Ryti vei Suomen jatkosotaan ajopuuna. Niinistö vie Suomea NATOn eteiseen uppotukkina. Tämä arpa ei voita.
Uppotukkiteoria
12
<50
Vastaukset
Rytin arpa voitti ja komeasti voittikin. Suomea ei miehitetty, demokratia säilyi, meistä ei tullut kurjaa neuvostotasavaltaa, suomalaisia ei viety tuhansittain Siperiaan, meille ei tuotu valtavaa määrää venäläisiä asukkaita ja elintasokin lähti jatkamaan sotaa edeltänyttä nousuaan.
Vaikea kuvitella, miten niissä oloissa olisi voinut paremmin käydä. Voit toki kertoa...- Anonyymi
Ja Natoon pääsemme VARMASTI ajan kanssa! Silloin alkaa Suomeen pesiytyneillä Putinisteilla kova parku ja edessä on muutto kotimaahan ja Ukrainan sotaan!
- Anonyymi
Olympialaisissa 1952 olisi voinut tulla kolmoisvoittoja ...
- Anonyymi
Olihan se kivaa kun saatiin sakujen kanssa hyökätä Venäjälle. Vai mitä?
Historian valossa voimme vain onnitella silloisia päättäjiä tuosta kaukaa viisaasta ratkaisusta, jonka erinomaisuudesta ei tietenkään sopinut YYA-Suomessa kovin äänekkäästi puhua. Kauheaa ajatellakin, että lapsuuteni ja nuoruuteni olisi mennyt Neuvosto-Suomen ankeudessa!
Virossa riehui 1983 sarjamurhaaja, joka söi uhrejaan. Sikäläisten tiedotusvälineitten mukaan mitään ei kuitenkaan tapahtunut, mutta huhut kyllä levisivät ihmisten parissa sitäkin hurjempina. Media kertoi vain siitä, kuinka kaikki oli Neuvostoliitossa mainiosti tai ainakin menossa mainioksi. Ja lännessä ihan surkeaa...- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Historian valossa voimme vain onnitella silloisia päättäjiä tuosta kaukaa viisaasta ratkaisusta, jonka erinomaisuudesta ei tietenkään sopinut YYA-Suomessa kovin äänekkäästi puhua. Kauheaa ajatellakin, että lapsuuteni ja nuoruuteni olisi mennyt Neuvosto-Suomen ankeudessa!
Virossa riehui 1983 sarjamurhaaja, joka söi uhrejaan. Sikäläisten tiedotusvälineitten mukaan mitään ei kuitenkaan tapahtunut, mutta huhut kyllä levisivät ihmisten parissa sitäkin hurjempina. Media kertoi vain siitä, kuinka kaikki oli Neuvostoliitossa mainiosti tai ainakin menossa mainioksi. Ja lännessä ihan surkeaa..." Kauheaa ajatellakin, että lapsuuteni ja nuoruuteni olisi mennyt Neuvosto-Suomen ankeudessa!"
Samaa mietin itse usein ajellessani työkseni rahtia pitkin venäjää ja katsellessani ja kokiessani sitä korruptiota kurjuutta ja mielivaltaa tavallisten venäläisten kylien ja kaupunkien surkeata tilaa .
Monesti olin mielessäni kiitollinen että 1939 kun sota alkoi ja joka sitten päättyi lopullisesti 1944 sen aikaisten Suomalaisten päättäjien kuin myös kansalaisten valintoihin ja periksiantamattomuuteen asiansa puolesta.
Ja rehellinen kun olen kiitän myös Saksaa erityisesti välirauhan aikaan antamasta tuesta kun silloinen neuvostoliitto toistuvasti pyysi Saksalta lupaa saattaa "etupiirisopimuksen " pohjalta Suomen valloitus päätökseen Saksahan kielsi tämän .
Samaten kun neuvostoliitto välirauhan aikaan yritti näännyttää Suomalaiset nälkään ollen toimittamatta sovittuja viljalähetyksiä Saksa auttoi Suomea kestämään tämänkin painostuksen Suomi eli silloin veitsenterällä olihan neuvostoliitto juuri ryöstänyt Suomen viljavia maa-alueita .
Talvisota jatkui jatkosotana nimensä mukaan 1941 jolloin venäläiset aloittivat sotatoimet Suomea vastaan uudestaan se oli ollut odotettavissa koko ajan 1944 suurhyökkäyksen aikaa Ryti pelasti Suomen miehitykseltä silloinkin Saksa oli isossa roolissa ase ja tarvikeavun kanssa joten Sanotaan Saksasta mitä hyvänsä totuus on että meille Saksa oli itsenäisyyden tae loppujen lopuksi. - Anonyymi
Mikä ettei... Vuoroin vieraissa:-D
Anonyymi kirjoitti:
" Kauheaa ajatellakin, että lapsuuteni ja nuoruuteni olisi mennyt Neuvosto-Suomen ankeudessa!"
