Suomi ja Ruotsi eivät välttämättä pääse NATO: n jäseniksi

Anonyymi-ap

Viimeaikaisten tapahtumien takia. Kurdien roikottaessa Ruotsissa Erdogania muistuttavaa nukkea parvekkeelta, Koraanin polttaminen mielenosoituksissa. Ja Suomessa pilapiirtäjä Ville Rannan piirtäessä Turkin johtoa halventavia piirroksia. Ne riittävät viemään mahdollisuuksia päästä sotilasliiton jäseniksi. Sananvapaus ja demokratia ja ihmisoikeudet ovat varmasti hienoja asioita. Mutta kenenkään poliitikon, tai minkään valtion pilkkaamisessa tai kunnianloukkaamisessa ei ole mitään hienoa, eikä ihailtavaa. Se ei kerro myöskään mistään sivistyneisyydestä, eikä myöskään älykkyydestä. Koska äly edellyttää myös harkintakykyä ja omien tekojen mahdollisten seurauksien ymmärtämistä ja tilanteiden tiedostamista. Joidenkin poliitikkojen ja media-alalla olevilta heidän puolustaessa sananvapautta, voisi hyvin kysyä, mitä he itse pitäisivät siitä, jos heistä piirrettäisiin pilakuvia, herjattaisiin, pilkattaisiin ja otettaisiin tikunnokkaan? Että miten pitkälle sitä huumoria ja sietämistä riittäisi? Tykkäisivätkö itse, jos itsestäsi laitettaisiin kuva yhdistettynä koiran, tai sian vartaloon?

Joitakin voi onnitella jäsenyyden ratifioinnin ainakin merkittävästä hidastamisesta. Se saattoi jopa maksaa NATO- jäseneksi pääsemisenkin. Onnittelut tyhmyydestä.

16

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      JEF+ puolustussopimus brittien kanssa, jollainen pitäisi saada jenkkienkin kanssa solmittua.

      • Anonyymi

        Turkille pitää antaa potkut Natosta, ovat Tyhjänpäiväisiä märisijöitä !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turkille pitää antaa potkut Natosta, ovat Tyhjänpäiväisiä märisijöitä !

        Lisäksi kumartavat Venäjälle päin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turkille pitää antaa potkut Natosta, ovat Tyhjänpäiväisiä märisijöitä !

        Turkki on Natolle monin verroin tärkeämpi, kuin Suomi ja Ruotsi. Turkin väkiluku on 85 miljoonaa, Suomen ja Ruotsin 15 miljoonaa. Lisäksi Turkki toimii porttina Mustaltamereltä Välimerelle.
        Peli muuttuu mielenkiintoiseksi, jos Turkki ratifioi vain Suomen jäsenyyden.


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        💋 ­­N­y­m­f­o­­­m­­­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17714077O

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Aika hoitaa. Lopettakaa hysteria.

    • Anonyymi

      Putte kerää rautaa rajalle kun Ukrainan keissi on hoidettu, vittuileva Suomi ei pääse NATO:on näin ovat sopineet isot pojat jo kekinäisessä sopimuksessa.

      Muille myydään jatkossa öljyä, muttei enää Suomelle.
      Suhteet meni Suomella nyt ikijäähän ja ryssä muistaa sen seuraavat 50 vuotta.
      Venäjällä on aikaa sotia vuosia Ukrainassa ja se saa sen haltuunsa ajan myötä.

    • Anonyymi

      Mitään oo väliä !! Suomella on kumppanimaita ja meitä ei lähiaikoina uhkaa mikään. !

    • Anonyymi

      Ei varmasti päästä pitkiin aikoihin Natoon, kun mielenosoittajat Ruotsissa halventavat Erdogania kaikilla mahdollisilla tavoilla.

      Suomen pitäisi kohentaa omaa puolustustaan reilusti. Suomella pitäisi olla tankkeja 2000 kpl, eikä 200 kpl, ottaen huomioon mikä Venäjän tankkilukumäärä on.

    • Pilapiirros lehdessä ei riitä, tarvitaan kovempia toimia jotta turkki ei varmasti ratifioi. Koraania en polttais, kun pitää kunnioittaa toisen uskontoa ja vakaumusta, mutta jotain tars tehdä.. Me ei natosta hyödytä p**kan vertaa, varsinkaan jos ryssä ylittää rajamme...Oltaisiin samanlaisena "maksajana" ku ollaan eu.ssa, tosin eu.ssa selvitään"pelkällä rahalla".

    • Anonyymi

      Hyvä kun provoilevat. Saattaa jopa pelastaa Suomen Natoon joutumiselta.

      • Anonyymi

        Putinistit ilopissaavat housunsa onnesta.


    • Anonyymi

      Taisi Nato-intoilijoille jäädä pökäle käteen.

    • Anonyymi

      Atomipommit Murmanskiin,Kaliningradiin,Sevastopoliin,Kronstadtiin .- Kyllä se siitä !

      Pravda

    • Anonyymi

      Biden provosoi Saulin tähän. Voi Sauli, mitä teit.

    • Anonyymi

      Ruotsin jutut ovat selvästi järjestettyjä, siis jonkun taustatahon.
      Ja kenenköhän etu se onkaan...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      288
      6055
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      55
      3941
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3302
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      73
      3205
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      75
      3117
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      174
      3050
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2837
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2536
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2170
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2093
    Aihe