USA:ssa alkaa tulla mitta täyteen Erdokanin leikkimiselle. On alkanut kuulua ääniä Turkin eroittamisesta Natosta.
Nyt taitaa tulla loppu Erdokanin leikkimiselle
Anonyymi-ap
65110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
"Mutta miksi,onko tässä jokin hyötynäkökohta usalle,jäävätkö ydinaseet turkkiin"!!!
-TURKKI TULEE PETTÄMÄÄN VENÄJÄN,VALKOLAISEN PETTÄMISPERINNE
-TURKKI EI KOSKAAN LUOVU AMERIKASTA
Erdo on nimenomaan tönkinyt pääpukaria esiin, CIA vallankaappausyrityksen johdosta. sieltähän se ulos kaivautuukin
Haha, ei varmaan Turkkia eroteta.
Turkki hallitsee suvereenisesti strategisesti Mustanmeren Bosborinsalmea.
Ei kai jollain usalla ole mitään sanomista naton tekemisiin? Niinhän täällä natottajat ovat väittäneet, että usa ja nato eivät liity mitenkään toisiinsa.
😅😅Hyvä pointti!
Kumma kun epädemokraatti saa kiukutella demokratian puolustajille.
Jos mekin olisimme panostaneet, puheloisen pyyntöjen mukaisesti, PV:iimme, kuten olisi kuulunut, olisimme mekin nyt merkittävästi lujemmassa statuksessa kiinni.
erdo on ollut pitkään strateginen ajattelija, siksi on nyt dominoimassa perustallaan.. parrasvalo-hetkensä ajan, ainakin.
Ei tämä mies tosin mitään ole ajattelijana verrattuna vaikkapa jauhosannaan, mutta koska ulkoasanellut ja perseilyt olivat merkityksellisempiä kuin Suomen kansan hyvinvointi ja olemassolo, näyttää sanna perhana vie lähinnä sekunda hännystelijältä erdoon verrattaen. Vaikkakin on noin 5x kovempaa kamaa.. Ei 5% vaan 5x!!! ... mutta nämä olivat noita realistumattomia potentiaaleja, tai arkutettuja kansallisaarteita jne. blaah koko paskalle, koko vitun ulkoasanelluille ja tuolle helvettiinjohtavalle täysperikatopaskalle mikä siittä seuras.
surkeutta. tosi surkeaa ja surullista ja täyspaskaa ylipäätäänsäkki
Luulenpa kyllä että jos Erdokaani tosiaan ajaa Naton valintatilanteeseen, jossa on valittavana joko Turkki, tai sitten Suomi ja Ruotsi, niin Nato kyllä valitsee Suomen ja Ruotsin ja näyttää Turkille ovea. Tuskin Natossa jaksetaan loputtomasti katsella Turkin öykkäröintiä.
Miten tämä käytännössä voisi tapahtua niin sitä en tiedä, mutta eihän se varmaan mahdotonta ole järjestää. Jos Turkki nykyisellään hakisi Naton jäseneksi niin sitä ei edes hyväksyttäisi, koska se ei täytä Naton vaatimuksia. Sen sijaan Suomi ja Ruotsi täyttävät kaikki vaatimukset kirkkaasti.
ai että natoko haluaisi erottaa Turkin, mikä sitten siirtyy Puten leiriin Ukrainan vastaisessa sodassa? e tietäisi Ukrainan loppua.
Turkkilaiset eivät islamisteina ortodoksiseen Venäjään voi liittyä, ei tietenkään.
No mutta ovathan turkkilaiset liitossa juutalais-mormonistisen USAn kanssa..
Ei Turkilla ole mitään järjellistä syytä liittyä "Puten leiriin" eikä osallistua Ukrainan sotaan. Turkilla on aivan tarpeeksi omia ongelmia muutenkin.
Eivät toimi järjellisesti, vaan saariaperiaatteilla.
Täällä ajatellaan oikeasti muista ihan päin vittua. Siis niin väärin kuin vain olla ja voi.
Ei laisinkaan mikään kummallisuus, että lontoossa mieltävät meidät expendable periferiaksi.
Ymmärrän heitäkin. Mutta he eivät ymmärtäneet minua, että minä satuin rakastaan tätä perifeeristä väkeä enemmän kuin itseäni. Koska kun isäni meidät jätti, se oli tämä nanokansa, joka ei merkitse kellekään yhtikäs mitään, joka minusta piti - vähäosaisena lapsena, silloin 90-luvun alussa - huolta.
