Tietokone vastaan päihde

Anonyymi-ap

Työkalua jolla vakuuttaa elämänsä uudestaan
että alkaa innostua uusista hankkeista

kääntäisi ajattelunsa uudeksi
että uskoisi jälleen ympäristöön

tietokone tai päihde
kumpi auttaa

silmät vastaan keuhkot tai hermot

puhdas ajattelu vastaan syvä intuitio

ilmaisuus vastaan maksullisuus

tieto vastaan tunne

molemmissa vähän sekaisin

3

274

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monet ovat rankan juomisen lopettamisenkin jälkeen epäselviä!

    • Katsotaanpa...

      1. Tietokone. Jotkut kutsuisivat minua jopa nettiriippuvaiseksi mutta eikö joka ihminen modernissa maailmassa asuva ole sitä jonkin asteisesti? Vaikka yhteyttä ei olisi itsellä niin silti tarvitaan asiat hoitamaan joku sellainen jolla on. Päihteet eivät ole viehättäneet koskaan, haluan pitää pääni selvänä.

      2. Keuhkot tai hermot. Pystyisin kyllä elämään ilman näköä mutta en kahta edellistä. Ja yhä kuuntelemaan musiikkia joka on minulle todella tärkeää. Ehkä sokeus olisi jopa jollakin tavalla valaiseva kokemus.

      3. Tämä on vaikea. Puhdasta ajattelua tarvitaan aina mutta toisaalta se joka väittää olevansa kaikkitietävä vaikuttaa minusta ylimieliseltä. Ja siellä missä valveutunut ajattelu on eksyksissä alitajuinen vaisto voi ohjata oikeaan suuntaan. Sekin oppii mutta eri tavalla.

      4. Totuus nyt vain on se että juuri mikään ei ole ilmaista, rahassa mitattuna tai muutenkaan. Tämä oli siis helpompi vastaus.

      5. Taaskin vaikea. Tunne tekee elämästä elämisen arvoista mutta siitäkin voi päihtyä. Silloin tieto auttaa pitämään pään kylmänä jotta sydän ei särje pidempään kuin on tarpeellista. Toisaalta pelkkä kylmä järki voi joskus aiheuttaa sen että jotakin hienoa menee ohitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2007
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      651
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      531
    Aihe