25.1.2023 kissa-aloitus

Anonyymi-ap

MM-kisoissa kuuluisuuteen noussut kissa muuttaa Englantiin, sai jo nimenkin
Daveksi nimetty kissa pääsee pois Dohan kaduilta.
PUOLIVÄLIERÄTAPPIOSTA huolimatta Englannin maajoukkue ei palaa Qatarin MM-kisoista kotiin tyhjin käsin.

Brittilehti Guardianin mukaan Manchester Cityn puolustajat Kyle Walker ja John Stones ihastuivat joukkueen majapaikan liepeillä kuljeskelleeseen kulkukissaan ikihyviksi ja adoptoivat eläimen.

Nimen Dave saanut kissa hääri ilahduttamassa Englannin pelaajia koko kisojen ajan. Stonesin mukaan kissa oli paikalla jo ensimmäisenä päivänä ja oli joka ilta odottamassa ruokaa.

Nyt Dave-kissa on päätynyt qatarilaisen eläinlääkärin huomaan testejä ja rokotuksia varten. Kisamaskotilla on edessä neljän kuukauden karanteeni ennen muuttoa Englantiin.

Hienoa että kissa saa kodin.


https://www.hs.fi/urheilu/art-2000009261707.html

1

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maine coon -jättikisissa painaa 15 kiloa
      "Yhdysvaltalainen Chastity Hobbs omistaa neljä kissaa, joista yksi on todellinen jättiläiskissa. Yhdeksän kuukautta vanha Kusa on rodultaan maine coon, jotka tunnetaan kookkaina. Kusa on kuitenkin jo alle vuoden iässä saavuttanut huimat 15 kiloa painoa ja pituutta sillä on metrin verran.

      – Edellisen kerran, kun punnitsimme kissan, se painoi 15 kiloa, mutta se on ehdottomasti kasvanut noin kaksi kiloa siitä. Se on kasvanut valtavasti siitä lähtien, Hobbs arvioi.

      Hobbsilla menee noin 150 euroa kuukaudessa kissanruokaan, jotta hän saa ruokittua kaikki neljä kissaansa. Kusa tarvitsee lisäksi erityisison hiekkalaatikon, johon se voi tehdä tarpeensa.

      – Maine coonit tunnetaan lempeinä jättiläisinä, Hobbs toteaa.
      Hän lisää, että Kusa on todella kiltti ja antaa aina ensimmäisenä tilaa perheen kolmelle muulle kissalle, vaikka se nauttii itsekin huomiosta."
      https://www.iltalehti.fi/iltvluontojaelaimet/a/e3ae6e28-a421-4198-ad2a-cf5690b3c479

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2773
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2388
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1446
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      116
      1124
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1089
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      982
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      871
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      844
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      283
      830
    Aihe