, mitä viime syksynä jo uumoiltiin. Erityisesti ruuan ja energian hinnannousu sekä huoli omasta toimeentulosta on vetänyt eurooppalaiset synkiksi. Miltei puolet kertoo, että tulot eivät tahdo riittää elämiseen.

Huoli ei yllätä, sillä Eurooppaa koettelee kolmoiskriisi: koronaviruspandemia, sota Ukrainassa ja energian hinnan noususta johtuva huima inflaatio. Synkkien tuntojen poliittiset seuraukset voivat olla monenlaisia. Moni pelkää eurooppalaisen yhtenäisyyden repeilevän, sillä vaikeina aikoina EU:ta on usein pidetty syntipukkina. Eurobarometri kuitenkin osoittaa, että asiat pannaan tärkeysjärjestykseen: eurooppalaiset kannattavat voimakkaasti Ukrainan tukemista Venäjää vastaan.

Kaksi kolmesta vastaajasta tukee EU:n toimia eli Ukrainan aseistamista ja rahoittamista sekä Venäjän-vastaisia pakotteita. Suomalaisista vastaajista peräti 83 prosenttia kannattaa Ukrainan tukitoimia vahvasti ja 12 prosenttia melko vahvasti.

VIIME VUOSI oli EU:lle mullistava. Unioni otti Ukrainan tukemisessa roolin, johon mikään yksittäinen maa ei olisi kyennyt – eikä Nato olisi pystynyt. Ukrainaa tukeva läntinen liittouma varoo, ettei sota laajenisi Ukrainasta muualle. Sodasta ei haluta Venäjän ja Naton välistä. Siksi Natosta ei ole tullut virallista toimijaa Ukrainan tukemisessa. Nato-mailla ei välttämättä edes olisi yhteistä näkemystä siitä, miten Ukrainassa pitäisi toimia.

EU ei ole sotilaallinen toimija. Se pystyi kuitenkin kokoamaan kansallisia toimia ja suoraan myös rahoittamaan Ukrainan aseistamista, vaikka unionille ei ollut koskaan tosissaan hahmoteltu tällaista roolia.

Sille, että EU tukee Ukrainaa sotilaallisesti, on eurooppalaisten tuki. Samalla unioni ottaa kantaakseen uudenlaisia riskejä. Uusi rooli sotilaallisen avun antajana ja kokoajana muuttaa unionia instituutiona.

20

140

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinäpä taas EU-vihaajille pureskeltavaa!
      He ovat aina yhtä väärässä!

      • Anonyymi

        Kivasti ne rukkaa aina kyselyt? Tulos ensin ja sit kysely!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kivasti ne rukkaa aina kyselyt? Tulos ensin ja sit kysely!

        Kun häviät, niin salaliitto, hihii!


    • Anonyymi

      Aloitus on EU ta kannattavan valtamedian
      Ja EU eliitin yhteistä hämäys propakantaa.
      EU Nato liitto Vemäjä pakoitteineen on
      tuhonnut Euroopan talouden.

      • Anonyymi

        Onko, kerro toki tarkemmin. Ei taida Pietarista löytyä kuin Putinin ohjeistukset ja vaatimukset joista lipeäminen tietää lähtöä Siperiaan tai autuaimmille aroille parvekkeen kautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko, kerro toki tarkemmin. Ei taida Pietarista löytyä kuin Putinin ohjeistukset ja vaatimukset joista lipeäminen tietää lähtöä Siperiaan tai autuaimmille aroille parvekkeen kautta.

        Juntti kuvittelee kaikkia eri mieltä olevia Venäjän trolleiksi. Oletko vajakki vai muuten vain stn tyhmä?


    • Anonyymi

      Suomalaisista vastaajista peräti 83 prosenttia kannattaa Ukrainan tukitoimia vahvasti ja 12 prosenttia melko vahvasti.
      Tekee siis 95 % kannatuksen,mikä demokratiassa on poikkeuksellista.

      EU-vihaajilla ja putleristeilla on kova työ todistaa olevansa enemmistö 5 % kannatuksella. NL/Venäjällä se kyllä onnistuisi. Siellähän yksi ääni riittää enemmistöksi.

      • Anonyymi

        Uskot ton tuloksen pöljä Eu uskovainen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskot ton tuloksen pöljä Eu uskovainen?

        EU-vihaajalta taisi jäädä peruskoulu kesken?

        Ei mielipidetiedustelun tulos mitätöidy kiistämällä,vaan asianmukaisella vastatuloksella.

        EU-vihaajat eivät hyväksy tutkittuja kansalaismieipiteitä, jotka poikkeavat heidän omista Kremlin propagandaan perustuvista valekuvitelmistaan.


    • Anonyymi

      Se on miten kysytään. Jos noin kysytään,kuka apua ei kannata.
      Pitä kysyä: Oletko valmis Ukrainan avun takia valmis tinkimään elintasostasi ja terveydenhoidosta,koulutuksesta jamuusta?

      • Anonyymi

        Ei suomalaisten tarvitse Ukrainan avun takia tinkiä mistään.
        Sehän vain parantaa asemamme länsimaiden silmissä. Ukrainan taistelu suojaa koko länttä.

        Vain putleristit ovat harmissaan,kun Venäjä ei kykene viemään avun takia kansanmurhaa loppuun. Enemmän kuolee venäläisiä kuin ukrainalaisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei suomalaisten tarvitse Ukrainan avun takia tinkiä mistään.
        Sehän vain parantaa asemamme länsimaiden silmissä. Ukrainan taistelu suojaa koko länttä.

        Vain putleristit ovat harmissaan,kun Venäjä ei kykene viemään avun takia kansanmurhaa loppuun. Enemmän kuolee venäläisiä kuin ukrainalaisia.

        Tutkijat USA:ssa ennustavat Venäjän tuhoutuvan10 vuodessa!

        Putleristien ja EU-vihaajien kannattaa ruveta tähyämäänkauemmas itään!


    • Anonyymi

      Erityisen tiukkana Venäjän suntaan on kaunis ja sanavalmis pääministerimme Sanna Marin,joka saa runsaasti julkisuutta maailmalla mm. Davosin kokouksessa.

    • Anonyymi

      Helsinkin sanomien, Naton ja Randin
      Laatimaa propakantaa eli aivopesua.
      Pedofiili Pidenisti kannattajien
      Mustan raamatun värsejä ?

    • Anonyymi

      Nyt kun saksan apulanta teollisuus on
      Tuhottu niin Hesingin sanomat ovat
      Ottaneet ylitse paskan levittämisen ?

      • Anonyymi

        Edellä olevasta voi jokainen täysijärkinen todeta,miten alhaisella älyn tasolla EU-vihaajat toimivat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Edellä olevasta voi jokainen täysijärkinen todeta,miten alhaisella älyn tasolla EU-vihaajat toimivat.

        Samoin voi todeta EU:n rivien tiivistyvän,mitä tiukemmassa paikassa ollaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samoin voi todeta EU:n rivien tiivistyvän,mitä tiukemmassa paikassa ollaan.

        Nyt rivit tiivistyvät jo raskaiden panssarivaunujen lähettämiseen Ukrainaan.


    • Anonyymi

      Vittu, mitä valhepropakandaa suollat. Kenen asialla trollailet? Et ainakaan Suomen kansalaisten fiiliksistä tiedä hevon vittua!

      • Anonyymi

        No,tutkimusten mukaan Ukrainan avun kannatus on 95 %. Yksikään varsinainen puolue ei ole ilmoittanut kannattavansa Venäjän hyökkäystä.

        Teitä uskollisia putleristeja lienee jokunen promille?
        Kiroilu ei taida isompaa porukkaa innostaa?
        Mutta jatka vain!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      132
      1563
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      143
      836
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      219
      795
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      34
      736
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      72
      728
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      717
    7. 49
      662
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      63
      588
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      77
      570
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    Aihe