Suomessa ollaa typeriä suvaitsevuuden kanssa

Suorastaan naiveja.
Ollaan suvaitsevia ja hyväksytään ihan kaikki. Suomessa ei oikein ymmärretä että nämä ihmiset joita kohtaan ollaan suvaitsevaisia , eivät välttämättä olekaan suvaitsevaisia meitä kohtaan.
Esim. Islamin usko ei hyväksy muita uskontoja koska muut uskonnot ovat vääriä.
Heidän mielestään vääräuskoiset tulee tappaa. Toki tämä on ääripäätä mutta näin oikeasti ajatellaan.

Rasismia löytyy myös mustaihoisista valkoisia vastaan.
Ihan samalla tapaa oikeaa rasismia löytyy kaikista eri kulttuureista toisia vieraita kulttuureita kohtaan.
On aivan turhaa syyttää pelkästää persuja rasismista.
2475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Tuo mitä sanoit on juuri sitä "rasismia". Sitä on siis käytännössä kaikki negatiivinen, täysin aiheellinenkin arvostelu. Pelko ja kovat sanktiot hiljentävät kritiikin. Ruotsi on hyvä esimerkki seurauksista.

Äänestä
  • Suomen ÄäriVasemmisto suorastaan "paapoo" Mamuja, mutta jos KantaSuomalainen pyytää Sossusta apua , niin Ei sitä saa ! (itsellä on kokemusta) -Siis Suomalainen on Jo Ei Toivottu kansalainen Tuolla "Sosiaalitoimistossa"

    Äänestä

  • Ruotsissa kulttuuri kukoistaa. Ruotsin suurin iltapäivälehti Expressen ei uutisoi millään tavalla tukholman tapahtumista. https://www.expressen.se

    Äänestä

  • Haloo nousi persuis, kun supermarin ei ollut suvaitsevainen ja sanoi totuuden ääneen, jotta Persut on rasistinen puolue!! Olisi sanonut vielä jotta Persut haluaa Putinin diktatuurin suomeen. !!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Suomen ÄäriVasemmisto suorastaan "paapoo" Mamuja, mutta jos KantaSuomalainen pyytää Sossusta apua , niin Ei sitä saa ! (itsellä on kokemusta) -Siis Suomalainen on Jo Ei Toivottu kansalainen Tuolla "Sosiaalitoimistossa"

    Kaupungissamme aikoinaan kauppiaat kertoivat että saivat mm. kalleimmat videot polkupyörät ym.
    Tämä siis kauppiailta kuultua. Ei kelvannut peruspyörät ym. Pian tämän jälkeen häipyivät kaupungista pumppaamaan seuraavan kaupungin sossuja.
    Kyllä ne osaavat jotkut noista käyttää yhteiskuntaa hyväksi, kukahan niitä neuvoo.

    Eihän tietenkään kaikki mamut tätä tee, mutta osa ja se osa ei tarvitse mitään turvapaikkaa.

    Äänestä

Miksi ei voida hyväksyä toisia sellaisenaan kun on. Olla kohtuullinen niin uskonasioissa kuin ihonvärissä. Järkyttävää tuo koraanin polttaminen, se on paha teko niille ihmisille joille se on pyhä kirja. Ihan kuin raamattu kristillisille. Äärioikeistolaisten teko oli rasistinen. Kun halutaan aiheuttaa pahaa ja ollaan itse yläpuolella muiden ei hyvää seuraa. Se on riidan haastamista. Eri asia on kummankin kirjan tulkitseminen niin hyvässä kuin pahassa. Tulkitsijat ovat ihmisiä ja sieltä haetaan juuri ne kohdat mitä halutaan sorkkia. Suvaitsevaisuus puuttuu tämän päivän itsekkäiltä ihmisiltä.

Äänestä
  • Miten ihmeessä voit kehua "pyhäksi kirjaksi" maailman rasistisinta ja petomaisinta eksytyksen tekelettä.
    Kuuntelisit joskus niitä entisiä muslimeja, jotka kertovat totta siitä petomaisesta humpuukista.

    Äänestä

Hyvä esimerkki on Venäjä joka ei suvaitse mitään muuta kuin kansallismielisen ajattelun. Siinä maassa ei suvaita sitten mitään ulkomaalaisuuteen viittaavaa. Sen maan kansallismielisen polittiikan ansiosta ulkomaalaiset kirjataan ulkomaan agenteiksi syrjää myöten. Siinä maassa ei olla naiveja vaan vainoharhaisia. Ymmärretty on, mihin suvaitsemattomuus johtaa.

Äänestä
  • Venäjällä on todella paljon esim aasialaisia. Et taida ymmärtää miten suuri se valtio on.

    Äänestä

  • juuri näinhän on esim kaikissa afrikan maissa ja lähi-idässä. Mutta sinun mukaasi he eivät ole suvaitsemattomia?

