Turkki laskee tarkasti maailmapolitiikan tilanteen

Anonyymi-ap

Vaikka Turkki on antanut aseapua Ukrainalle ja estänyt venäläisten sota-alusten pääsyn Mustalle merelle, Turkki laskee maailmanpolitiikan suuntaa ja pyrkii ohjaamaan Venäjän aloittaman sodan kehitystä.

Tuo Ruotsin ja Suomen luovutuspyyntö on vain keino saada ohjattua Venäjän suunnitelmia siihen, että Venäjä laajentaa sotaa mahdollisimman kaukana Turkista.

Turkki ei halua joutua sotaan Venäjää vastaan, se on täysin selvä, koska Turkki ei voi olla varma, tuleeko yksikään Nato maa Turkin avuksi, jos Venäjä joutuisi sotaan Naton kanssa.

Turkki siis yrittää huolehtia siitä, että Venäjän mahdolliset kostoiskut lännen sotilasavusta kohdistuvat maihin, joihin ei sisälly vaaraa joutua sotaan Natoa vastaan. Mitkä maat silloin ovat niitä? Tietysti Suomi ja Ruotsi, ei Natossa ja mahdollisimman kaukana Turkista.

Tämä on Turkin selkeä maailmanpolitiikan näkymä ja Turkin kannalta päätös on hyvä, että Suomi ja Ruotsi olisivat Venäjän ohjusiskujen seuraava kohdemaa.

Turkki tietää, että Ukraina tulee häviämään tämän sodan. Nato maiden maa kohtainen aseapu ei tule riittämään Ukrainan pelastamiseen. Turkki ei aseavussa halua ylittää tiettyä kynnystä myöskään. Turkki antaa aseapua, mutta ei sellaisia aseita, joilla olisi sodan kannalta merkitystä.

Turkki siis taiteilee taitavasti. Turkki tietää, että Natosta Turkkia ei heitetä ulos, koska Turkki voisi sitten liittoutua Venäjän kanssa ja sitä ei länsi halua mistään hinnasta. Länsi tarvitsee Turkkia Iranin vastavoimana lähi-idässä myöskin.

Ei voi kuin onnitella Turkkia taitavasta poliittisesta pelistä. Luovutuspyynnöt Suomelle ja Ruotsille ovat vain tekosyy.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen olisi pitänyt todella harkita paremmin jo alunperin.

      Suomen poliittinen johto ei ottanut selville Turkin johtajan kantaa etukäteen.

      Yhteinen hakemus Ruotsin kanssa vei Suomenkin katastrofiin.

      Miksiköhän Venäjän johtoa niin hymyilytti Venäjän televisiossa.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        ❤️ ­­­N­­­y­­­m­­­f­o­­­m­­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17716846m

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4913
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1555
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1469
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1391
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1119
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1027
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      947
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      729
    Aihe