Turkkia ja EU maa Unkaria kiristetään tekoihin joita ne yhä miettivät ja joiden tarve ja hyöty on epäselvä ihmisille.
EU maa Unkari on joutunut kiristyksen kohteeksi
Anonyymi-ap
1060
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Turkin diktaattori erdogan on diktaattori !! Pikku diktaattoriksi haluava Erdokani varas, Putinin ystävä, olisi heitettävä EU sta pihalle !!
Puola näyttää keskisormea Saksalle ja lähettää panssarit Ukrainaan.
Nyt ottaa kaksi Natomaata mittaa kumpi taipuu.
Nato on todella surkea liitto pienelle maalle kuten Suomi.
Turkki ja Unkari; sitä saa mitä tilaa. Olkaa hyvät.
Kurdit ja venäläiset on mm. ryhmiä jotka eivät halua Ruotsia ja Suomea Natoon. Tekevät haittaa ja kiristystä koska heille on hyvä näin.
Unakri lentää ulos eu:sta ja natosta tosin ihmettelen miksi ei itse lähde kun ukari ei tule toimeen eu maiden kanssa mutta tulee toimeen putinin kanssa niin on vähän väärään leriin jäänyt unkari maa ei ole länsimaalinen vaan venäjämielinen.
Putin kiristää Turkkia ja Unkaria ydinpolttoaineen saannilla.
Turkki ja Unkari ovat rakentaneet 100% venäläistä ydinvoimaa ja tarvitsevat siihen venäläistä ydinpolttoainetta,
Putin käyttää tätä kiristys keinona suomen natoon pääsemistä vastaan.
Turkki ja Unkari eivät voi ratifioida suomen nato jäsenyyttä, koska silloin loppuisi ydinpolttoaineen toimitus turkille ja unkarille.
Nämä terroristien palautus vaatimuset turkkiin ovat keksittyjä, todellista syytä ei media uutisoi.
Media ei myöskään kerro tästä asiasta venäläisestä ydinvoimalasta.
Kun venäjä saa myytyä ydinvoimalan johonkin maahan, niin venäjä vaatii laajan kymmenien kilometrien turva-alueen ydinvoimalalleen.
Pyhäjoen ydinvoimalalle venäjä olisi vaatinut 50km leveän turva-alueen, jonne suomalaisilla ei olisi ollut mitään asiaa mennä.
Tällä tavoin venäjä saa vallattua itselleen alueita eri puolilta maailmaa.
Pyhäjoen ydinvoimalahanke saatiin viime tipassa peruutettua, ennenkuin venäjän aluevatimukset olisivat toteutuneet.
Höhöpö.
Ydinpolttoainetta voidaan ostaa useasta paikasta maailmalta. Ei ole mikään pakko käyttää venäläistä tuotetta. Eikä ole mitään perää Hanhikiven voimalaitoksen 50 km:n suoja-alueessa. Tuo on aivan huhupuhetta. Eihän Rosatom edes ole määräävässä asemassa Fennovoimassa, se on vähemmistöosakas.
Turkin voimala-alue on aivan turistikeskuksen läheisyydessä, ei siellä tarvita mitään laajoja turva-alueita.
Ei pidä levitellä mitään perättömiä mielipiteitä, sitä kutsutaan valehteluksi.
Ei pitäisi liittyä liittoihin joiden periaatteena on "avoimet ovet ehdot täyttäville" jos ei ole käsitystä mitä se tarjoittaa.
Orbanilla on dilemma siitä, onko euroopan rahahana vai Putinin persiinnuolenta mieluisampaa.
Orban on kuin valko-venäjän luka vihaa länsimaita voisi unkari poistua jo itse eu:sta.