Samaa mietin itse usein ajellessani työkseni rahtia pitkin venäjää ja katsellessani ja kokiessani sitä korruptiota kurjuutta ja mielivaltaa tavallisten venäläisten kylien ja kaupunkien surkeata tilaa .
Monesti olin mielessäni kiitollinen että 1939 kun sota alkoi ja joka sitten päättyi lopullisesti 1944 sen aikaisten Suomalaisten päättäjien kuin myös kansalaisten valintoihin ja periksiantamattomuuteen asiansa puolesta.
Ja rehellinen kun olen kiitän myös Saksaa erityisesti välirauhan aikaan antamasta tuesta kun silloinen neuvostoliitto toistuvasti pyysi Saksalta lupaa saattaa "etupiirisopimuksen " pohjalta Suomen valloitus päätökseen Saksahan kielsi tämän .
Samaten kun neuvostoliitto välirauhan aikaan yritti näännyttää Suomalaiset nälkään ollen toimittamatta sovittuja viljalähetyksiä Saksa auttoi Suomea kestämään tämänkin painostuksen Suomi eli silloin veitsenterällä olihan neuvostoliitto juuri ryöstänyt Suomen viljavia maa-alueita .
Talvisota jatkui jatkosotana nimensä mukaan 1941 jolloin venäläiset aloittivat sotatoimet Suomea vastaan uudestaan se oli ollut odotettavissa koko ajan 1944 suurhyökkäyksen aikaa Ryti pelasti Suomen miehitykseltä silloinkin Saksa oli isossa roolissa ase ja tarvikeavun kanssa joten Sanotaan Saksasta mitä hyvänsä totuus on että meille Saksa oli itsenäisyyden tae loppujen lopuksi.>Sanotaan Saksasta mitä hyvänsä totuus on että meille Saksa oli itsenäisyyden tae loppujen lopuksi.
Niissä oloissa asian voi perustellusti nähdä noin. Tietysti kuviossa oli tuhat eri tavoin vaikuttavaa palikkaa, ja niinkin voi helposti ajatella että Saksan demokraattisena pysyminen 1933 olisi estänyt koko maailmansodan. Ainakin sen tosielämän ykköskätilö olisi ollut täysin toisenlainen valtio.
Stalinin Neuvostoliittohan ei ajanut aktiivisesti maailmanvallankumousta, joka taas oli Trotskin missio. Se olisi ehkä ollut ulospäin paljonkin siedettävämpi ilman Hitlerin kaameita elintilapuheita. Emme saa koskaan tietää.
- Anonyymi
Pietarin trollitehdas jatkaa vielä vähän aikaa yritystään vaikuttaa, mutta kaikki valuu hukkaan kuin suden raiskaajallakin.
- Anonyymi
Ryti teki oikein hankkiessaan syvyyttä puolustukseen. Neuvostoliitto koki voittavansa, kun Suomi kunniakkaasti viivytti hyökkääjää sen omalla maaperällä.
Nyt Ruotsista ehkä saadaan syvyyttä puolustukseen, mutta olisihan sitä Viipurin lähelläkin. - Anonyymi
”Väkivalta on yhteiskuntaa koossa pitävä voima, ja nyt se on purkautunut Venäjän ulkopuolelle. Butša, Irpin ja Mariupol ovat aivan normaaleja asioita Venäjälle. Sama tapahtui Tšetšeniassa, jossa venäläiset tekivät esimerkiksi Samaškin ja Novyje Aldyn joukkosurmat. Syyriassa Venäjä pommitti Aleppon maan tasalle. Neuvostoliiton sota tappoi miljoonaa afgaania, mutta kukaan ei joutunut siitä vastuuseen. Nyt rajoittamattoman väkivallan orgia jatkuu Ukrainassa.”
Yksi Venäjän erityispiirre on se, että se elää menneisyydessä.
”Venäjä katsoo olevansa Neuvostoliiton jatkaja. Ei ole sattumaa, että miehitysjoukot ovat käyttäneet punalippua ja palauttaneet kommunismin aikaisia kadunnimiä. Ei vain Putin vaan koko kulttuurielämä työskenteli neuvostoajan nostalgisoimiseksi. Jopa 2020-luvun arkkitehtuuri toisintaa Stalinin ajan rakentamista”
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25617429Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18412399Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706160MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny255006Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694975Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.524120Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja503712Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003662NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun443181Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463129