Urhoolliset jenkkisoltut pötkivät pakoon

sankarillisesti

Niin se vaan on ettei jenkit tykkää sotia jos vihollinen ei tule vapaaehtoisesti esiin ammuttavaksi vaan piilottelee poterossaan ja ampuu takaisin. Siinä tulee tappioita eikä soltut edes ehdi illaksi tukikohtaan katsomaan telkkaria ja mussuttamaan hampurilaisia.

http://www.freearabvoice.org/Iraq/Report/report282.htm

7

548

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J.R

      Noudattelee muuten hyvin tappion alkua. Vaikka lähtökohta on eri kuin Vietnamissa, paljon yhteistäkin on. Aina, kun jenkit tarttuu aseisiin, kuten viime päivinä Quailamissa, he tappavat syyttömiä rutkasti ja tuhoavat näiden kodit, koska eivät uskalla sotia kaupungissa mies miestä vastaan, katu kadulta, kortteli korttelilta, vaan polttavat maan ja tuhoavat rakennukset tieltään, mikä taas johtaa siihen, että kansa kääntyy enenevässä määrin miehittäjää vastaan ja jenkkien tappiot alkavat kasvaa, heitä teurastetaan yhä ovelammilla keinoilla, aina ja kaikkialla. Sinä päivänä, kun jenkit lähtee Irakista ja maa saa todellisen vapauden, minä nostan lipun salkoon.

    • Toteutuu joulun alla 2005, ellei Usan joukot vetäydy sitä ennen.
      Eikä se tältä näytä.

      Iraqin maaseudulla eletään vielä miten kuten, mutta kaupungeissa elämä on vaikeaa
      tuhotun instrafruktuurin takia.

      • joku.

        onko Irakin vastarintaliike suunnittelemassa omaa versiotaan Vietnamin sodan TET-uudenvuoden hyökkäyksestä?
        TET-hyökkäyksessähän amerikkalaiset kärsivät raskaat tappiot ja sitä pidetään yleensä käännekohtana Vietnamin sodassa.


    • ...

      No olipas taas vakuuttava lähde..

      • lähde..

        kuin valtaosa länsimediasta, jotka ovat USA:n propagandan varassa, koska jenkkinatsit eivät päästä puolueettomia uutistoimistoja Irakiin seuraamaan itse tilannetta.


    • jhs

      Eilen,17.5,sain keskustella Suomessa asuvan Irakin pakolaisen kanssa! (kertoi olevansa"radikaalivasemmistolainen",joka johti pakolaisuuteen)Hän ihmetteli tapaa,jolla media käsittelee maansa tapahtumia.Tällä annetaan ymmärtää irakilaisten riitelevän keskenään.Todellisuudessa kaikilla irakilaisilla on katkera viha USA.ta kohtaan.Vain dollareilla voideltu petturi joukkio on ryhmä,jota kuunnellaan täällä.

    • huu

      roudataan kallista kalustoa irakiin, ja sit POKS!

      On todella kauhistuttavaa ajatella, että josko jenkit tekee siellä vielä jonkunlaista "mielipiteeseenvaikuttamisterroria".(omia terrori-iskujaan)!

      Voi mennä läpi täällä, mutta ei varmaan niinkään siellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      71
      7133
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      84
      5674
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      39
      3806
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2935
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      95
      2774
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2750
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2061
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1796
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      237
      1676
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1404
    Aihe