https://yle.fi/a/74-20013302
Puolalaisia vartenko meidän kansalliset maataloustuet menee? Mitä sanoo persut, onko tämä oikein?
Puolassa suomalainen kurkku halpaa
13
113
Vastaukset
- Anonyymi
Kai on kauppiaissa aika vähän perussuomalaisia.Tosin ei kai paljoa demareitakaan.
- Anonyymi
Kylläpä nyt sotketaan asioita eikä ymmärretä asioista yhtään mitään ....
- Anonyymi
Juu, Yle sit viel kiusallaan kertoo siitä🙈
- Anonyymi
Puolassa kukaan ei osta Närpiön paskanmakuisia kurkkuja, siksi halpoja. Suomessakaan kukaan ei osta enää kalliita Närpiön paskanmakuisia kurkkuja.
- Anonyymi
Toimittajaksi pääsyvaatimus älyvajeisuus ja ymmärrysrajoitteisuus?
Verrataan PUOLAN KAPPALEHINTAA ja SUOMEN KILOHINTAA.
Onhan eroa Puolan hyväksi mutta jotain johdonmukaisuutta toivon. - Anonyymi
Verovaroilla kustannettu maataloustuki tuottaa Suomelle kallista ruokaa. Nyt ylijäämä mitä Suomalaisilla ei ole varaa ostaa viedään Puolaan ja Baltiaan.
- Anonyymi
Maatalous tuottaa tuettuna sen hintaista ruokaa että sitä juuri ja juuri pystytään ostamaan. Kauppa rosvoaa tuon erotuksen ja ainut konsti saada edes jotakin takaisin miljardien EU jäsenmaksuista on maataloustuet.
Pelkän ulkolaisen, tuetun ruoan varaan ei varmasti voida heittäytyä koska mitään takeita siitä että sitä saadaan ei ole. Jos sitä saisikin aina, rahat pitää löytyä jostakin, ainut vaihtoehto on vientitulot, muuten ei ole millä ostaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maatalous tuottaa tuettuna sen hintaista ruokaa että sitä juuri ja juuri pystytään ostamaan. Kauppa rosvoaa tuon erotuksen ja ainut konsti saada edes jotakin takaisin miljardien EU jäsenmaksuista on maataloustuet.
Pelkän ulkolaisen, tuetun ruoan varaan ei varmasti voida heittäytyä koska mitään takeita siitä että sitä saadaan ei ole. Jos sitä saisikin aina, rahat pitää löytyä jostakin, ainut vaihtoehto on vientitulot, muuten ei ole millä ostaa.Onko kurkkuakin viety Puolaan siis velkaisen valtiomme subventoimana?
Samainen kurkku maksaa täällä jopa 2 euroa kpl, tietenkin koosta riippuen kun kappalehintaan en ole huomannut myytävän vaan liki 6 euroa kg. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kurkkuakin viety Puolaan siis velkaisen valtiomme subventoimana?
Samainen kurkku maksaa täällä jopa 2 euroa kpl, tietenkin koosta riippuen kun kappalehintaan en ole huomannut myytävän vaan liki 6 euroa kg.Saattaa olla, Suomi on nykyään varsin suomalaisvastainen maa, jonka kansalaisia valtio, kauppa, energia-ja sähköteollisuus saa ryöstää ilman mitään rajoituksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa olla, Suomi on nykyään varsin suomalaisvastainen maa, jonka kansalaisia valtio, kauppa, energia-ja sähköteollisuus saa ryöstää ilman mitään rajoituksia.
Ja varsinkin punavihreät, jotka ei tuota yhtään mitään, mutta elävät kuin siatpellossa.
- Anonyymi
Kaikki ruoka pystyttäis ostamaa tuki rahoilla ulkomailta ja jäisi vielä rahaa juu tiedän varmuus varastot varmuusvarastot mitenköhän sekin toimisi oikeesti onko jotain Varmuusvarasto viljelijöitä
- Anonyymi
Puolan kaupoissa on pienemmät katteet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561232
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.941226Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171060- 18925
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45813Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114794Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64742- 14730
- 38629
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72613