"Suomalaisten luottamus YLEen kasvanut"

Uutisoi YLE: https://yle.fi/a/74-20013488

Joillekin tämä on eittämättä päivän vitsi.
24145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kannatan Yleä.

Äänestä
  • Minä kannatan vasten tahtoani! Ylevero on riistoa!

    1Äänestä

  • Minä kannatan totuutta.

    Äänestä

  • 🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

    🍒 ­N­­y­­­m­­f­­­o­­­m­­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17710895r

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Uskomatonta! Kehtaa kehua itseään. Lopettahan tuo olisi jo aikapäiviä pitänyt.

Pelkkää sonnansyöttöä epäoikeudenmukaisella järjettömällä pakkoverolla, vaikka roskaa ei katsoisikaan.

Missä muussa maassa on nimenomaan PAKKOVEROLLA PAKOSTI RAHOITETTU media? Siis PAKKOVEROLLA, ei millään katselumaksulla.

Onko missään muussa kuin tässä todella vttumaisessa hölmölässä?

Äänestä
  • Valehtelee ja sitten tekee itsestään luottamuskyselyä. Eikös takavuosina Ylen mukaan 97 % luottanut Ylen uutisointiin?
    Notkahtiko se jossain vaiheessa vai joko se on 99,9 %?

    Äänestä

Hyvin on suomalaiset aivopesty! 🤣

1Äänestä
  • Suomalaiset on suurelta osin tyhmiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Suomalaiset on suurelta osin tyhmiä.

    Yksinkertaista kansaa on helppo jymäyttää, en viitsi enää katsoa sitä tyhjää syötettyä länkytystä. Suljen television, kun "uutiset"alkaa.
    Haen tietoni ympäri maailman uutiskanavilta.

    Äänestä

  • Gallup on varmaan tehty vihreiden ja sdp puoluetoimistoiden edessä . Myös yliopiston ta ylen kahvilassa ?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Suomalaiset on suurelta osin tyhmiä.

    << Suomalaiset on suurelta osin tyhmiä. >>

    Ei sentään. Sinä olet vähemmistössä.

    Tosiaan, netin huuhaablogeihin luottavat ihmiset ovat tyhmiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Yksinkertaista kansaa on helppo jymäyttää, en viitsi enää katsoa sitä tyhjää syötettyä länkytystä. Suljen television, kun "uutiset"alkaa.
    Haen tietoni ympäri maailman uutiskanavilta.

    << Suljen television, kun "uutiset"alkaa.
    Haen tietoni ympäri maailman uutiskanavilta. >>

    Mutta uutisoiko muka maailmalla sitten taas uutiskanavat (siis oikeat journalistisesti korkeatasoiset) jotenkin päinvastaista kuin YLE ?

    Niin, kyllä sitä luotettavuutta voidaan mitata myös sillä, että kansainväliset uutistoimistot uutisoivat hyvin samalla tavalla kuin vaikka YLE. Ja tietysti se lisää luotettavuutta, ettei noita YLEn uutisia ole vääräksikään pystytty todistamaan.

    Äänestä

YLE:vero pois. Tehköön Yleisradio sen jälkeen, mihin resurssit riittävät.

Äänestä
  • Niinpä! Niinhän kaikki muutkin toimijat toimii.
    Ja tämä ylen porukka ei edes suostu julkaisemaan miten tuon mielettömän rahapotin käyttävät. Eikö se pitäisi olla rahoittajille julkista tietoa?

    Äänestä

  • Tietysti juuri tuo taloudellinen riippumattomuus kaupallisista toimijoista tekee YLEstä luotettavamman. Mediakenttä on siis kohtalaisen hyvä Suomessa kun on yksi riippumaton toimija ja useampia lukija/mainosrahoitteisia mediataloja.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Tietysti juuri tuo taloudellinen riippumattomuus kaupallisista toimijoista tekee YLEstä luotettavamman. Mediakenttä on siis kohtalaisen hyvä Suomessa kun on yksi riippumaton toimija ja useampia lukija/mainosrahoitteisia mediataloja.

