Täällä on jossakin avauksessa ylistetty eteviä oman vanhurskauden ja ihmisoppien julistajia, - omia tunteitaan puhjanpöntössä poraavia tunnemanipulaattoreita. Kyllähän sillä liikuttavat fiilikset lähtee nille, jotka ovat ikänsä uskoneet omiin tunnemyrskyihinsä.
Kristuksen valtakunta ei - perustu - lainkaan tunteisiin, vaan Jumalan selkeisiin lupauksiin, jotka on täydellisesti täytetty Jeesuksessa Kristuksessa n. 2000 vuotta sitten.
No eikö kristityillä olekkaan tunteita? Kyllä, ian henkilöstä riippuen.
Toisilta kiitos ja ylistys Kristukselle lähtee seuroissakin, niin että sen muutkin kuulevat. Toisten kiitokset ja ylistykset eletään sydämessä, eivät tule suusta ulos. Mutta Kristukseen uskovien HÄNESSÄ elävien autuus ei perustu VÄHÄISESSÄKÄÄN määrin tunteisiin, eikä parannuksen tekoihin, vaan siihen, että Kristus kuoli heidän syntiensä sovitukseksi ja nousi ylös kuolleista. Ja siihen että Kristuksen viattoman veren virrat pesevät heidän syntinsä pois, sekunnista toiseen, - KATKEAMATTA sekunniksikaan.
Oman vanhurskauden tienaajilla on osamaksukristillisyys, jossa omanvanhurskauden vangiksi jäänyt uhri pesettää omilla toimenpiteillään pois syntejään, pääosin seuroissa toisten nähden ja kuullen, puhujien kauloilla, tai puhujille viittoillen.
Ei ole väärin kuulla läheltäkään, toisen kristityn suusta tätä todistusta syntiensä anteeksiannosta, silloin jos omavanhurskaus perkele kiusaa epäilyksillä. Tämä on armolahjaa, samoin kun rippikin on, uskon vahvistamiseksi Jumalalta annettu. Pelastus ei näihin kuitenkaan pelastu, eikä armon virta nyi ja kulje pätkissä, kuten ei oikeakaan vesivirta pätkissä kulje.
Ihminen kun ei ole vain joskus syntinen, tehtyään jotakin jonka mieltää ja kokee synniksi, vaan joka sekunti. Ihminen kun ei synneistään kovin paljoa tiedosta itse. Syntiturmelus on niin sakea meissä.
***) Ilm. 22:16 Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan näitä teille seurakunnissa. Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti."
Ilm. 22:17 Ja Henki ja morsian sanovat: "Tule!"
Ja joka kuulee, sanokoon: "Tule!"
Ja joka janoaa, tulkoon,
ja joka tahtoo, ottakoon elämän vettä lahjaksi.
Aamen.✝️
Joka YKSIN Kristusta julistaa, hän hyvää sanomaa julistaa
2
93
Vastaukset
- Anonyymi
On koittamassa aika Euroopassakin, että rajut koettelemukset alkavat repimään kansoja. Jos koskaan, niin nyt on kaikkien tunnustavien kristittyjen aika YHDESSÄ jakaa näitä Jeesuksen meille antamia kutsukortteja, "tule"!
Saivartelut lillukanvarsilla, tavoitteena osoittaa, että vain me pelastumme, on hengellistä sokeutta viimeisen päälle.
Samoin on fiiliksillä ja petollisilla ihmeillä ihmisten kalastelu.
Sellainen toiminta ei ole evankeliumia, jossa vakuutellaan, tule meille ja parane, meillä on Jeesus! Meillä on ojakset, jolla hallitsemme Kristuksen ja pakotamme hänet parantamaan sinun, Sitten tunnemaailmaa stimuloiva rytmikäs jytä musa päälle.
Ei!
Evankeliumin ensimmäinen osa on lain (Jumalan tahdon) saarna, joka paljastaa meissä asuvan synnin. Toiset tämä parannussaarna pahentaa niin perusteellisesti, että eläimellisissä luonnonvastaisissa synneissä eläville saastaisille on järjestettävä lain voimalla ja rangaistuksen uhalla turvallinen tila, jonne Jumalan sana ja kristillinen arvomaailma ei kuulu, eikä näy.
Ne onneliset jotka heräävät, kuultuaan ja uskottuaan olevansa Jumalan kirkkautta vailla olevia syntisiä ja alkavat etsimään syntiensä anteeksiantoa, heille julistetaan ihana ilosanoma Kristuksesta, joka on kuollut heidän puolestaan, ja noussut ylös kuolleista, eikä heidän tarvitsekkaan mennä synteineen helvettiin.
Tämä on Jumalan sanan mukainen julistus ja evankeliumi, ilosanoma!- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17721769b
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226049- 292130
- 1771962
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101133Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007- 73997
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765