Kristittyjen vainot lisääntyivät 2022

Maailmalla tapettiin yli 50.000 kristittyä vuonna 2022.
Surkein tilanne on Pohjous- Koreassa. Huono tilanne on myös Saharan eteläpuolisilla alueilla.
Kuinkahan monta noista yli 50.000 martyyrista oli Jehovan todistajia?
15123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jehovan todistajat eivät ole kristittyjä. Tähän on niin monta perustetta, että en edes tiedä mistä pitäisi aloittaa.

Äänestä
  • Jehovan todistajien mukaan Saatana vainoaa tässä omiaan, väärän uskonnon edustajia. On se perkele.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Jehovan todistajien mukaan Saatana vainoaa tässä omiaan, väärän uskonnon edustajia. On se perkele.

    No, johan heillä on selitykset!

    Äänestä

En ymmärrä oikein näitä vainoajia. Toisen usko aiheuttaa se että vihataan ja tapetaan? Logiikka?

Äänestä
  • Kyse lienee osaltaan ihmislajille tyypillisestä ennakkoluulosta kaikkea erilaista kohtaan, mutta usein myös kyynisestä vallankäytöstä. Toisella tavalla uskovat ovat kilpailijoita, uhka uskonnollisille johtajille.

    Vartiotorni-seura joutuu opettamaan todistajat vihaamaan "luopioita", koska menettäisi uskontobisneksensä, jos todistajat alkaisivat olla tekemisissä entisten jäsenten kanssa, tutkisivat kritiikkiä ja huomaisivat, millaiseen uskontoon oikeastaan ovatkaan liittyneet.

    Äänestä

Yli 50000 ?
Ei nyt sentään.
Oikea luku on 5621.
Hyökkäyksiä kirkkoihin tai muihin rakennuksiin 2110.
Joukossa muutama valtakunnansali tapaus.
Vangittuina kristittyjä ilman kunnollista oikeuskäsittelyä 4542. Joukossa kait joitain JT:a.
5259 kristittyä siepattiin.
Noin 360.000.000 kristittyä kokee vainoa ainakin jossain määrin.
Tarkoittaa sitä, että joka seitsämäs kristitty kokee vainoa.
Pahimmat vainomaat ovat: Pohjois- Korea, Eritrea, Libya, Sudan, Nigeria, Iran, Jemen, Somalia, Iran, Qatar, Afganistan, Pakistan ja Intia.

Lähde: Open Doors Finland ry

Äänestä

Mitä kristittyjen vainoihin "kyseenalaisissa" Vanhan Testamentin kaltaisissa maissa tulee, niin se itse toimi vastaavalla tai pahemmallakin tavalla omassa menneisyydessään viedessään vainolla, sorrolla, ryöstöllä, valloittamisella ja miekalla pakkokäännytystään.

"Ristiretket (lat. expeditio cruciata) olivat paavin hyväksymiä, uskonnon avulla perusteltuja sotaretkiä, joita tehtiin keskiajalla."

- https://fi.wikipedia.org/wiki/Ristiretket

Sanoisin, että maailma olisi ollut ja olisi parempi paikka ilman ihmistekoisiin jumaluuksiin pultattuja ihmistekoisia uskontoja.

Äänestä
  • "Sanoisin, että maailma olisi ollut ja olisi parempi paikka ilman ihmistekoisiin jumaluuksiin pultattuja ihmistekoisia uskontoja."

    Hyvinkin mahdollisesti, mutta ihminen on lajina kehittynyt sellaiseksi, että hänen primitiivinen suhtautumistapansa asioihin näyttää olevan mystiikkaan taipuvainen. Vasta tieteellisen kehityksen myötä naturalistinen maailmankuva on tullut mahdolliseksi.

    Äänestä

  • Niin ja ilman sinua.
    Onko pakko julistaa omaa tyhmyyttään julkisella keskustelupalstalla? Kerro.

    Äänestä

Anonyymi-ap 2023-01-19 18:25:11

"Maailmalla tapettiin yli 50.000 kristittyä vuonna 2022.
Kuinkahan monta noista yli 50.000 martyyrista oli Jehovan todistajia?"

-Minkä merkkejä ? Vartiotornilla kun on mielipiteitä:

”Yhdistyneet kansakunnat on todellisuudessa Jehova Jumalaa ja hänen maan päällä olevia vihkiytyneitä todistajiaan vastaan tähdätty maailmallinen liitto. Todellisuudessa se on salaliitto, jossa maailmalliset kansat panevat viisaat päänsä yhteen ja punovat juonia siitä, mitä ne voisivat tehdä Jehova Jumalan maan päällä olevaa näkyvää järjestöä vastaan. (Vartiotorni 1. syyskuuta 1987)

Mutta YK on oikeasti yhteistyöjärjestö, joka toimii jäsentensä aloitteista, muiden hyväksyttyä aloitteet äänestyksessä. YK:n perustamiskirjassa ei mainita jehovantodistajia, eikä myöskään missään aloitteessakaan.

Siten ei vartiotorniseuran kirjoitukselle ole mitään oikeita perusteita, kuten se ei ole pyrkinyt esittämäänkään.
Raamattu: Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi. 2 Moos. 20:16
Seura siis rikkoo Raamatun lakia (kuten ihmisenkin, esim. kunnianloukkaus)

Edelleen Raamattu: Autuaita ovat rauhantekijät, sillä heidät pitää Jumalan lapsiksi kutsuttaman. Matt. 5:9

Äänestä
  • Tuota 1987 julkaistua maailmanlopun YK - versiotakin jos ottaa puheeksi valtakunnansalilla niin saapi mökötystuomion.

    Koska vartiotorniseura tuntee paitsi YK:n niin tietää mikä on sopivaa uskonnoitsijalta vaadittavaa käytöstä.

    YK:sta ei puhuta oven avaajille, koska he eivät maailmallisina ymmärrä, neuvoo vanhin

    Äänestä

Vaimot lienee muunpuolisia ties vaikka avaruudesta.

Äänestä

Muslimejako ei vainota ollenkaan? Vainotaan aivan varmasti.

Äänestä
  • Vainotaan, mutta se ei kelpaa todisteeksi siitä, että heillä on oikea uskonto.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Vainotaan, mutta se ei kelpaa todisteeksi siitä, että heillä on oikea uskonto.

    Mutta muslimit eivät pidä jäseniään niin pilkkanaan että sanoisivat YK:lla olevan heille suunnitelma

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maailmalla tapettiin yli 50.000 kristittyä vuonna 2022.
Surkein tilanne on Pohjous- Koreassa. Huono tilanne on myös Saharan eteläpuolisilla alueilla.
Kuinkahan monta noista yli 50.000 martyyrista oli Jehovan todistajia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu