Hyvä Yleisradion tekemä kooste telegramin suosituimmista sotabloggareista, heidän taustoistaan ja tilien sisällöistä.
Juttu esittelee Girkin/Strelkovin, Juri Podoljakan ja Kalastaja-Rybarin (Rybarilla on muuten englanninkielinen tilikin).
Keskivahva lukusuositus:
https://yle.fi/a/74-20011991
Juttu esittelee Girkin/Strelkovin, Juri Podoljakan ja Kalastaja-Rybarin (Rybarilla on muuten englanninkielinen tilikin).
Keskivahva lukusuositus:
https://yle.fi/a/74-20011991
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ruotsi suorittaa jälleen Itämerellä tapahtuneen vakavan onnettomuuden tietojen peittelyä. Vastikään on vahvistunut, että Ruotsin viranomaiset salasivat aikanaan autolautta Estonian onnettomuustutkinnan tärkeät faktat ja realiteetit, ja nyt Venäjä syyttää Ruotsia Itämerellä tapahtuneen Nord Stream -kaasuputkien räjähdyksiä koskevien tietojen peittelystä.
Venäjän mukaan on ”hämmästyttävää”, että Ruotsi kieltäytyy jakamasta tietoja Nord Streamin räjähdyksistä, jotka tapahtuivat Itämerellä viime syyskuussa ja aiheuttivat Venäjälle miljarditappiot, katkaisten merkittävän strategisen energiaväylän Venäjältä Keski-Eurooppaan.
”Heillä näyttää olevan jotain salattavaa, sanoi Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zacharova.
Ruotsi ei ole esittänyt mitään järkevää selitystä haluttomuudelleen jakaa räjähdyksistä tietoja Venäjän viranomaisten kanssa. Tämä huolimatta siitä, että kaasuputkien räjähdykset muodostivat ilmeisen uhan Ruotsille ja muille Itämeren rannikkovaltioille.
Maria Zacharova kuvaili ruotsalaisen yhteistyön puutetta ”rehellisesti sanottuna hämmentäväksi”:
”Tukholma selittää kieltäytymistään olla vuorovaikutuksessa Venäjän viranomaisten kanssa sanomalla, että tämä muodostaisi turvallisuusuhkan Ruotsille.”
Siis miten ja kenen toimesta, on täysin pimennossa. Ruotsin syyttäjänvirasto on ilmoittanut Venäjälle, että viranomainen ei ole kiinnostunut kokoamaan yhteistä tutkintaryhmää tutkimaan Venäjän omistamien miljardien arvoisten kaasuputkien vaurioita.
”Pidämme itseämme osapuolena aineellisen vahingon takia, puhumattakaan valtavista kustannuksista”, Maria Zacharova sanoo. ”Meillä on oikeus saada tarvittavat tiedot ja esittää kysymyksiä sekä vaatia niihin vastauksia. Meidän on varmistettava, että tämä ei toistu tulevaisuudessa”, hän jatkoi.
Ruotsi tutkii tapausta turvallisuuspoliisin ja kansallisen turvallisuusyksikön syyttäjien johdolla. Myös yritys Nord Stream AB tutkii vuotoja muun muassa Venäjän, Tanskan ja Saksan tutkijoiden avustuksella.
Toistaiseksi on virallisesti vahvistamatta, kuka on ”sabotaasin” takana, josta on esitetty laajasti aineistoa, joka viittaa suoraan NATO-maiden osallisuuteen hyökkäyksessä, joka voidaan luokitella valtioterrorismiksi Venäjää vastaan. Samaan aikaan mitään materiaalia ja todisteita ei ole esitetty, että Moskova olisi osallinen omien kaasuputkiensa räjäyttämisiin, kuten lännessä on väitetty.
Ja paskat taas kerran Tiltuilla mielikuvitus laukkaa jossain kaukaisessa ihan omassa todellisuudessaan.
Lähtökohtahan on että tämä on yksi agressiivisen venäjän lukuisista harkitsemattomista teoista ja teerorista joita se on tehtaillut viimeisen vuoden todennäköisesti Putinin tunnekuohussa taas tehty lyhytnäköinen raivonpurkaus .
Se että Ruotsi tutkii nyt syyttämättä ketään ennen kuin on tarpeeksi todisteita on vain länsimainen tapa toimia ketään ei syytetä virallisesti mistään jos ei pystytä asiaa todistamaan tämä asia on se joka harhauttaa ja laittaa Tiltun mielikuvituksen lentoon koska Tiltun kotimaassa epäilty on saanut jo tuomion ja istuu yleensä vankilassa jo ennen kuin rikosta on edes tapahtunut.
Voi olla että tapauksesta ei saada koskaan tarpeeksi todisteita ja asia jää avonaiseksi eikä ketään syytetä ...
Älä ole naurettava, miksi Venäjää ei otettu mukaan tutkintaan?
Venäjän tiedoittaja Maria tuuttaa Venäjän propagandaa. Mitään tutuuteen viittaavaa ei tuolla hutsulta ole kuultu.
Onhan se outoa jos itse rikollinen otetaan selvittämään tekemiään rikoksia. Viittaan tuohon putken räjäytykseen.