Tietokone vastaan päihde

Anonyymi-ap

Työkalua jolla vakuuttaa elämänsä uudestaan
että alkaa innostua uusista hankkeista

kääntäisi ajattelunsa uudeksi
että uskoisi jälleen ympäristöön

tietokone tai päihde
kumpi auttaa

silmät vastaan keuhkot tai hermot

puhdas ajattelu vastaan syvä intuitio

ilmaisuus vastaan maksullisuus

tieto vastaan tunne

molemmissa vähän sekaisin

3

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monet ovat rankan juomisen lopettamisenkin jälkeen epäselviä!

    • Katsotaanpa...

      1. Tietokone. Jotkut kutsuisivat minua jopa nettiriippuvaiseksi mutta eikö joka ihminen modernissa maailmassa asuva ole sitä jonkin asteisesti? Vaikka yhteyttä ei olisi itsellä niin silti tarvitaan asiat hoitamaan joku sellainen jolla on. Päihteet eivät ole viehättäneet koskaan, haluan pitää pääni selvänä.

      2. Keuhkot tai hermot. Pystyisin kyllä elämään ilman näköä mutta en kahta edellistä. Ja yhä kuuntelemaan musiikkia joka on minulle todella tärkeää. Ehkä sokeus olisi jopa jollakin tavalla valaiseva kokemus.

      3. Tämä on vaikea. Puhdasta ajattelua tarvitaan aina mutta toisaalta se joka väittää olevansa kaikkitietävä vaikuttaa minusta ylimieliseltä. Ja siellä missä valveutunut ajattelu on eksyksissä alitajuinen vaisto voi ohjata oikeaan suuntaan. Sekin oppii mutta eri tavalla.

      4. Totuus nyt vain on se että juuri mikään ei ole ilmaista, rahassa mitattuna tai muutenkaan. Tämä oli siis helpompi vastaus.

      5. Taaskin vaikea. Tunne tekee elämästä elämisen arvoista mutta siitäkin voi päihtyä. Silloin tieto auttaa pitämään pään kylmänä jotta sydän ei särje pidempään kuin on tarpeellista. Toisaalta pelkkä kylmä järki voi joskus aiheuttaa sen että jotakin hienoa menee ohitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      74
      3328
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      94
      3102
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      178
      3045
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      142
      2482
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      45
      2400
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      206
      2227
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      55
      2177
    8. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      13
      2041
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      39
      1760
    10. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      402
      1719
    Aihe