Nyt on jotakin järkeä Suomen Natohakemuksen käsittelyssä. Ehkä nyt vihdoinkin uskalletaan toimia niin, ettei aina pidä asioida tehdä yhdessä Ruotsin kanssa ja samalla mallilla kuin Ruotsissa tehdään.
Niinistön lausunto "käydään Ruotsin kanssa käsikädessä Natoon" , oli vastuuton.
Suomen pitää toimia Natokysymyksessä täysin riippumattomasti Ruotsista.
Samaanromukoppaan joutaa pakkoruotsi
Niinistön lausunto "käydään Ruotsin kanssa käsikädessä Natoon" , oli vastuuton.
Suomen pitää toimia Natokysymyksessä täysin riippumattomasti Ruotsista.
Samaanromukoppaan joutaa pakkoruotsi
Vastaukset 17
Vanhimmat
Haavistolle kenkää nyt heti.
Tuskin Suomen irtiotto auttaa, voi tulla yleisiä syitä keskieuroopasta, jotka estävät jäsenyyden
Niin ne yleiset syyt realisoituvat kun Venäjän ja Ukrainan rauhansopimusta värkkäävät
Niitä Putinisti toivoo?
Suomelle nauretaan,kos yksin pyrkii Natoon!
Ei naureta! Sen sijaan Putinisti-lauma parkuu surkeana!
Nojaa kukapa etukäteen arvasi että nato on turkin johtama sotilasliitto. Ja avoimet ovet ovat avoimia vaan jos se turkille sattuu passaamaan.
Ja kun turkilla on niin heikko tiedustelulaitos. nytkin ne siellä turkissa nähtävästi luulee että se äärioikeistolainen Rasmus Paludan on Ruotsin kuningas tai pääministeri. Erdokanin viimeiseimpien höpötys... eiku puheitten perusteella nimittäin sitä sen Paludanin täytyy olla, jos sen Paludanin teko muka on Ruotsin valtiollinen kanta.
Turkki nauraa Suomelle.
Tavallaan on Ruotsin virallinen kanta, kun sallii Paludanin touhut. Kyllä Ruotsistakin jokin laki löytyy, esim uskon rauhan rikkomisesta? johon olisi voinut vedota, jokaisella kun on oikeus uskonnolliseen vakaumukseensa muitten sitä loukkaamatta/herjaamatta.
Ei löydy sellaista lakia, Suomessa on ja se tulisi poistaa mm. Yk :n jonkun alajärjöstön mukaan
Sekoitat asioita. YK ei takuuvarmasti ole vaatinut uskonrauhan rikkomisen poistamista laista. Uskonrauha on uskonnonvapautta, eli ihmisoikeus. Kyse on ehkä ollut jumalanpilkkapykälästä.
Ei Su9men asiat ole yhtään sen parremmin kuin Ruotsinkaan. Turkki ei ratifioi kummankaan Natojäsenyyttä.
Haavisto onneksi vittuili Erdoganille.
Ratifioi kyllä! Erdo himoitsee F-16-koneita!
Ei suostu USA ottamaan Suomea jäseneksi ilman Ruotsia, ja Turkki ei suostu ottamaan Ruotsia jäseneksi.
Lapsellisia puheita. Opetelkaa kuuntelemaan ymmärryksellä.
USA on vain yksi jäsenmaa ja jokainen yysi jäsenmaa onb tervetullut!
Jaa mitäs nyt sitten tehdään kun Biden ja Blinkenkin sanovat että Suomi on Natoon tervetullut vain Ruotsin kanssa?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/89b99935-708d-4c7b-9c46-5418c7a65ea4