    Suomalaisten luottamuspulasta Yleen saa mututuntuman jo yhdellä www-osoitteella

    https://ylefinland.wordpress.com/yleton-suomi

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Tietysti juuri tuo taloudellinen riippumattomuus kaupallisista toimijoista tekee YLEstä luotettavamman. Mediakenttä on siis kohtalaisen hyvä Suomessa kun on yksi riippumaton toimija ja useampia lukija/mainosrahoitteisia mediataloja.

    Yle selvästikään ole riippumaton.
    Yle edustaa räikeän vihervasemmistolaista propagandaa.
    Propaganda on taitavasti leivottu ohjelmatuotantoon, sen käsittelemiin aiheisiin ja tarkoin harkittuihin vihervasemmistolaista sanomaa tukeviin sanamuotoihin.

    Myös Ylen käyttämät panelistit ja muut asiantuntijat on pitkälti valittu Ylen vihervasemmistolaista toimituskuntaa miellyttävistä piireistä.

    Haaviston naama onkin ollut hyvin näkyvillä, hän on Vihreiden presidenttiehdokas, niin hullua kuin se onkin.

    Äänestä

Luotan että YLE valehtelee aina

Äänestä

Vitsihän se on, mutta hieman karvas sellainen. Suurin osa ihmisistä ei halua puolueettomia uutisia, vaan omaan näkemykseensä sopivia uutisia. Totta kai kyselyssä ihmiset luottavat (omasta mielestään) oikeita uutisia välittävään tahoon. Psykologeilla on joku hieno termikin tälle, todellisuusharha tai jotain sinne päin.

Monipuolisempia uutisia löytyy vaikkapa:

https://www.theguardian.com/uk
https://tvl.fr

TheGuardiania voi lukea useiden kirjastojen tunnuksilla palvelusta:

https://www.pressreader.com

Äänestä
  • << Vitsihän se on, mutta hieman karvas sellainen. Suurin osa ihmisistä ei halua puolueettomia uutisia, vaan omaan näkemykseensä sopivia uutisia. Totta kai kyselyssä ihmiset luottavat (omasta mielestään) oikeita uutisia välittävään tahoon. >>

    Heh, tyypillisesti tällaista kirjoittaa kuitenkin ihminen, joka sitten taas luottaa huuhaablogien tarkastamattomiin, todisteettomiin ja epäjournalistisiin sepitelmiin. Sitten he julistavat, ettei vahvistusharha koske ollenkaan heitä vaan niitä kaikkia muita, jotka luottavat tarkistettuun ja todisteelliseen tietoon.

    Ei sillä, että YLE tietenkään olisi mikään täysin aukoton, mutta erittäin luotettavahan tuo on.

    Äänestä

Yle on patologisen valehtelun ammattilainen. Tuokin uutisankka muka Ylen kasvaneesta luottamuksesta oli suunnattu alle 7 vuotiaille

Äänestä

Tuokin uutinen on ankka. Vitsikäs Hesari ja YLE

Äänestä

Yle on selvästi vihervasemmistolaista arvomaailmaa ajava media.
Mielestäni Ylen toimintaa säätelevässä laissa sanotaan, että sen tulee tuottaa ja jakaa tasapuolisestu ohjelmiaan.
Esimerkiksi uutiset ja ajankohtaisohjelmat eivät käsittele Vihreiden tekemien toimien haittavaikutuksia meille suomalaisille.
Kritiikitöntä ilmastonmuutos sitä ja tätä sanomaa tulee aamusta iltaan, joka päivä.
Vihreiden arvojen mukaisesti väritettyjä puolitotuuksia tulee vähintäänkin riittävästi, mutta missä on toisinajattelevien ihmisten totuudet?
Niitä ei näy kuin korkeintaan sen minimin että voidaan sanoa niitäkin esitetyn.
Sitä kysyttäessä saattaa mennä pakko-Ylevero sivu suun.

Äänestä

ja paskat on kasvanut !!!!!!!!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Uutisoi YLE: https://yle.fi/a/74-20013488

Joillekin tämä on eittämättä päivän vitsi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu