Varoituksen sana sopretty.fi:stä! Juttelin ystäväni kanssa hamam-pyyhkeistä ja -kylpytakeista aikeissani hankkia sellaiset syntymäpäivälahjaksi tyttärelleni (hän tykkää käydä uimahallissa ja tarvitsee pieneen tilaan menevät pyyhkeen ja kylpytakin) ja ystäväni kertoi kurjasta kokemuksestaan sopretty.fi -verkkokaupan kanssa. Halusin varoittaa muitakin, ettei kenellekään käy samoin ja ärsyttää niin paljon toisen puolesta, etten voi olla vaiti.
Hamam-pyyhkeet ovat heillä kuulemma hyviä, mutta kylpytakkien koot ovat harhaanjohtavia. Sanovat sivuillaan, että valitse kokoa isompi kuin normaalisti, muttei tämä todellakaan pidä paikkaansa. Pikemminkin kaksi kokoa isompi eli jos olet yhtään isompi kuin XL-kokoinen, ei kannata tilata tuolta kylpytakkia, kun max. koko on 3XL. Vyöt ovat myös kuulemma onnettomia nysiä, aivan liian lyhyitä. Vyön mittaa ei ilmoiteta sivuilla eikä tuotekuvasta saa kunnon käsitystä vyön sopivuudesta. Ystäväni joutuu käyttämään väljempiä vaatteita, kun raskauden myötä tullut vatsalihasten erkauma vaatii lisäväljyyttä vyötäröön ja hän ei ole saanut sitä lihaskuntoharjoituksin hoidettua riittävästi eikä tk-lääkäreitä kiinnosta enempää tutkia asiaa eikä auttaa. Yksityiselle ei ole varaa mennä, jotta pääsisi leikkaushoitoon. Siksi on erityisen törkeää, että on tällaisia puljuja, jotka myyvät kallista p*skaa harhaanjohtavin tiedoin fyysisestä haitasta kärsivälle ihmiselle.
Ystäväni tilasi tuolta mitoitusohjeiden mukaan ja joutui pettymään pahasti. Hän ehti pestä kylpytakin hienopesulla ja ajatteli, että josko se siitä asettuu, jahka sen kuidut ovat saaneet imeä kosteutta. Nyt toki takkia ei voi enää palauttaa ja hän myöntää, että siinä tuli tehtyä moka. Hän harmitteli, että ei tullut yhtään ajateltua. Mielestäni tässä kyllä ei ole syy pelkästään hänessä.
Ehkä ei tosiaan olisi jälkikäteen ajatellen kannattanut pestä takkia vaan yrittää palauttaa se kuiviltaan sovitettuna. Tosin heillä taisi hänen mukaansa olla sivuillaan ehto, että takin pitää olla käyttämätön ja pakkauksessa, mutta mistä sen voi sitten tietää, sopiiko takki, jos ei saisi avata pakkausta ja sovittaakaan? Onko sovittaminen käyttöä? Lisäksi palautukset maksavat, mikä on ihan käsittämätöntä etämyynnissä. Asiallinen yritys ei toimi noin, että ei saa edes pakkausta avata sovittaakseen ja vielä joudut palautuksestakin maksamaan.
Ystävälleni kerrottiin lisäksi reklamaatioon vastauksena, että takki voi kutistua 5-10 % pesussa, mutta tuotekuvauksen kohdalla luki vain, että takki voi kutistua "hieman". Hänen eikä minunkaan mielestäni jopa 10 % ole "hieman" ja etenkin, jos takin pesee max. 30 asteessa, kuten sivuillakin ohjeistetaan ensimmäisestä pesusta. Huonosta laadustahan tuo kertoo kyseisen takin kohdalla.
Hän antoi tästä ihme mitoittelusta ja tuotekuvauksista soprettylle asiallista palautetta, mutta asiakaspalvelusta jäi hänelle ylimielinen kuva. Tarjosivat jotain pientä hyvitystä (käsipyyhe?) seuraavan tilauksen yhteydessä, mutta hän toivoi sähköpostitse yritykseltä, että saisi luvatun pienen hyvityksen postitse maksutta ilman, että tarvitsisi erikseen taas tilata jotain. Mitään ei kuulunut enää yrityksestä sen jälkeen. Onneksi hamam-pyyhkeitä myyvät muutkin, ei kyllä hänen kokemuksensa jälkeen minuakaan kiinnosta tilata enää syntymäpäivälahjaa tyttärelleni tuolta.
Mikä tuo tuollainen yritys on, joka ei ota edes kritiikkiä vastaan, vaan menee heti puolustuskannalle? Kun he saivat ystävältäni palautteen vyön lyhyydestä, tuli vain ylimielinen "meille ei ole tullut yhtään palautetta vyön pituudesta". Todella törkeää touhua.
sopretty.fi kokemuksia (hamam-tuotteet)
1
2184
Vastaukset
- Anonyymi
Itse tilasin samasta verkkokaupasta kylpytakin ja sovitin sitä ja koska oli pieni lähetin vain tuotteen takaisin samassa pakkauksessa. Vaihto isompaan ja eriväriseenkin onnistui. Mitat oli kyllä selkeästi ilmoitettu, en kyllä ole huomannut missään kaupassa että vyön pituus ilmoitettaisiin. Ei kai mikään kauppa ota pestyä tuotetta takaisin.
Siksi kannattaa sovittaa netistä tilatut tuotteet. Käyttöehdot kannattaa lukea ennen tilausta. Maksullinen palautus asiakkaalle on nykyään monessakin kaupassa. Toiseksi, uuden tuotteen lähetyksestä en maksanut mitään. Itse olen kyllä tyytyväinen kaupan tuotteseen ja palveluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672475Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1842152Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.472083Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1211973Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331825Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1901534Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2161452Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261255Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171171En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.91022