Juuri kun kaikki ymmärsivät ja huokaisivat helpotuksesta että Saksan uusi puolustusministeri Boris Pistorius laittaa Leopard-kolonnat liikkeelle kohti Ukrainaa, tämä kekkuli tekikin tunti puheidensa jälkeen Olaf Scholzit ja sanoi että ei näin voidakkaan tehdä.
Eurasian Groupin Eurooppaan erikoistuneet tutkijat ihmettelivät mitkä syyt ovat tähän jatkuvaan Saksan juupas eipäs huopailuun. Joku vie nyt Saksaa kuin pässiä narussa.
Saksa onkin paska maa
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kolmekymmentäkolme (33) atomireaktoria kylmänä
https://de.wikipedia.org/wiki/Kernenergie_in_Deutschland- Anonyymi
Nöyristelijähiiri Scholzista poiketen Ranskan Macron sentään on nostamassa maansa atomivoimaloiden määrään kuuteenkymmeneen.
Väkilukuun suhteuttaen Saksassa olisi oltava seitsemänkymmentä atomivoimalaa
- Anonyymi
Scholz heitti Boriksen Leopardin telaketjujen alle kun ei itse enää voi kuukausia kestäneen venkoilunsa jälkeen tätä tehdä, uskottavuus on jo muutenkin nollissa ja oma eroaminen virastaan näköpiirissä..
- Anonyymi
Vaikuttaa, etteivät Saksan syyt kestä päivänvaloa. Yksi syy lienee Venäläinen kaasu.
Vanhat Leopard panssarivaunut eivät oikeastaan eskaloisi tilannetta mitenkään. Toimittaahan Britannia Challenger 2 taistelupanssarivaunuja ja Saksa panssaroituja 155 mm telahaupitseja.
Jostain syystä Saksa kuitenkin haluaa estää Ukrainan kykyä vapauttaa Itäosansa Venäjän vallan alta. Syitä voi vain arvailla. Saksan entinen liittokanslerihan (Schotzin puoluetoveri) on tiettävästi Putinin ystävä. - Anonyymi
Ihmettelen suuresti miksi länsi haluaa ilmoittaa kaiken aseavun julkisesti, joka menee ensimmäisenä Venäjän tietoon. Eikö olisi viisaampaa toimia salassa, niin se olisi paljon tehokkaampaa vastustajaa kohtaan. Nyt ikäänkuin halutaan nostaa omaa arvoa, kun neuvotellaan ja hehkutetaan kuinka paljon on annettu milloin ja miten paljon.
- Anonyymi
Ei voida toimia salassa, kun yksi maa kieltää muiden asetoimitukset. Saksa pakottaa keskustelun julkiseksi, jolla saadaan pistettyä kanslerille poliittista painetta.
- Anonyymi
Länsimaat ovat kohta kuin se toimikunta Sapeden elokuvassa, jossa ei päästy sopuun edes äänestystavasta....
"Vastustan suljettua lippuäänestystä siitä, ratkaistaanko kysymys suljetun lippuäänestyksen järjestämisestä avoimella vai suljetulla lippuäänestyksellä." - Anonyymi
Sakemanni soutaa ja huopaa loppuun ast ja lopulta käy kuin 1945 että ryssä on taas Berliinin Brandenburgin porteilla raiskaamassa Lili Marlenia.
- Anonyymi
Saksan ongelma Leopardien lähettämisesdä on saksalaisen demarin Olaf Scholzin heikossa itsetunnossa. Miehen pitää koko ajan osoittaa, että hän määrää ja siksi Olaf ei voi suostua toisten ehdotukseen.
Siksi myös puolustusministerin yli käveltiin ja hänet nolattiin julkisesti. Näytettiin, että minä Scholz määrään.
Saksassa meillä on taas uusi narsistinen persoonallisuushäiriöinen lisää sotkemassa ihmisten rauhaa.
Siinä ei toisen narsistin ukrainalaisten lasten tappaminen paina mitään, kun toinen narsisti leikkii myös vallalla.
Eikä tämäkään luovu vallastaan ongelmitta.- Anonyymi
Saksan demareista on noussut outoja liittokanslereita,
Brandt, Schröder, Schotz, jotka tuntevat lukkarinrakkautta itään ja halua jotenkin korvata Natsisaksan venäläisille aiheuttamat kärsimykset.
Jostain syystä he, varsinkin Schröder ja Scholz, eivät halua korvata Saksan aiheuttamia kärsimyksiä ukrainalaisille joiden alueella ne taistelut käytiin ja hirmuteot tehtiin, vaan venäläisille, jotka oikeastaan olivat sivullisia ja taistelivat Ukrainan alueella Saksaa vastaan.
Sodassa saksalaiset tuhosivat Ukrainassa siviileitä ja infrastruktuuria kuten venäläiset nyt.
Mitä saksalaisilla demareilla ja Venäjän putinisteilla on tänään ukrainalaisia vastaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583713Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j723085Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin562290Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141510Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651299- 861156
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä261004Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55955- 47942