äsh, kuinka näitä umppareita vois muka enää täs vaiheessa.. pelkkää keskivertotehokkuutta, parhaimmillaankin, per paraskaan yksilö. saatika kansakuntana..
Nickelback - Savin' Me
Turkki käyttää islamia suoja viittanaan toimilleen.
Ei mitään saumaa, suomella ja ruotsilla ei ole mitään tarjottavaa Turkin tilalle.
On merkityksellisiä jäseniä joihin turkki kuuluu ja sitten näitä mille voi myydä jenkki-aseita ja jotka haluavat hengailla mukana perskärpäsinä.
Sinulla ei ehkä ole mitään tarjottavaa, mutta Nato tietää mitä Suomella ja Ruotsilla on.
Suomella ja Ruotsilla on todella paljon tarjottavaa Natolle, kuten Itämeren ja Pohjanmeren alueiden kontrolli sekä 1300 kilometrin maaraja Venäjän kanssa. Turkilla ei edes ole yhteistä rajaa Venäjän kanssa. Suomen ja Ruotsin yhteenlaskettu pinta-ala on paljon Turkin pinta-alaa suurempi ja meillä molemmilla mailla on Naton kanssa yhteensopivat hyvin varustetut modernit armeijat.
onpas mukamas epätaktista ajattelua taas, hohhoijaa.
Nyt tuli uskontokin mukaan vaatimuksiin. Ei tule ratifiointia kun olette vääräuskoisiakin.
Erdogan tyri ja tunaroi.
Koettakaa ny vajakit tajuta että Turkki on tärkeä natolle juuri sijaintinsa vuoksi. Suomi ja Ruotsi eivät merkitse natolle mitään. Mitä taas tulee USA:n asema natossa niin mitä olisi nato ilman usa:ta kun esim sakemanni ei saa edes 20 panssarivaunua kasaan ukrainaan lähetettäväksi.
Usa ei tarvitse natoa puolustaakseen itseään, tämä fakta lienee kaikille selvä. Joten min usatarvitsee natoa? no tietysti asekauppojen tekemiseen ja edistämiseen. Us ensin järjestää sodan, tai kriisin, sitten tekee asekuppaa.
Tottakai merkitsee; syöttejä.
Musut käy kuumina. Ovat jo valmiit polttamaan koko vääräuskoisten Ruotsin.
meitä ei haittaa ne turkkilaiset jtk perforoivat lähitulevas kreikan. vaan ne saarialaiste jtk ovat täällä ja aktivoivat vielä prkl sen jihattinsa ulkoisten tseetsenitaistelijoiden käskystä SIVIILI väestömme keskellä, fraktalisoituna.
minä olen näistä asioista kertonut varmaan jo ties kuinka monta kertaa. ei haluttu alleviivata kristinuskoa yhteiseksi nimittäjäksi. ei vaan tajuttu sen lisäarvoa. ei sitten millään.
Nato perustettiin sodan jälkeen patoamaan telaketjukommunismia. Turkki otettiin jo alkuvaiheessa mukaan estämään kommunismin leviämistä sinne. Nyt ajat ovat toiset. Turkki on taakka kristinuskoon perustuvien läntisen demokratioiden puolustusliitossa.
Putin käyttää tilannetta taitavasti hyväkseen.
Suomen johdolta Turkki oli kokonaan unohtunut, kun natoprosessiin lähdettiin.
Eihän kukaan tiennyt et Erdogan on kaiken pahan lisäksi kiristäjä.
"Turkki on taakka KRISTINUSKOON perustuvien läntisen demokratioiden puolustusliitossa".
Mitä?
Nii-ih. Mitä olen vuosia jo sössöttänyt? Tuossa se sivistyksen ero on. Ja ainostaan tuossa. Ei ole aitoa sivistystä ilman altruismia. Eikä altruismia ilman Jeesuksen opetuksia. Saati ihmeitä. Joita tarttettaisiin, ja kipeästi.
Tuohon meidän pitäisi keskittyä, että miten sen onnistuu tekemään. Ja, vastoin kaikkia odotuksia, olla aiheuttamatta kitkaa, vaan nimenomaan ruiskauttaen liukuvoidetta jutuilleen, MUTTA kanavoiden hevon vittuun ne asejoukkonsa meistä.
