Ruotsissa ulkomaalaiset ovat alkuperältään pakolaisia, eikä tulleet töihin Ruotsiin. Tämän seuraamuksena Ruotsissa ulkomaalaiset ovat lisääntyneet pakolaisperheissä, ei maahan työtä tekemään tulleiden perheissä. Suomessa on lähtökohtaisesti ulkomaalaiset ovat työvoimaa toisin kuin Ruotsissa
Ruotsin pakolaiset asumaan Ruotsiin kansalaisuus
Anonyymi-ap
754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kansalaisuuden antaminen syntyperän, Ruotsissa syntynyt, perusteella väärää politiikkaa ja toivotonta työvoiman suhteen. Suomessa työttömien perheissä useimmiten lapset ovat myöskin työttömiä ja vastahakoisia lähtemään työhön.
Kansalaisuuden antaminen oli paha paha virhe sekä seuraamuksena tulivat muut perässä ns. ankkuri lapset
Ruotsissa paukkuu ja poliisit ihmeissään. Miten tämä on tapahtunut ja miksi https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ruotsissa-pommit-paukkuvat-ja-poliisi-on-hataa-karsimassa-miten-tahan-on-tultu-nain-arvioivat-poliisina-tyoskennelleet-suomalaiset-kansanedustajat/8618712#gs.nkzty7
On yrittäneet kouluttaa ja työllistää. Käyttäneet älyttömän määrän kruunuja kotouttamiseen ym. Lopputulos huono silti. Ei kannettu vesi kaivossa pysy.
Eivät pääse näistä eroon.
Suomessa oli 90 luvulla elämäntapa intiaaaneja majoittunut jokamiehen oikeudella metsään. Eivät jääneet pysyvästi oleskelemaan.
Missä SDP, siellä tuho ja kaaos.