Oletko tarkka siitä, mitä riisiä valitset puuroon, basmatia, jasmiinia vai muuta
Oletko riisipuuron ystävä?
10
249
Vastaukset
- Anonyymi
Risella puuroriisiä. 1 kg pakkaus riittää 8 vuodeksi, jos jouluna keittää.
- Anonyymi
Mikä se sellainen lajike on? Ei tietääkseni ole olemassa mitään "puuroriisiä".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä se sellainen lajike on? Ei tietääkseni ole olemassa mitään "puuroriisiä".
Ei puuroa ainakaan basmatista tai jasmiinista keitetä. Oli mitä oli, mutta risellan puuroriisistä täysmaitoon tulee paras puuro.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei puuroa ainakaan basmatista tai jasmiinista keitetä. Oli mitä oli, mutta risellan puuroriisistä täysmaitoon tulee paras puuro.
Kyllä noin vaan on. Risellan puuroriisi on ehdottomasti paras puuroriisi, koska se puuroutuu. Noi muut mainitut riisit käy risottoihin, salaatteihin yms. lisukkeisiin siksi, koska ne eivät puuroudu.
Ja nimenomaan täysmaitoon pitää riisipuuro tehdä. Kanelisokeriseosta tai voisilmänokare kuuman puuron päälle ja vaan kelpaa. NAM! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä noin vaan on. Risellan puuroriisi on ehdottomasti paras puuroriisi, koska se puuroutuu. Noi muut mainitut riisit käy risottoihin, salaatteihin yms. lisukkeisiin siksi, koska ne eivät puuroudu.
Ja nimenomaan täysmaitoon pitää riisipuuro tehdä. Kanelisokeriseosta tai voisilmänokare kuuman puuron päälle ja vaan kelpaa. NAM!Voi herrantähäre teitä uusavuttomia lapsiparkoja: " Noi muut mainitut riisit käy risottoihin, salaatteihin yms. lisukkeisiin siksi, koska ne eivät puuroudu."
HAHAHA..
Isosiskoko opetti tuon?
Tein juuri Myllyn Paras -Jasmiiniriisistä puuron ja kyllähän puuroutui liikaakin että punaista maitoa piti vielä lisätä. Ja tosi hyvää! Mansikkahilloa päälle.
Kokeilen seuraavaksi muita vaihtoehtoja.
KAIKKI riisit sopivat puuroon, niissä nyt vähän on rakenne-eroja sitten ehkä.
Ja kerta vielä: ei ole olemassa mitään puuroriisiä.
Kanelisokeria (ällöttävää) ei kaipaa lainkaan. - Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17713069S
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Joo, kyllä se on puuroriisi, jota riisipuuroon tulee käytettyä. Se lukee yleensä pakkauksessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Puuroriisi
Wikipediasta voi aloittajakin lukea.Joo: "Puuroriisi on pyöreäjyväistä valkaistua riisiä." Kerropa missä tällaista valkaistua riisiä kasvaa.
"Keitettäessä puuroriisi toimii halutulla tavalla, eli keitos sakenee ja jyvät takertuvat toisiinsa. "
- Noin tekee myös Jasmiini ja varmasti muutkin. Söin äsken.
Taas huomaa miten huteraa Wikipedian tietämys on , ja jotkut luulevat sitä Raamatun sanaksi...:) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo: "Puuroriisi on pyöreäjyväistä valkaistua riisiä." Kerropa missä tällaista valkaistua riisiä kasvaa.
"Keitettäessä puuroriisi toimii halutulla tavalla, eli keitos sakenee ja jyvät takertuvat toisiinsa. "
- Noin tekee myös Jasmiini ja varmasti muutkin. Söin äsken.
Taas huomaa miten huteraa Wikipedian tietämys on , ja jotkut luulevat sitä Raamatun sanaksi...:)Tämä pyöreäjyväinen puuroriisi käy hyvin myös sushiin!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3036612Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495786Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1855264Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614033Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383318Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53303HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523237Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381008