Kaunoluistelukin on taitolaji, eikä lainkaan helppo. Toiset osaa, minä en.
Mutta täällä, mm-alafuumin porukassa mitä meitä oli, jos tosiasiat vaan myönnetään, strategiseen ajatteluun kyllä ylletään. Yhdessä. Ja siitä kyllä seuraa aitoja, toimivia, ratkaisuja. Jos tahtoa vaan on selviytyä.
Eivätkä unohtaneet, vaan menivät riskillä; ydinsodan riskillä, Suomelle.
Kyllä tiesi. puhkuja-turtlessi tiesi.
Ja sen sanoikin.
Mutta koska oltiin ylpeitä, maalattiin se mieluummin joksikin putinistiksi yms sekopääksi kuin että miestä oltaisiin kuunneltu, kertoessaan totuuden.
Jumala ei puhu miljardöörien suulla, vaan yrittäjänäkin epäonnistuneen vaatimattoman välillä hermostuvan ammattikoulu-voimannostajan. Jos ollaan nöyriä, eikä leimata, tuomita ja marginalisoida läskiaivoiksi ketään, niin kyllä voidaan totuuskin kuulla aina - jopa etukäteenkin.
Jätetään Turkki hetkeksi pärjäämään Venäjän kanssa kahdestaan, eiköhän mieli muutu.
No ei se kyllä noin tule menemään. Turkki on tärkeä Nato-maa.
Väkiluvulla mitattuna luokkaa 10 % ja strateginen sijainti.
Turkin tärkeys on kulissinpitoa, ei todellista.
strateginen sijainti.
Suomi on takuulla strategisessa asemassa, itäraja on elintaso, kulttuuri, sananvapaus, ihmisoikeus jne. raja.
Sotilasliitto NATO:sta ei voi erottaa.
Turkki on sotilasliitto NATO:lle paljon tärkeämpi kuin Suomi ja Ruotsi yhteensä. Turkki hallitsee Bosporin salmea ja sijaitsee maailmanpolitiikan polttopistealueella.
Ei voi erottaa, mutta voidaan eristää muusta toiminnasta. Syynä epädemokraattinen käyttäytyminen ja kansainvälinen kiritys.
Kerronpa pikku salaisuuden.
Enpä muuten kerrokaan. :D
Ja niin täällä pitäisi olla kaikkien ikikiitollisia, ettei Suomi osallistu konstantinopolin suurmättöön, jossa kaatuu 200m ihmistä.
Mutta koska en kertonut salaisuutta, ei uskota.
Mut jos oisin kertonut, porukka olisi seonnut onnesta, joten .. vähä comsi comsana mentii.
tulee mieleen "saimaannorppa" uimatemppu, ketkä teistä sen sattuvat elämänkoulua eläneenä tietämään.
Mikä ihmeen epädemokraattinen käyttäytyminen muka?
Erdogan on AK-puolueen poliitikko. AK-puolue on muslimiveljeskunnan turkkilainen poliittinen siipi. Muslimiveljeskunnan kannatus Turkissa on suurta.
Ts. Erdogan toimii nimenomaan demokraattisesti. Turkissa kansan enemmistö kannattaa Erdoganin toimia. Kansan enemmistön tahdon noudattaminen on nimenomaan demokratiaa.
Todellisessa demokratiassa kansan enemmistön hetkellinen mielipide ei pysty jäädyttämään tilannetta vähäisen enemmistön mielen mukaiseksi tulevillekin sukupolville.
Todellisessa demokratiassa nopeisiin ja merkittäviin muutoksiin tarvitaan 2/3 tai 4/5-osan kannatus. Kohti diktatuuria siirtyvissä "demokratioissa" pyritään joko kiertämään näitä demokratian suojaksi rakennettuja betoniporsaita.
Yksi kunnon pommi ja Bosporinsalmi ja Istanbul tuusan nuuskana !Samalla se ryssäkin vaikeroi mustall merell.- Siellä sitten putte ja Erdo yhdessä vaikeroivat ku Ukraina jälleen vapaa ja eksporteeraa viljansa Puolan ja itämeren kautta maailmalle !
Dobra
Se ei tule olemaan yksi pommi, vaan 12.
