https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009342101.html
eikö nämä tulijat kuitenkin etuuksilla elä?
Tarkoittaako Orpo jotain uusorjuutta suomeen?
13
69
Vastaukset
- Anonyymi
orpo luulee , että suomessa tarvitaan ojien kaivajia 🤣🤣🤣
- Anonyymi
johtajien pitää ottaa somali vaikka asumaan samaan huoneistoon jotta tulee islam ja kulttuuri tutuksi
- Anonyymi
Jos kokeiltaidiin ihan oikeaa työperäistä maahanmuuttoa. Siis olisivat maassa töissä vain sen aikaa kun tekevät töitä. Aivan kuten arabimaissa vierastyöläiset!
- Anonyymi
ja aidatulla aluella kuten Kiinassa-islam sakki
ja aidatulla aluella kuten Kiinassa-islam sakki
- Anonyymi
Suomeen tarvitaan 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa:
https://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s- Anonyymi
Eikä tarvittu ollenkaan. Maassa on nytkin 300 tuhatta työtöntä ja 200 tuhatta joutilasta kauppakeskuksissa notkujaa.
Purran kommentti Orpon tosiasian lausumiseen osoittaa, etteivät persut joko oikeasti tajua mistään mitään tai vastavuoroisesti leikkivät, etteivät tajua mistään mitään.
- Anonyymi
Suomeen tuotaisiin sesonkityöhön satoja tuhansi ihmisiä joille tarjotaan sosiaaliturva työn lisäksi. Yritykset saisivat halpatyövoimaa.
- Anonyymi
Orpon käsitykset taloudesta, sosiaaliturvasta ja työstä ovat aina olleet outoja. En osaa kuvitella mitä hän on nuorempana tehnyt, siis ennen kuin ehti mukaan politiikkaan.
- Anonyymi
Kokoomus haluaa että alempi keskiluokka ja peruspalkansaaja maksavat halpatyövoiman kulut kun kokoomuslaiset omistajat ja johtajat keräävät voitot.
Kuten tiedetään tosirikkaat ei veroja Suomeen maksa ja siksi niiden ei tarvitse halpatyövoiman tukiakaan maksaa. Sen kun poimii rusinat pullasta. - Anonyymi
Kyllä tänne tulijoita on, koska sosiaaliturva on hyvä kaikille tulijoille....
- Anonyymi
Yhden somalin asunnon rakentamiseen menee n 50 suomalaisen kahden vuoden työtulos
Raha arvo n 300 000 euroa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 325104
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2404500Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394431Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364254Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2194242Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264092Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?693878Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1403656Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.203004Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!272971