Voitaksesi ynmärtää Raamattuva parenmin sinun tulee ynmärtää Mooseksen kirjat 1-5 kaikkein tärkeinmiksi ynmärtää!
Juutalaiset tämän ovat tojenneet.
Joten nyt alkakaamme sisällyttää tutkimuksen kohteeksi Mooseksen kirjat 1-5!
Haastan sinut tutkimaan päjvittäin Mooseksen kirjaa.Huomaat vuojessa ynmärtäväsi Raamattuva selvenmin, ellet ole ihan vinksin vonksin ja heikun keikun lähimmäiseni.
Itse alan vuoteksi tähän haasteeseen sitoutumaan. Lakiasijoissa mulla on musta vyö vuotessa, kan sein?
Kova Sälli,
Selef Urge
Juutalaiset tämän ovat tojenneet.
Joten nyt alkakaamme sisällyttää tutkimuksen kohteeksi Mooseksen kirjat 1-5!
Haastan sinut tutkimaan päjvittäin Mooseksen kirjaa.Huomaat vuojessa ynmärtäväsi Raamattuva selvenmin, ellet ole ihan vinksin vonksin ja heikun keikun lähimmäiseni.
Itse alan vuoteksi tähän haasteeseen sitoutumaan. Lakiasijoissa mulla on musta vyö vuotessa, kan sein?
Kova Sälli,
Selef Urge
Vastaukset 26
Vanhimmat
Mä aloitan Mooseksen Maratonin nyhten. Tässä tämänpäiväinen herkutteleannokseni.Tuu messiin, kuuntele kanssani?
https://www.youtube.com/watch?v=F0YBeQxxWxI
Tiukka kovis miehekkäästi Raamattuva kuunnellen,
Selef " Sälli" Urge
Minä mieluummin "tutkin" UT:a, haluan elää Jeesuksen ja apostolien sanassa ja sisäisessä tuntemisessa, kuin Mooseksen.
Kullakin meillä tietysti oma Herransa.
Joh. 1: 1-5
1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.
3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
4 Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus.
5 Ja valkeus loistaa pimeydessä, ja pimeys ei sitä käsittänyt.
*
Ilm. 1: 1-20
1 Jeesuksen Kristuksen ilmestys, jonka Jumala antoi hänelle, näyttääkseen palvelijoillensa, mitä pian tapahtuman pitää; ja sen hän lähettämänsä enkelin kautta antoi tiedoksi palvelijalleen Johannekselle,
2 joka tässä todistaa Jumalan sanan ja Jeesuksen Kristuksen todistuksen, kaiken sen, minkä hän on nähnyt.
3 Autuas se, joka lukee, ja autuaat ne, jotka kuulevat tämän profetian sanat ja ottavat vaarin siitä, mitä siihen kirjoitettu on; sillä aika on lähellä!
4 Johannes seitsemälle Aasian seurakunnalle: Armo teille ja rauha häneltä, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, ja niiltä seitsemältä hengeltä, jotka ovat hänen valtaistuimensa edessä,
5 ja Jeesukselta Kristukselta, uskolliselta todistajalta, häneltä, joka on kuolleitten esikoinen ja maan kuningasten hallitsija! Hänelle, joka meitä rakastaa ja on päästänyt meidät synneistämme verellänsä
6 ja tehnyt meidät kuningaskunnaksi, papeiksi Jumalalleen ja Isälleen, hänelle kunnia ja voima aina ja iankaikkisesti! Amen.
7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.
8 "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
9 Minä, Johannes, teidän veljenne, joka teidän kanssanne olen osallinen ahdistukseen ja valtakuntaan ja kärsivällisyyteen Jeesuksessa, minä olin Jumalan sanan ja Jeesuksen todistuksen tähden saaressa, jonka nimi on Patmos.
10 Minä olin hengessä Herran päivänä, ja kuulin takaani suuren äänen, ikäänkuin pasunan äänen,
11 joka sanoi: "Kirjoita kirjaan, mitä näet, ja lähetä niille seitsemälle seurakunnalle, Efesoon ja Smyrnaan ja Pergamoon ja Tyatiraan ja Sardeeseen ja Filadelfiaan ja Laodikeaan".
12 Ja minä käännyin katsomaan, mikä ääni minulle puhui; ja kääntyessäni minä näin seitsemän kultaista lampunjalkaa,
13 ja lampunjalkain keskellä Ihmisen Pojan muotoisen, pitkäliepeiseen viittaan puetun ja rinnan kohdalta kultaisella vyöllä vyötetyn.
14 Ja hänen päänsä ja hiuksensa olivat valkoiset niinkuin valkoinen villa, niinkuin lumi, ja hänen silmänsä niinkuin tulen liekki;
15 hänen jalkansa olivat ahjossa hehkuvan, kiiltävän vasken kaltaiset, ja hänen äänensä oli niinkuin paljojen vetten pauhina.
16 Ja hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, ja hänen suustaan lähti kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat niinkuin aurinko, kun se täydeltä terältä paistaa.
17 Ja kun minä hänet näin, kaaduin minä kuin kuolleena hänen jalkojensa juureen. Ja hän pani oikean kätensä minun päälleni sanoen: "Älä pelkää! Minä olen ensimmäinen ja viimeinen,
18 ja minä elän; ja minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
19 Kirjoita siis, mitä olet nähnyt ja mikä nyt on ja mitä tämän jälkeen on tapahtuva.
20 Niiden seitsemän tähden salaisuus, jotka näit minun oikeassa kädessäni, ja niiden seitsemän kultaisen lampunjalan salaisuus on tämä: ne seitsemän tähteä ovat niiden seitsemän seurakunnan enkelit, ja ne seitsemän lampunjalkaa ovat ne seitsemän seurakuntaa."
Yeshua Hamashiach - Jeesus Messias:
https://youtu.be/z-j_1e13qlE
🌿👑🔥🕊️✨
No sähän et ymmärräkään sitä, että Jeesuksen ja apostolien sana perustuu Vanhaan testamenttiin. Joten, jotta sä voisit ymmärtää heitä, sun pitää ymmärtää Vanhaa testamenttia. Mutta jos on niin, ettei mahdollisuudet riitä kuin vain yhden opuksen tutkimiseen, niin kannattaahan sieltäkin valuita vain se alku ja loppu. Niinhän ne ihmiset tekeekin, joilla ei keskittymiskyky riitä koko kirjaan.
Ilm. 22:13
Minä olen A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu.
🌿👑
Minulle tämä "riittää".
Hänessä On kaikki.
Huomaa, että taivaassa, lasimerellä raikuu Mooseksen ja Karitsan virsi.
Sulla ei olisi uuttatestamenttia, ilman Herran kansan - warjolain aikaa, joka päättyi Golgatalle.
Mutta vanhanliiton puoli on sulle kuin peili, joka on hyvä tuntea, koska uusipuoli sanoo, että ne virheet, mitä siellä tehtiin on varoittava esimerkki lopun aikaan.
Mistä sitä sen voisit muutoin oppia, kuin näkemällä mitä vanhassa kirjoitetaan.
So. Jeesuksen ja Apostolisen ajan raamattu.
Se kertoi Jeesuksesta. VT- kertoo Luoja Jumalasta, se opettaa, mikä synti on. Se opettaa, mikä on Jumalan lain päämäärä. Et pärjää uudella, ellet tunne vanhaa.
Raamattu on punainen lanka - alusta loppuun.
Eli Raamattu ei kiinnosta!?
Minkä tähden sä Selef pelleilet hengellisillä asioilla?
Yritätkö kätkeä pahaa oloa, vitsailemalla?
Ala ottamaan nämä hengelliset asiat vakavasti, tai jäät kyydistä kun pasuuna kajahtaa!
✨🎺🧚♀️📖✨
Miten käy helluntailaiselle joka hylkää Jumalan kymmenen käskyä?
En tiedä.
Annoit väärän todistuksen minusta.
Vihaako Jumala väärää todistusta? Onko väärä todistus todella synti?
Tee parannus valheellisesta todistuksestasi!
Kuuntelin tämän päivän läksyn.Huomenna lisää. Eeden sijaitsee idässä Raamatun mukaan. Onko se Jerusalemissa?
Todistaja,
Selef Urge
Minkä väärän todistuksen?
Oma käytöksesi ja puhe- (= kirjoitus-) tapasi antaa tuon mielikuvan.
No, kaikkea hyvää jatkoa! 🙂
En halua riidellä.
## Ala ottamaan nämä hengelliset asiat vakavasti, tai jäät kyydistä kun pasuuna kajahtaa! ##
No ei tiedä kukaan helluntailaisistakaan.
Kohta sä käännytkin adventistiksi.
Mielikuva ei ole läjeskään aina totta eikä se ole varma peruste syyttää Jumalan lasta.
Jumalan siunausta sulle, syyttelijäni.
Selef Urge
Jos mielikuva ei anna oikeaa kuvaa, miksi valehtelet?
En ole syyttelijä, mutta olen huomannut, ettet "juuri koskaan" ole halunnut ottaa vastaan mitään käytökseesi kohdistuvaa, asiallista arvostelua ja neuvoa. En varmaan ole ainoa, joka on tämän kohtelun sinulta saanut.
Pidät itseäsi erehtymättömänä, "Jumalasta seuraavana", jonka ei tarvitse kunnioittaa muita, edes Jumalaa. Uskot voivasi vapaasti puhua uskon asioista epäkunnioittavasti, vitsailla Jumalan sanalla, eikä sinulle saa huomauttaa loukkaavasta käytöksestäsi.
Jeesus Itse antoi sen ohjeen, että jos on sanottavaa, niin sanokaa ja jos teidän sanojanne ei oteta vastaan, niin antakaa asian olla:
Matteus 10: 11-15
11 Ja mihin kaupunkiin tai kylään te tulettekin, tiedustelkaa, kuka siellä on arvollinen, ja jääkää hänen luokseen, kunnes sieltä lähdette.
12 Ja tullessanne taloon tervehtikää sitä.
13 Ja jos talo on arvollinen, tulkoon sille teidän rauhanne; mutta jos se ei ole arvollinen, palatkoon teidän rauhanne teille takaisin.
14 Ja missä teitä ei oteta vastaan eikä teidän sanojanne kuulla, lähtekää pois siitä talosta tai siitä kaupungista ja pudistakaa tomu jaloistanne.
15 Totisesti minä sanon teille: Sodoman ja Gomorran maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sen kaupungin.
Lisäys: yritän jatkossa olla reagoimatta.
"En ole syyttelijä, mutta olen huomannut, ettet "juuri koskaan" ole halunnut ottaa vastaan mitään käytökseesi kohdistuvaa, asiallista arvostelua ja neuvoa. En varmaan ole ainoa, joka on tämän kohtelun sinulta saanut.
Pidät itseäsi erehtymättömänä, "Jumalasta seuraavana", jonka ei tarvitse kunnioittaa muita, edes Jumalaa. Uskot voivasi vapaasti puhua uskon asioista epäkunnioittavasti, vitsailla Jumalan sanalla, eikä sinulle saa huomauttaa loukkaavasta käytöksestäsi."
Kuvasit sattuvasti juuri sitä, mitä ylpeys saa aikaan ihmisessä. Selehvi on kaukana nöyrästä uskovaisesta.
Sä oot vähän helvettin myöhässä. Muut kirkkokunnat on aloittaneet Raamatun alusta jo aikoja sitten!
3Moos.17:6 Biblia (1776) Ja papin pitää priiskottaman veren Herran alttarille seurakunnan majan oven edessä, ja poltaman lihavuuden Herralle lepytyshajuksi.
3Moos.17:7 Biblia: Ja ei millään muotoa enää uhriensa uhraamaan ajattarille, joiden kanssa he huorin tehneet ovat. Se pitää oleman heidän sukukunnassansa ijankaikkinen sääty. 1Kor.10:19-21
Olen kuunnellut jo 12 ekaa lukua Mooseksen ekaa Kirjaa.Aatamista Eevasta syntynyt ihmiskunta hukutettu ja Nooan arkissa 8 pelastunutta ja eläinkunta messissä jatkaa elämäänsä.Ym.
https://www.youtube.com/watch?v=QLXkMthAQvg
Selef Urge