https://yle.fi/a/74-20013302
Puolalaisia vartenko meidän kansalliset maataloustuet menee? Mitä sanoo persut, onko tämä oikein?
Puolassa suomalainen kurkku halpaa
13
120
Vastaukset
- Anonyymi
Kai on kauppiaissa aika vähän perussuomalaisia.Tosin ei kai paljoa demareitakaan.
- Anonyymi
Kylläpä nyt sotketaan asioita eikä ymmärretä asioista yhtään mitään ....
- Anonyymi
Juu, Yle sit viel kiusallaan kertoo siitä🙈
- Anonyymi
Puolassa kukaan ei osta Närpiön paskanmakuisia kurkkuja, siksi halpoja. Suomessakaan kukaan ei osta enää kalliita Närpiön paskanmakuisia kurkkuja.
- Anonyymi
Toimittajaksi pääsyvaatimus älyvajeisuus ja ymmärrysrajoitteisuus?
Verrataan PUOLAN KAPPALEHINTAA ja SUOMEN KILOHINTAA.
Onhan eroa Puolan hyväksi mutta jotain johdonmukaisuutta toivon. - Anonyymi
Verovaroilla kustannettu maataloustuki tuottaa Suomelle kallista ruokaa. Nyt ylijäämä mitä Suomalaisilla ei ole varaa ostaa viedään Puolaan ja Baltiaan.
- Anonyymi
Maatalous tuottaa tuettuna sen hintaista ruokaa että sitä juuri ja juuri pystytään ostamaan. Kauppa rosvoaa tuon erotuksen ja ainut konsti saada edes jotakin takaisin miljardien EU jäsenmaksuista on maataloustuet.
Pelkän ulkolaisen, tuetun ruoan varaan ei varmasti voida heittäytyä koska mitään takeita siitä että sitä saadaan ei ole. Jos sitä saisikin aina, rahat pitää löytyä jostakin, ainut vaihtoehto on vientitulot, muuten ei ole millä ostaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maatalous tuottaa tuettuna sen hintaista ruokaa että sitä juuri ja juuri pystytään ostamaan. Kauppa rosvoaa tuon erotuksen ja ainut konsti saada edes jotakin takaisin miljardien EU jäsenmaksuista on maataloustuet.
Pelkän ulkolaisen, tuetun ruoan varaan ei varmasti voida heittäytyä koska mitään takeita siitä että sitä saadaan ei ole. Jos sitä saisikin aina, rahat pitää löytyä jostakin, ainut vaihtoehto on vientitulot, muuten ei ole millä ostaa.Onko kurkkuakin viety Puolaan siis velkaisen valtiomme subventoimana?
Samainen kurkku maksaa täällä jopa 2 euroa kpl, tietenkin koosta riippuen kun kappalehintaan en ole huomannut myytävän vaan liki 6 euroa kg. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kurkkuakin viety Puolaan siis velkaisen valtiomme subventoimana?
Samainen kurkku maksaa täällä jopa 2 euroa kpl, tietenkin koosta riippuen kun kappalehintaan en ole huomannut myytävän vaan liki 6 euroa kg.Saattaa olla, Suomi on nykyään varsin suomalaisvastainen maa, jonka kansalaisia valtio, kauppa, energia-ja sähköteollisuus saa ryöstää ilman mitään rajoituksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa olla, Suomi on nykyään varsin suomalaisvastainen maa, jonka kansalaisia valtio, kauppa, energia-ja sähköteollisuus saa ryöstää ilman mitään rajoituksia.
Ja varsinkin punavihreät, jotka ei tuota yhtään mitään, mutta elävät kuin siatpellossa.
- Anonyymi
Kaikki ruoka pystyttäis ostamaa tuki rahoilla ulkomailta ja jäisi vielä rahaa juu tiedän varmuus varastot varmuusvarastot mitenköhän sekin toimisi oikeesti onko jotain Varmuusvarasto viljelijöitä
- Anonyymi
Puolan kaupoissa on pienemmät katteet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121639
- 1051185
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381071- 49969
- 128857
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni50854Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240838Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178719Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55699