Tammisunnuntaina entinen puolustusministeri (sininen kuolema) ehdotti uuden varuskunnan perustamista Kauhavalle ja kansanedustaja Juha Mäenpää (persu) tukikohdan perustamista myös Kauhavalle.
Kun Puolustusvoimat eivät pysty huolehtimaan maakunnan puolustuksesta ja turvallisuudesta, tulisi Kauhavalle perustaa NATO-tukikohta, jossa muut Nato maat huolehtivat maakunnan turvallisuudesta ja puolustuksesta.
NATO-tukikohta Kauhavalle
5
147
Vastaukset
- Anonyymi
entinen puolustusministeri Jussi Niinistö ehdotti
- Anonyymi
Mutta se ei käy Eenestamille sille J Elle
- Anonyymi
Ei ei ja vielä kerran EI!!
Härmäläästen rahoolla taas pelathan, ei Nato mihinkään kantapaskaan tuu, tänne Volttihin se tuloo Mattila lupas notta soittaa sille Niinistölle ja panoo perumahan puheensa hetimiten.
Liian kauan Härmälääsiä pantu halvasta mutta nyt siihen tuloo loppu, tuumma heti hakemahan omamme pois.- Anonyymi
Vt. puolustusministeri Mikko Savola (kepu) torjui heti J.Niinistön ja J.Mäenpään ehdotuksen varuskunnasta ja tukikohdasta Kauhavalle.
Näin ollen jää kaksi ehdotusta jäljelle; Joko NATO tai ÄitiVenäjä perustaa tukikohdan Kauhavalle ja itsenäisyys on menetetty.
- Anonyymi
Nuija ja tosinuija vauhdissa.Nuolaisseet ennenkuin tipahti.ilmansuunnnat sekaisin.Vasteaika ratkaisee sijoituksen ja ehdotus ääliömäinen tyhmyydessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942675Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki572635- 1842595
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702252Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412115Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712115Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä21995Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la731606- 1461467
Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue11360