https://yle.fi/a/74-20013302
Puolalaisia vartenko meidän kansalliset maataloustuet menee? Mitä sanoo persut, onko tämä oikein?
Puolassa suomalainen kurkku halpaa
13
119
Vastaukset
- Anonyymi
Kai on kauppiaissa aika vähän perussuomalaisia.Tosin ei kai paljoa demareitakaan.
- Anonyymi
Kylläpä nyt sotketaan asioita eikä ymmärretä asioista yhtään mitään ....
- Anonyymi
Juu, Yle sit viel kiusallaan kertoo siitä🙈
- Anonyymi
Puolassa kukaan ei osta Närpiön paskanmakuisia kurkkuja, siksi halpoja. Suomessakaan kukaan ei osta enää kalliita Närpiön paskanmakuisia kurkkuja.
- Anonyymi
Toimittajaksi pääsyvaatimus älyvajeisuus ja ymmärrysrajoitteisuus?
Verrataan PUOLAN KAPPALEHINTAA ja SUOMEN KILOHINTAA.
Onhan eroa Puolan hyväksi mutta jotain johdonmukaisuutta toivon. - Anonyymi
Verovaroilla kustannettu maataloustuki tuottaa Suomelle kallista ruokaa. Nyt ylijäämä mitä Suomalaisilla ei ole varaa ostaa viedään Puolaan ja Baltiaan.
- Anonyymi
Maatalous tuottaa tuettuna sen hintaista ruokaa että sitä juuri ja juuri pystytään ostamaan. Kauppa rosvoaa tuon erotuksen ja ainut konsti saada edes jotakin takaisin miljardien EU jäsenmaksuista on maataloustuet.
Pelkän ulkolaisen, tuetun ruoan varaan ei varmasti voida heittäytyä koska mitään takeita siitä että sitä saadaan ei ole. Jos sitä saisikin aina, rahat pitää löytyä jostakin, ainut vaihtoehto on vientitulot, muuten ei ole millä ostaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maatalous tuottaa tuettuna sen hintaista ruokaa että sitä juuri ja juuri pystytään ostamaan. Kauppa rosvoaa tuon erotuksen ja ainut konsti saada edes jotakin takaisin miljardien EU jäsenmaksuista on maataloustuet.
Pelkän ulkolaisen, tuetun ruoan varaan ei varmasti voida heittäytyä koska mitään takeita siitä että sitä saadaan ei ole. Jos sitä saisikin aina, rahat pitää löytyä jostakin, ainut vaihtoehto on vientitulot, muuten ei ole millä ostaa.Onko kurkkuakin viety Puolaan siis velkaisen valtiomme subventoimana?
Samainen kurkku maksaa täällä jopa 2 euroa kpl, tietenkin koosta riippuen kun kappalehintaan en ole huomannut myytävän vaan liki 6 euroa kg. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kurkkuakin viety Puolaan siis velkaisen valtiomme subventoimana?
Samainen kurkku maksaa täällä jopa 2 euroa kpl, tietenkin koosta riippuen kun kappalehintaan en ole huomannut myytävän vaan liki 6 euroa kg.Saattaa olla, Suomi on nykyään varsin suomalaisvastainen maa, jonka kansalaisia valtio, kauppa, energia-ja sähköteollisuus saa ryöstää ilman mitään rajoituksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa olla, Suomi on nykyään varsin suomalaisvastainen maa, jonka kansalaisia valtio, kauppa, energia-ja sähköteollisuus saa ryöstää ilman mitään rajoituksia.
Ja varsinkin punavihreät, jotka ei tuota yhtään mitään, mutta elävät kuin siatpellossa.
- Anonyymi
Kaikki ruoka pystyttäis ostamaa tuki rahoilla ulkomailta ja jäisi vielä rahaa juu tiedän varmuus varastot varmuusvarastot mitenköhän sekin toimisi oikeesti onko jotain Varmuusvarasto viljelijöitä
- Anonyymi
Puolan kaupoissa on pienemmät katteet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3171737Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751264Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831257- 1331136
- 68853
- 48823
- 80813
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro117777- 48770
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60716