Oletko tarkka siitä, mitä riisiä valitset puuroon, basmatia, jasmiinia vai muuta
Oletko riisipuuron ystävä?
10
221
Vastaukset
- Anonyymi
Risella puuroriisiä. 1 kg pakkaus riittää 8 vuodeksi, jos jouluna keittää.
- Anonyymi
Mikä se sellainen lajike on? Ei tietääkseni ole olemassa mitään "puuroriisiä".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä se sellainen lajike on? Ei tietääkseni ole olemassa mitään "puuroriisiä".
Ei puuroa ainakaan basmatista tai jasmiinista keitetä. Oli mitä oli, mutta risellan puuroriisistä täysmaitoon tulee paras puuro.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei puuroa ainakaan basmatista tai jasmiinista keitetä. Oli mitä oli, mutta risellan puuroriisistä täysmaitoon tulee paras puuro.
Kyllä noin vaan on. Risellan puuroriisi on ehdottomasti paras puuroriisi, koska se puuroutuu. Noi muut mainitut riisit käy risottoihin, salaatteihin yms. lisukkeisiin siksi, koska ne eivät puuroudu.
Ja nimenomaan täysmaitoon pitää riisipuuro tehdä. Kanelisokeriseosta tai voisilmänokare kuuman puuron päälle ja vaan kelpaa. NAM! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä noin vaan on. Risellan puuroriisi on ehdottomasti paras puuroriisi, koska se puuroutuu. Noi muut mainitut riisit käy risottoihin, salaatteihin yms. lisukkeisiin siksi, koska ne eivät puuroudu.
Ja nimenomaan täysmaitoon pitää riisipuuro tehdä. Kanelisokeriseosta tai voisilmänokare kuuman puuron päälle ja vaan kelpaa. NAM!Voi herrantähäre teitä uusavuttomia lapsiparkoja: " Noi muut mainitut riisit käy risottoihin, salaatteihin yms. lisukkeisiin siksi, koska ne eivät puuroudu."
HAHAHA..
Isosiskoko opetti tuon?
Tein juuri Myllyn Paras -Jasmiiniriisistä puuron ja kyllähän puuroutui liikaakin että punaista maitoa piti vielä lisätä. Ja tosi hyvää! Mansikkahilloa päälle.
Kokeilen seuraavaksi muita vaihtoehtoja.
KAIKKI riisit sopivat puuroon, niissä nyt vähän on rakenne-eroja sitten ehkä.
Ja kerta vielä: ei ole olemassa mitään puuroriisiä.
Kanelisokeria (ällöttävää) ei kaipaa lainkaan. - Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17713069S
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Joo, kyllä se on puuroriisi, jota riisipuuroon tulee käytettyä. Se lukee yleensä pakkauksessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Puuroriisi
Wikipediasta voi aloittajakin lukea.Joo: "Puuroriisi on pyöreäjyväistä valkaistua riisiä." Kerropa missä tällaista valkaistua riisiä kasvaa.
"Keitettäessä puuroriisi toimii halutulla tavalla, eli keitos sakenee ja jyvät takertuvat toisiinsa. "
- Noin tekee myös Jasmiini ja varmasti muutkin. Söin äsken.
Taas huomaa miten huteraa Wikipedian tietämys on , ja jotkut luulevat sitä Raamatun sanaksi...:) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo: "Puuroriisi on pyöreäjyväistä valkaistua riisiä." Kerropa missä tällaista valkaistua riisiä kasvaa.
"Keitettäessä puuroriisi toimii halutulla tavalla, eli keitos sakenee ja jyvät takertuvat toisiinsa. "
- Noin tekee myös Jasmiini ja varmasti muutkin. Söin äsken.
Taas huomaa miten huteraa Wikipedian tietämys on , ja jotkut luulevat sitä Raamatun sanaksi...:)Tämä pyöreäjyväinen puuroriisi käy hyvin myös sushiin!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"608806Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1515380Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1204928Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83822Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m833436Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533349Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä352682Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392583En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102561- 241717