    Äänestä

  • Venäjällä ulkomaalaisia agentteja ovat myös oman maan asukkaat.Monet. Jos vaikka on äiti ja kyselee armeijaan menneen poikansa perään. Jotkut tasavalloista ovat islaminuskoisia ja siellä lisäännytään. Äiti-Venäjällä ei. Putinin 'uskoontulemista' ollaan nähty kuvia mediassa. On kirkossa katselemassa ikoneita. Venäjällä alle 5% on lukenut raamattua, sehän oli kielletty kirja ja Putin on ateisti. Mutta kaikkea se vallanhalu teettää!

    Äänestä

Täysin totta kommenttisi.

Äänestä

Väärin. Suomalaiset eivät ole suvaitsevisia

Äänestä

joo, menehän laittamaan ruokakoju pystyyn mogadishun torille, niin hengissä et selviä. Turisteja siedetään, kun heiltä voi nyhtää rahaa.

Äänestä

Kyllä juuri näin, rajat kiinni ja sisäsiittoisuus kunniaan.

Äänestä
  • Kommunisti Kontulahan vaati sukurutkauksia laillisiksi. Niissä piireissä se taitaa olla yleistä, kun moraali on tuntematon käsite. Vihreissä myös pedofilia on kannatettavaa.

    Äänestä

Suvaitsevaisuus tarkoittaa pahuuden hyväksymistä jopa hyvyyden edelle.
Siksi suvaitsevaisuus on lähtökohtaisesti pahuutta.

Äänestä

Suvaisevaisuudella pitääolla itseään suojeleva älykkyys!Ruotsissa ja jo suomessakin tämä älykkyyden puute on kääntynyt viholliseksi!

Äänestä

Ja intersektionaalisuutta kannattaa vihervassut yleensä. Siinä on erittäin rasistista se uhrijärjestelmä joka siinä on.

Äänestä
  • Siinä jaotellaan ihmiset eri kasteihin. Mitä enemmän ihminen on uhri, sitä todennäköisemmin hän saa uhripisteitä/tai uhripisteen. Korkeammalle rankattu on tulijauskonnon miehet. Heitä kuulemma sorretaan. Ei ainakaan länsimaissa.

    Sitten alimpaan kerrokseen on rankattu sortaja. Hän muka on valkoinen lihaa syövä heteromies. Vihervassujen mukaan hän siis on sortaja. En tiedä mitä tämä ihmisryhmä tälläkin hetkellä sortaa, mutta vihervassut ovat sitä mieltä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Siinä jaotellaan ihmiset eri kasteihin. Mitä enemmän ihminen on uhri, sitä todennäköisemmin hän saa uhripisteitä/tai uhripisteen. Korkeammalle rankattu on tulijauskonnon miehet. Heitä kuulemma sorretaan. Ei ainakaan länsimaissa.

    Sitten alimpaan kerrokseen on rankattu sortaja. Hän muka on valkoinen lihaa syövä heteromies. Vihervassujen mukaan hän siis on sortaja. En tiedä mitä tämä ihmisryhmä tälläkin hetkellä sortaa, mutta vihervassut ovat sitä mieltä.

    Juuri tämä uhrijärjestelmä tekee sen rasismin tässä aatteessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Juuri tämä uhrijärjestelmä tekee sen rasismin tässä aatteessa.

    Uhrijärjestelmä tekee siitä satanismia.

    Äänestä

Suvaita kuuluu toisen ihmisen ajatuksia. Teot ovat kaikille lain ja järjestyksen alaisia. Ei saa tappaa, ei saa raiskata, ei saa varastaa.

Pitää osata olla ihmisiksi. Jotkut syö kasviksia, jotkut rukoilee joka päivä, jotkut tykkää juoda kaljaa. Vaikka itse et tee noin, eipä se paljon haittaa.

Äänestä

Punavihreiden jäljiltä Suomi on kohta kuin Meksiko huumekartellien jäljiltä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suorastaan naiveja.
Ollaan suvaitsevia ja hyväksytään ihan kaikki. Suomessa ei oikein ymmärretä että nämä ihmiset joita kohtaan ollaan suvaitsevaisia , eivät välttämättä olekaan suvaitsevaisia meitä kohtaan.
Esim. Islamin usko ei hyväksy muita uskontoja koska muut uskonnot ovat vääriä.
Heidän mielestään vääräuskoiset tulee tappaa. Toki tämä on ääripäätä mutta näin oikeasti ajatellaan.

Rasismia löytyy myös mustaihoisista valkoisia vastaan.
Ihan samalla tapaa oikeaa rasismia löytyy kaikista eri kulttuureista toisia vieraita kulttuureita kohtaan.
On aivan turhaa syyttää pelkästää persuja rasismista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu