Miljoonat ja taas miljoonat uskonnäkemykset=(

Nyyh=(

ovat saaneet mut aivan sekaisin=( jokaisella on oma näkemys asiasta? miksei enää tapahdu mitään sellaista mitä oli Apostolien aikaan? miksi nykyään on uskonelämä niin vaikeaa???? ei tästä tule mitään? keneltäkään ei voi kysyä mitään kun toinen vastaa toista ja toinen toista! keneltä minä saan ne oikeat uskonneuvot..en osaa tulkita Raamattuakaan=( olenkohan ees tullut uskoon=(? olen halunnut tulla mutten sitten kai ole=( onko mut valittu helvettiin?=(

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lopeta

      Yhä itsesäälissä vai?

      Jumala auttaa Sua ja johdattaa eteenpäin. Tekemäsi kysymykset ja huomiot olivat muuten varteenotettavia. Pärjäile. Ja pyydä apua Jeesukselta.

    • kyseisten uskovien omia, henkilökohtaisia, näkemyksiä. Sinun tulisi pikkuhiljaa löytää juuri ikioma näkemyksesi, jonka varassa elää, niin ettet olisi heiteltävissä "kaiken maailman opintuulissa". -- Maailma ja aika on tänään toinen kuin oli siinä antiikin aikaisessa välimerellisessä maailmassa, josta Apostolien teot kertovat. Apostolien teot ovat kirjoitetut tuon ajan ihmisille heidän ympäristössään ja elämäntilanteessaan: ei niitä voi suoraan siirtää meidän aikaamme. --- Yritä turvautua uskon kysymyksissä niihin ihmisiin jotka tunnet ja joihin luotat. Mikäli olet kasvanut jonkun tietyn seurakunnan tai kirkkokunnan piirissä, saattaisi olla hyväksi että yrität pitäytyä tuon yhteisön opetuksissa ja uskonkäsityksissä ettei tulisi niin paljon outoja ja hämmentäviä asioita vastaan. --- Usko on pikemminkin hiljaista luottamusta kuin mikään erinomaisen mahtava tunnetila. Usko ei synny omien ponnistelujen, ei pinnistelyn tai väkisin ponnistelun kautta. Se on kuin vehnän jyvä, joka itääkseen ja satoa tuottavaksi viljaksi kasvaakseen ja kypsyäkseen vaatii oman aikansa. Ei sen kasvu tapahdu yhdessä hetkessä. --- Helvettiin meistä ei ole ketään valittu.

      • pok

        ...saa olla ihan tavallinen armonkerjäläinen.
        Vapahtajan saa vastaanottaa henkilökohtaisesti,
        se ei voi tapahtua kenenkään toisen toimesta.


    • stb

      "NainSeVaanOn"! Ei kukaan sinua taalla usko, olet trolli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2390
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2303
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      36
      1716
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1668
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      27
      1049
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe