Miksi VL ajaa nuorten elämän tuhoavaa translain uudistusta?

Anonyymi-ap

Hallituksen ehdotuksen mukaan sukupuolen vaihtaminen olisi mahdollista pelkällä omalla ilmoituksella. Tämä tulisi väistämättä pahentamaan sukupuolen korjaushoitoa hakevien räjähdysmäisen kasvun aiheuttamia ongelmia.

Vielä parikymmentä vuotta sitten sukupuolen korjausta hakevia henkilöitä oli hyvin pieni joukko. Nämä kärsivät niin vakavasta sukupuolidysforiasta, että hormoni- ja leikkaushoito katsottiin välttämättömäksi itsemurhan estämiseksi. Vuonna 2004 Suomessa oli noin 50 transitiota hakenutta henkilöä (Mediuutiset 12.8.2005): Vuonna 2020 heitä oli noin 950 (ylilääkäri Riittakerttu Kaltialan haastattelu, Ilta-Sanomat 3.7.2021). Yhtä nopea tai vieläkin nopeampi kasvu on tapahtunut muissakin länsimaissa.

Kaikkein nopeimmin kasvava alaryhmä sukupuolikorjauksen hakijoissa ovat psyykkisistä kasvuongelmista kärsivät lapset ja nuoret, joista suurin osa on tyttöjä. Heidän kohdallaan on vaarana ajautuminen hormonihoitoihin ja leikkauksiin, jotka olisivat peruuttamattomia ja johtaisivat vakaviin ongelmiin kuten hedelmättömyyteen. Tutkimusten mukaan nuorten kokema sukupuolidysforia menee 90 %:lla tapauksista itsestään ohi, jos heidän annetaan kasvaa rauhassa ilman painostusta.

Uusi transliike, joka on eräänlainen uskonnollinen kultti, on koonnut näitä nuoria siipiensä suojaan, ja luvannut kaikkien heidän ongelmiensa ratkeavan hormonihoitojen ja sukupuolielinten leikkausten seurauksena. Hallituksen esittämä juridisen sukupuolen omavalinta tulisi väistämättä kiinnittämään näitä nuoria entistä tiiviimmin transideologiaan ja transryhmiin. Yhä useampi ajautuisi koko heidän elämänsä tuhoaviin hoitoihin, joita he myöhemmin joutuisivat katumaan.

Miksi Vasemmistoliiton ministerit ja kansanedustajat, joiden pitäisi puolustaa kaikkein heikoimmassa asemassa olevia, ovat mukana ajamassa tällaista hanketta? Vähintä mitä päättäjiltä voi vaatia, on se, etteivät he pahentaisi tilannetta omilla ratkaisuillaan.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vassut ovat hukassa. Liikennemerkkien työmiehiltä pitää leikata munat.

      • Anonyymi

        Vasemmisto on saatanan lähettiläs! Rukoilkaa loppua tälle saastalle.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8870
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6176
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1320
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1277
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1091
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      75
      923
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      847
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      758
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      666
    Aihe