Niitä lähtee yhteensä 14, mutta ensimmäiset 2pirtaloituvat tuhansiksi harhautuksiksi ohjustorjuntajärjestelmille. Kaikki loput osuvat. 6 valloilta ja 6 venäjältä. Ja niin sana toteutuu, jk ilmestyskirjassa sanoo, että hevosten kuolaimiin asti nousee siellä, just siellä, veri.
Ja niin myöhemmin konstantinopolissa tullaan taas puhumaan kreikankieltä.
Herra teitä kaikkia varjelkoot sieltä näyltä..
Nickelback - Someday
Liskoihmiset! Liskoihmiset! Öyh!
olet kaunis
Se Koraanin polttaminen oli ainakin selvä venäläisten provokaatio ja/tai ruotsalaisen idiootin älynvälähdys. Idiootit kun ovat yllytyshulluja. Jotain muuta siinä on takana.
"ruotsalaisen idiootin älynvälähdys".
neropatit taas olleet asialla. eihän ton vitun venäjän edes tarvitse tehdä itse mitään, kun kaikki tehdään sen puolesta prkl!
Kuten arvata saattoi. Rasmus Paludan on äärioikeistolaisen Stram Kurs -äärijärjestön johtaja. Järjestöllä puolestaan on yhteyksiä venäläisiin oligarkkeihin ja venäjän valtiojohtoon. Tämä sinällään on tiedetty jo hyvän aikaa, mutta viimeisin koraaniprovokaatio nostaa venäläisen diplomaattisen sabotaasin intensiteetin aivan uudelle tasolle. On selvää että turkin johdolle oli jo etukäteen viestitetty että kohta tapahtuu järjestämämme provokaatio, muistattehan sitten organisoida oikein kunnon provosoitumisen.
https://www.eupoliticalreport.eu/moscow-tries-to-stir-it-in-sweden/
https://en.wikipedia.org/wiki/Stram_Kurs
https://en.wikipedia.org/wiki/Rasmus_Paludan
Koska pelkkä Erdoganin nihkeys ei enää riitä, ja jenkeiltä uhkaa tulla sanktioita, piti turkin kansaa villitä hurmokseen että ratifioinnista kieltäytymistä voidaan jatkaa. Ihan perustemppuja näissä hommissa.
Oletko kertonut lääkärille päässäsi olevista äänistä?
Tollot ei vaan ymmärrä, että nato on uppoava laiva. Jäänne menneestä maailmasta. Tuo sontakasa romahtaa välittömästi, jos tulisi tosi paikka. Maailmassa ei ole nykyisin yhtäkään sellaista tahoa, joka saisi NATOn toimimaan sillä tavoin yhtenäisenä kuin suomi-tollot kuvittelee. Juuri esim tsekkien pressaehdokas, ex pääministeri Andrej Babiš totesi, että hän ei lähettäisi tsekkejä auttamaan puolaa, jos sinne hyökättäisiin. Kertoo aika paljon siitä, mitä hullupolskien (ja hullubalttien) toiminnasta joissakin natomaissa ajatellaan. Usa-aivopestyt suomi-tollot kuvittelevat nykytoiminnallaan olevan lähimpänä "länteä" kuin koskaan. No ei, Suomi on lähimpänä itää kuin koskaan ennen. Taitaa vaan olla niin, että sinne Suomi kuuluu. Ei järki muuhun riitä.
En lähtisi itsekään sotimaan puolalaisten puolesta.
NATOn asiat eivät kuulu USA:lle. Eihän?
Babiš, tsekin residenttiehdokas, on sama materieeli ku Orban. Älä huoli eihän voittaa
Orban on yksi erittäin harvoista täysjärkisistä EU-johtajista.
Orbanin Unkari vastustaa mielisairaita lakeja.
Orban on palkannut kaikki sukulaisensa hyviin virkoihin, joihin saa EU-rahaa miljardeja. Siivellä-eläjiä unkarilaiset, ei muuta.
Hyvä!
Erittäinkin!
Voi olla, usa eroaa ennen Erdokania tästä pöljien kerhosta.
Nato on sinunkin turvasi, jos Putin alkaa tosissaan uhkailemaan Suomea!!
Hieno homma. TURKKI ULOS NATOSTA!
Kannatan tätä todella. Turkin rikollisuus ja ihmisoikeudet ovat niin ja näin.
Korruptiota jne.
Turkki ulos Natosta.
Erdogan on kyselyissä presidentinvaaleissa jäänyt toiseksi, hra Kemal K. johtaa. Hienoa!