NATO-tukikohta Kauhavalle

Anonyymi-ap

Tammisunnuntaina entinen puolustusministeri (sininen kuolema) ehdotti uuden varuskunnan perustamista Kauhavalle ja kansanedustaja Juha Mäenpää (persu) tukikohdan perustamista myös Kauhavalle.

Kun Puolustusvoimat eivät pysty huolehtimaan maakunnan puolustuksesta ja turvallisuudesta, tulisi Kauhavalle perustaa NATO-tukikohta, jossa muut Nato maat huolehtivat maakunnan turvallisuudesta ja puolustuksesta.

5

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      entinen puolustusministeri Jussi Niinistö ehdotti

    • Anonyymi

      Mutta se ei käy Eenestamille sille J Elle

    • Anonyymi

      Ei ei ja vielä kerran EI!!
      Härmäläästen rahoolla taas pelathan, ei Nato mihinkään kantapaskaan tuu, tänne Volttihin se tuloo Mattila lupas notta soittaa sille Niinistölle ja panoo perumahan puheensa hetimiten.
      Liian kauan Härmälääsiä pantu halvasta mutta nyt siihen tuloo loppu, tuumma heti hakemahan omamme pois.

      • Anonyymi

        Vt. puolustusministeri Mikko Savola (kepu) torjui heti J.Niinistön ja J.Mäenpään ehdotuksen varuskunnasta ja tukikohdasta Kauhavalle.
        Näin ollen jää kaksi ehdotusta jäljelle; Joko NATO tai ÄitiVenäjä perustaa tukikohdan Kauhavalle ja itsenäisyys on menetetty.


    • Anonyymi

      Nuija ja tosinuija vauhdissa.Nuolaisseet ennenkuin tipahti.ilmansuunnnat sekaisin.Vasteaika ratkaisee sijoituksen ja ehdotus ääliömäinen tyhmyydessään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      134
      1889
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1629
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      80
      1472
    5. 78
      1461
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1176
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      71
      1041
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1007
    Aihe