Scholz: Saksalla ensimmäinen nolla-hiili ekonomia maailmassa

Anonyymi-ap

Scholz piti puheen tänään, missä hän hehkutti, kuinka Saksa työ kaasua nyt laivoilta ja kuinka se näyttää tietä kohti ensimmäistä nolla-hiili taloutta maailmassa.

Täältä voi käydä katsomassa, miltä tuo nolla-hiili tien näyttö näyttää:
https://www.energy-charts.info/charts/power/chart.htm?l=en&c=DE&interval=week&year=2023&legendItems=0000000000011000

Meinasi mennä kahvit väärään kurkkuun. Saksahan tuottaa 80% sähköstään kaasulla, hiilellä ja öljyllä!

Eivätkö nämä poliitikot yhtään häpeä valehdellessaan omalla parlamentilleen?

5

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Saksa saa Suomesta vihreää, puhdasta, uusiutuvaa tuulisähköä, jonka takia me suomalaiset maksamme sähköstä 5 kertaista hintaa aikaisempaan verrattuna. Me olemme puhtaan tuulienergain tuottajamaa ja meidän metsämme ovat myös EU:n hiilinielut, joiden takia muu EU mm. Saksa voivat kuluttaa. Tästä hyvistä maksamme hiilinielumaksuja jopa 7 miljardia euroa vuodessa. Jopa Etelä-Euroopan hiekka näyttää sitovan hiiltä enemmän kuin Euroopan metsäisimmän maan Suomen metsät.
      Hölmölän poliitikot myyvät maamme ilmaiseksi.

    • Anonyymi

      Samassa puheessaan Scholtz kertoi, kuinka hänelle on tärkeää, että Saksa ei lähetä tankkeja yksin vaan toimii yhdessä kansainvälisen liittoutuman kanssa.

      Ja tämän politikoinnin seurauksena jenkit lähettää Ukrainaan 31 kappaletta M1 Abrams taistelupanssarivaunuja. Joka sinänsä on hyvä, jos näitä voidaan siellä käyttää. Nämähän tarvitsevat lentokone polttoainetta ja ne eivät voi ylittää kaikkia siltoja Ukrainassa suuren painonsa vuoksi. Mutta jenkit lähettävät niitä silti, jotta saatiin yksi jääräpäinen ja tyhmä saksalainen poliitikko tyydytettyä.

    • Anonyymi

      Scholz on todennäköisesti Saksan historian surkein liittokansleri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8406
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      501
      7666
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      222
      5719
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      97
      4789
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4674
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      171
      4526
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4226
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe